DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 76  >   NASZE DZIEDZICTWO

Perły w koronie Stworzenia

Perły w koronie Stworzenia

Nie przyznajemy się do popularnej frazy Stanisława Jachowicza: Cudze chwalicie, swego nie znacie; sami nie wiecie, co posiadacie. Doskonale bowiem wiemy, co mamy, i pragniemy się tą wiedzą dzielić.

 

Polska jest przepiękna. Umieszczona przez Bożą Opatrzność w cudownym zakątku świata, na żyznej równinie pomiędzy niebosiężnymi szczytami gór a bezkresnym horyzontem morza, obfituje w lasy, jeziora i gęste dorzecza. Śmiało zatem może – wręcz powinna – wołać ku Stwórcy słowami dziękczynienia: Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie, godne podziwu są Twoje dzieła (Ps 139, 14).

 

Naturalne piękno tej ziemi wzmocniły dodatkowo owoce wyrosłe z zasiewu Kościoła katolickiego, który od tysiąca lat niezmordowanie prowadzi tu swe cywilizacyjne dzieło. W chwili, gdy na polskiej niwie zaroiły się pracowite mrówki w czarnych, białych i brązowych habitach, zamieszkujący ją naród zyskał nie tylko pewne przewodnictwo na drodze do Nieba, ale z czasem również poczesne miejsce w gronie przedstawicieli kultury Zachodu.

 

I z miejsca, jak grzyby po deszczu, poczęły wyrastać z naszej gleby wspaniałe pomniki tejże kultury – zwłaszcza w jej sakralnym wymiarze. Rozkwitł przez stulecia polski pejzaż niezmierzonym bogactwem świątyń, które czy to gotycką strzelistością, czy barokowym przepychem głosiły i do dziś głoszą wiekuistą chwałę Pana Zastępów oraz szczególną miłość, jaką tutejszy lud darzy Królową Aniołów i Korony Polskiej.

 

Większość owych obiektów znajduje się w bezpośredniej bliskości naszych miejsc zamieszkania, a my albo o tym nie wiemy, albo co niedzielę do nich uczęszczamy, zupełnie nieświadomi ich historycznej i kulturowej wartości.

 

Urzekające piękno

Celem wypełnienia owej luki w naszej narodowej świadomości internetowy portal PCh24.pl rozpoczął emisję serii filmów dokumentalnych, mających za zadanie uświadomić Polakom, jak wspaniałe perły zdobią ich swojski, lokalny krajobraz. Pomysł cyklu – zatytułowanego tak właśnie: Perły polskiego katolicyzmu – zrodził się w głowie Łukasza Korzeniowskiego, który potraktował dzieło w sposób w pełni autorski, pisząc scenariusze wszystkich odcinków, reżyserując je, a także stając za kamerą.

 

– Tyle wokół zgiełku, politycznej wrzawy, rozszalałych emocji o byle co, a tu na wyciągnięcie ręki stoją prawdziwe oazy ciszy, spokoju, zadumy – opowiada Łukasz Korzeniowski. – I stoją tak od wieków: Tyniec dobija tysiąca lat, Mogiła za dwa lata będzie świętowała osiemsetlecie założenia. A zarazem są to oazy urzekającego piękna. Bezwzględnie trzeba to ludziom pokazać. Może ktoś w ten sposób zachęcony zajrzy tam i przeżyje jakąś osobistą epifanię.

 

Każdy z filmów, tworzących omawiany cykl, ukazuje jeden obiekt sakralny (jak wspomniane opactwa w Tyńcu i Mogile, sanktuaria w Kalwarii Zebrzydowskiej i Kalwarii Pacławskiej czy klasztor karmelitów w Czernej), umożliwiając widzowi zapoznanie się z istotnymi wiadomościami na jego temat, w znacznej mierze płynących z ust przedstawiciela zamieszkującej go wspólnoty zakonnej, a przede wszystkim jego obejrzenie, niejednokrotnie z perspektywy niedostępnej zwiedzającym, w wysmakowanych ujęciach dokonanych wrażliwym okiem rasowego filmowca.

 

Nasza telewizja

Ukazywanie piękna ojczystego kraju wpisuje się wielkimi literami w misję telewizji publicznej, która jednakowoż z tego zadania wywiązuje się nader marnie. Ale społeczeństwo obywatelskie nie ogląda się na państwo, tylko samo bierze sprawy w swoje ręce i samo sobie organizuje zaspokajanie niezbędnych potrzeb. Tylko, w takiej sytuacji, po co mu państwo? Dobre pytanie…

 

Wracając jednak do meritum, portal internetowy oraz telewizja PCh24TV (nie wspominając nawet o magazynie „Polonia Christiana”) od dawna realizują misję, do której telewizja publiczna wyraźnie nie dorasta. Wszystkie nasze produkcje powstają dzięki ofiarności darczyńców, dla których wyznacznikiem polskiej kultury nie jest discopolo czy tandetne seriale, tylko tysiąc lat potęgi i chwały, wrażliwości i dobrego smaku.

 

A przy okazji płynie z tego jeszcze jedna, nie mniej ciekawa lekcja. Państwo całościowo zabiera Polakom w obowiązkowym haraczu osiemdziesiąt procent wypracowanego przez nich dobra, a oni z tych marnych dwudziestu procent, które im pozostają, są jeszcze w stanie sfinansować powstawanie tylu ciekawych i wartościowych filmów (oraz innych dobrych dzieł). Gdyby więc tę proporcję odwrócić (ba, chociaż ją wyrównać fifty-fifty), bylibyśmy najbogatszym narodem na świecie!

 

Jerzy Wolak

 

Wszystkie filmy z serii Perły Polskiego Katolicyzmu są dostępne TUTAJ

 

 

ARTYKUŁ ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY W 76. NR MAGAZYNU POLONIA CHRISTIANA

 

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

opactwa były cudownie projektowane - tak niewiele dotrwało, a chciałoby się zobaczyć takie polskie Cluny. Aczkolwiek mamy też swój Lubiąż, z gigantyczną barokową fasadą.
1 miesiąc temu / PK
 
W 80% haraczu z pewnością wliczone są składki ubezpieczeniowe. Gdyby więc chcieć pozbyć się tego haraczu, powstanie problem ze starymi ludźmi bez środków do życia. W latach młodości i zdrowia wydaliby 100% dochodów na "bardzo ważne cele" jak inwestycje we własną firmę, która później zbankrutuje, jak to się dzieje z 80% działalności. Na starość rozpocznie się za to lament, że nie ma z czego żyć. I pretensje do dzieci, "pomóżcie". Natomiast dzieci nie pomogą, bo wyjechały za granicę. I będzie dramat.
1 miesiąc temu / krakus
 
 

Niektórzy sądzą, że myśl o grzechu zanadto obciąża życie chrześcijańskie. Chcieliby ją usunąć krzepiącą myślą o Odkupieniu przez Chrystusa, o naszym dziecięctwie Bożym. Myśl o grzechu nie powinna być oczywiście głównym czynnikiem w naszym życiu religijnym. W takim razie nie Bóg, ale nasze własne ja byłoby ośrodkiem życia. Ale świadomość grzechu, który tyle razy zakłóca stosunek między Ojcem w niebie a dzieckiem na ziemi, nie powinna zniknąć z naszego życia i naszej modlitwy.

 
 

1795 – Rosja, Prusy i Austria zawarły konwencję w sprawie III rozbioru Polski. Na jej mocy Prusy otrzymały Mazowsze oraz tereny po Niemen, a także zachodnią część Rzeczypospolitej po Pilicę, Wisłę i Bug (z Warszawą). Austria zajęła Małopolskę z Krakowem i Lublinem oraz część Podlasia i Mazowsza. Rosji przypadła pozostała część Rzeczypospolitej po Bug i Niemen.

 

Trybunał Konstytucyjny orzekając 22 października niezgodność aborcji eugenicznej z konstytucją zachował się, jak trzeba. Należy okazać mu wsparcie - piszą autorzy petycji „Wyraź poparcie dla Trybunału!”

 

 

Poseł PiS Bolesław Piecha mówi, że nie cieszy się zbyt mocno z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Uważa, że w niektórych przypadkach, gdy dziecko nienarodzone jest śmiertelnie chore, aborcja powinna pozostać dozwolona. Poseł zapowiada podjęcie działań w tym kierunku.

 

 

Premier Mateusz Morawiecki skierował dzisiaj specjalne przemówienie do Polaków. W nagraniu wyemitowanym przez stacje telewizyjne oraz opublikowanym w internecie powiedział, że rząd musiał podjąć trudne decyzje celem walki z epidemią; zapewnił, że polski naród, dzięki swojej odwadze, ofiarności i solidarności zwycięży w walce z koronawirusem.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.