DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

Petycja w sprawie (nie)katolickiej uczelni Georgetown

Petycja w sprawie (nie)katolickiej uczelni Georgetown

William Peter Blatty, autor bestsellerowej książki „Egzorcysta”, absolwent jednej z najstarszych katolickich uczelni w USA -  Georgetown University napisał list do papieża. Poprosił o podjęcie zdecydowanych działań dyscyplinarnych wobec placówki. Blatty wypomniał władzom uczelni setki skandalicznych zachowań.


Blatty sformułował list w oparciu o prawo kanoniczne. Zwrócił się do władz kościelnych z prośbą o reakcję względem uczelni katolickiej, postępującej wbrew zasadom religijnym. Petycja trafiła do rąk kard. Wuerla 31 maja br. Hierarcha zdecydował się przedstawić ją papieżowi.


Pod petycją podpisało się ponad 2 tys. absolwentów uczelni. List zwraca uwagę na środki dyscyplinarne, jakie może przedsięwziąć władza kościelna względem zarządu uczelni, działającego na szkodę tożsamości placówki i wbrew zasadom moralnym. W razie potrzeby Kościół może nawet pozbawić uczelnię nazwy „katolicka”. Może również zawiesić jej działalność. Możliwe jest także pozbawienie jezuitów zarządu nad nią.


List składa się z ponad 200 stron. Zawiera bogatą dokumentację skandalicznych działań władz uczelni, a także ponad 480 przypisów, wskazujących, jak można postąpić względem osób odpowiedzialnych za skandale.


W sumie autorowi petycji i jego współpracownikom udało się udokumentować przypadki nieposłuszeństwa władz uczelni względem Kościoła na przestrzeni 23 lat. W ciągu ostatnich kilku lat udokumentowano ponad 100 przypadków niegodziwego i niewłaściwego dla uczelni katolickiej zachowania.


Po otrzymaniu listu, kardynał Donald Wuerl podjął działania dyscyplinujące. Wydał m.in. wytyczne doyczące tego, jakie standardy powinny być spełniane przez katolickie uczelnie. W 2012 r. gazeta archidiecezji kard. Wuerla donosiła, że „wykładowcy Georgetown University czerpią inspirację z innych źródeł niż nauczanie Ewangelii i nauka katolicka”. Uczelnia kieruje się ideologią „radykalnej autonomii" i „poddała się dyktaturze relatywizmu moralnego”.

 


Źródło: aleteia.org, AS.


DATA: 2013-10-11 13:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A u nas na KUL-u ? Kto napisze petycję ?
ponad 7 lat temu / darr
 
No właśnie. Absolwenci to widzą, a władze uczelni ślepe i/lub zdeprawowane.
ponad 7 lat temu / x
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.