DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Peter Kwasniewski: Tradycyjna liturgia jest monarchiczna – i dobrze!

Peter Kwasniewski: Tradycyjna liturgia jest monarchiczna – i dobrze!
By James Bradley (Flickr: IMG_6827) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons Read more: http://www.pch24.pl/msza-swieta-jest-sercem-kosciola,23969,i.html#ixzz4XzOyM2M4

Przeciwnicy tradycyjnej Mszy Świętej deprecjonują ją jako przestarzałą i klerykalną. Ich zdaniem to relikt z minionej epoki, wręcz z czasów Karolingów. Jednak, jak przekonuje Peter Kwasniewski, monarchiczno-arystokratyczny charakter klasycznej liturgii nie jest jej wadą, lecz zaletą. Odzwierciedlenie Królestwa Bożego i niebiańskiego dworu kłóci się ze współczesną mentalnością. Jednak to ono właśnie oferuje niespotykane gdzie indziej wartości jak Prawda, Dobro i Piękno.

 

- Ojcowie soboru nie zajmowali się całą specyfiką reformy liturgicznej - powiedział ojciec Anthony Ruff. Jego zdaniem nie wnikali w szczegóły, jednak dokonali zmiany bardziej fundamentalnej. – (…) zaaprobowali znaczącą zmianę paradygmatu - od liturgii stanowiącej karoliński klerykalny dramat do liturgii będącej aktem ludu - zaznaczył.

 

Ojciec Ruff uważa, że owa zmiana „karolińskiego sklerykalizowanego dramatu sakralnego w akt całej wspólnoty" świadczy o bezzasadności hermeneutyki ciągłości postulowanej przez Benedykta XVI i jego uczniów. Przekształcenie koncepcji liturgii o tak fundamentalnym charakterze wyklucza szukanie punktów wspólnych z dzisiejszą liturgią.

 

Innego zdania jest tradycjonalista katolicki, Peter Kwasniewski. Według niego tego typu twierdzenie kłóci się nie tylko z nauką Benedykta XVI, ale także świętego Jana XXIII. To właśnie ów papież ogłosił, że Sobór Watykański II służy dotarciu do świata współczesnego z nauczaniem Kościoła. Podkreślił jednocześnie, że nadal obowiązuje dotychczasowa doktryna, wyrażona przez Sobór Trydencki i Sobór Watykański I.

 

Peter Kwasniewski twierdzi, że odwoływanie się do Karolingów, to użyteczne narzędzie w polemice. Użyteczne tym bardziej, że źródła dotyczące Karolingów są dość skąpe. Katolicki autor podkreśla, że fałszywe jest także krytykowanie Mszy w starym rycie za klerykalizm. To właśnie egalitarne podejście do liturgii wiąże się z klerykalizmem. Jeśli świeccy czytają teksty liturgiczne lub rozdają Komunię, to pełnią role zarezerwowane tradycyjnie dla duchowieństwa.

 

Zdaniem Kwasniewskiego, istnieje natomiast pewien związek między rojalizmem i tradycyjną liturgią. I nic w tym złego. Przeciwnie - związek ten został stosunkowo wcześnie zaakceptowany przez chrześcijaństwo. „Monarchia lub księstwo, najstarsza i prawdopodobnie najbardziej naturalna forma organizacji politycznej to znacznie bardziej stała część ludzkiego doświadczenia i formacji chrześcijańskiej kultury, niż demokratyczno-egalitarna ideologia (...). Bez względu na to czy sądzimy, że demokracja może działać czy nie, w rzeczywistości nadprzyrodzonych tajemnic, chrześcijaństwo jest czysto i całkowicie monarchistyczne", przekonuje publicysta. Podkreśla jednocześnie, że choć Bóg to jedyny władca ziemi, Chrystus to Król i Pan, a święci i aniołowie należą do jego dworu. Choć Chrystus nazwał nas swoimi przyjaciółmi, to powinniśmy jednocześnie pozostać Jego sługami.

 

Spojrzenia Petera Kwasniewskiego są cenne w dobie traktowania demokracji jako jedynej uzasadnionej formy rządów. Tymczasem tradycyjna nauka Kościoła dopuszcza wprawdzie demokrację – pod pewnymi warunkami – jednak akceptuje także monarchię i arystokrację. Bałwochwalczy stosunek do demokracji skutkuje przeniesieniem jej do sfery religijnej. Tego typu błędy popełniał już potępiony przez świętego Piusa X w „Notre Charge Apostolique” ruch „Sillon”. Współczesny bezkrytyczny stosunek do demokracji jako najlepszej rzekomo formy rządów uodparnia umysły na zachwyt rzeczywistością Królestwa Bożego. Tymczasem „wszystkie nasze demokratyczne i egalitarne eksperymenty upadną u kresu czasów, gdy chwalebne rządy Chrystusa Króla zostaną objawione wszystkim narodom i ci, co podporządkowali się Jego łagodnym rządom zostaną wywyższeni do życia wiecznego (...)".

 

Peter Kwasniewski przekonuje, że liturgia powinna „odzwierciedlać prawdę Boga - Jego absolutną monarchię, ojcowskie rządy, hierarchiczny dwór w niewypowiedzianym splendorze niebiańskiego Jeruzalem, a nie przemijające prawdy naszych nowoczesnych, prowizorycznych organizacji politycznych (...)". Umniejszenie królewskiego, dworskiego, hieratycznego wymiaru liturgii wiąże się z ogołoceniem jej z prawdy i niebiańskości.

Msza w klasycznym rycie rzymskim odzwierciedla zatem królewskość Chrystusa i Jego niebiański dwór. To owoc wielowiekowej Tradycji, w przeciwieństwie do ustaw produkowanych przez demokratyczne parlamenty. To antyteza nowoczesności, znienawidzona przez ludzi uwięzionych w niej, niczym platońscy kajdaniarze w jaskini. Potępiona przez apologetów nowoczesności stanowi wezwanie do piękniejszego i pełniejszego życia.

 


Źródło: newliturgicalmovement.org

mjend 


DATA: 2017-02-14 09:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kocham tradycję. Dlatego idąc na Eucharystię przypominam sobie ostatnią wieczerzę. Tak, to jest wzór i tradycja dla liturgii.
ponad 3 lata temu / Rob
 
Gdy mam wybierać między stara a nową liturgią, wybrać nie mogę. Gdy mam wybierać między magisterium Benedykta XVI a nieznanych mi osób, nawet się nie zastanawiam. Artykuł jest źle napisany i niepotrzebnie polemizuje z Osobami i Stanowiskami w Kościele, z którymi się nie polemizuje.
ponad 3 lata temu / wierny laik
 
Liturgia Trydencka, bardzo wierna została zastąpiona nową posoborową. To był wielki błąd na tak swobodną zamianę. Msza, Eucharystia to jeden z sakramentów. Definicji sakramentu nie będę tu umieszczał, bo więc zostało z tajemnicy, sacrum? Języki narodowe zubożyły tylko tę ceremonię. Księża przedsoborowi w naszej ojczyźnie długo opierali się zmianom, ale przymuszani niechętnie wprowadzali j.polski i ołtarze przodem do ludu. Bardzo mi brakuje łaciny i tej tajemniczości w liturgii. Bardzo mocno po tym wszystkim zlaicyzowali się duchowni.
ponad 3 lata temu / z.gora
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.