DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 

Peter Seewald: Jak przebiegało konklawe z 2005 roku?

Peter Seewald: Jak przebiegało konklawe z 2005 roku?
Giuseppe Giglia/EPS/Capital Pictures FORUM

Co działo się podczas konklawe w 2005 roku? Kulisy wybory kard. Józefa Ratzingera na następcę św. Jana Pawła II przypomniał znany dziennikarz i biograf Benedykta XVI, Peter Seewald.

 

Na łamach konserwatywnego dziennika katolickiego „Die Tagespost” napisał, że tak zwana grupa z Sankt Gallen próbowała przeforsować swojego własnego kandydata, który uniemożliwiłby kard. Ratzingerowi wybór na Wikariusza Chrystusa.

 

Grupą skupioną wokół kardynałowi Godfrieda Danneelsa, Karla Lehmanna i Waltera Kaspera kierował nieformalnie były arcybiskup Mediolanu, kard. Carlo Maria Martini. To właśnie on uchodził za jednego z faworytów i przeciwstawiany był drugiemu czołowemu papabile, kard. Józefowi Ratzingerowi.

 

Jednak według tak zwanego „zakazanego dziennika”, który napisał jeden z uczestników konklawe, Ratzinger ścigał się z Argentyńczykiem Jorge Mario Bergoglio. W pierwszym głosowaniu Ratzinger miałby otrzymać 47 głosów, Bergoglio 10, a Martini 9. Ponadto sześć głosów otrzymał wikariusz generalny Rzymu, kard. Camillo Ruini, a cztery kardynał sekretarz stanu, Angelo Sodano. Po kilka głosów padło też na arcybiskupa Tegucigalpy z Hondorasu, kard. Oscara Rodrigueza Maradiagę oraz na arcybiskupa Mediolanu, Dionigiego Tettamanziego. Aż trzydzieści głosów padło na innych purpuratów. Wynik głosowania był mało pozytywny dla grupy z Sankt Gallen. Postanowiono skupić wszystkie siły na głównym przeciwniku Ratzingera.

 

W kolejnym głosowaniu Ratzinger otrzymał 65 głosów, a Bergoglio 35. Na pierwszego przeszły głosy Ruiniego, na drugiego - Martiniego. Swoje głosy zachowali Sodano i Tettamanzi. Stało się wówczas jasne, że konklawe będzie pojedynkiem Ratzingera i Bergoglia, pisze Seewald.

 

W trzecim głosowaniu Ratzinger otrzymał 72 głosy, a Bergoglio 40. To oznaczało klincz. Według Seewalda kard. Martini uważał, że w związku z tym dojdzie do całkowitej wymiany kandydatów. Martini miał nadzieję, że Ratzinger postanowi się wycofać. Tymczasem kroki wstecz zaczął wykonywać Bergoglio. Według „zakazanego dziennika” Argentyńczyk zasugerował, że nie chce być papieżem. W późniejszych wywiadach Bergoglio - także jako papież Franciszek - przekonywał, że wówczas, w 2005 roku, sam uważał kard. Ratzingera za najlepszego kandydata, sądząc, że nie nadszedł jeszcze czas na papieża z Ameryki Łacińskiej.

 

Wreszcie w głosowaniu czwartym kard. Ratzinger otrzymał 77 głosów. Przekroczono barierę dwóch trzecich głosów i Niemiec został wybrany na papieża. Seewald podkreśla, że stało się to 19 kwietnia – we wspomnienie Leona IX, jedynego z dotąd siedmiu niemieckich papieży, który został świętym.

 

Źródło: die-tagespost.de

 

Pach


DATA: 2020-05-01 12:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy za wyjawianie tajemnic konklawe nie ma przypadkiem ekskomuniki?
5 miesięcy temu / Leo
 
Czy możliwe, że abdykacja Benedykta była elementem dealu z Przyszłym Franciszkiem???
5 miesięcy temu / Takiesobiepytan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.