DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 42  >   NASZE DZIEDZICTWO

Dorota Niedźwiecka

Perła Hiszpanii

#HISTORIA    #HISZPANIA    #TRADYCJA    #ZABYTKI    #STOLICA    #KASTYLIA    #TOLEDO    #ŚW. MARCIN

Było stolicą Hiszpanii i za czasów wizygockich, i wówczas, gdy Izabela Katolicka finansowała wyprawę Krzysztofa Kolumba. Opowieść zawarta w jego zabytkach przypomina o czasach panowania Arabów na Półwyspie Iberyjskim i o chrześcijańskiej rekonkwiście.

 

Widok na Toledo z okolic średniowiecznego mostu Świętego Marcina, drugiego pod względem starszeństwa w okolicy, wywiera niezatarte wrażenie. Wzniesiony w XIV stuleciu most jest kamienny, masywny, oparty na pięciu łukach nośnych i flankowany dwiema wieżami obronnymi. W jego tle, na wzgórzu, widnieje franciszkański klasztor San Juan de los Reyes, przysadzisty i najeżony misternie zdobionymi iglicami. Poniżej – kamienne zbocze z kolonią agaw o oliwkowych liściach, które przypominają, że Kastylia jest regionem suchym.

A u podnóża wzniesienia płynie wartko, burzy się i pieni okalająca miasto rzeka Tag.

 

Świątynia Królów

 

O kościele San Juan de los Reyes z końca XV wieku mówi się, że to najpiękniejsza – po katedrze – świątynia w mieście. Kompleks zaprojektował na zlecenie Izabeli i Ferdynanda Katolickich ich nadworny architekt, Juan Guas, czołowy reprezentant tak zwanego stylu izabelińskiego, jeden z najwybitniejszych i najbardziej uzdolnionych architektów Hiszpanii (przypisuje mu się między innymi autorstwo zamku Cyda w Jadraque). Klasztor San Juan de los Reyes to dzieło jego życia – wznoszony przezeń z wielką pieczołowitością kościół miał stać się miejscem ostatniego spoczynku Królów Katolickich, do czego jednak nie doszło.

Te łańcuchy skuwały chrześcijan, którzy dostali się w niewolę Maurów – wyjaśnia Maria Malewicka, wieloletni przewodnik wycieczek po Hiszpanii, wskazując na okowy wiszące w blendach na zewnętrznych ścianach budowli. – Uwolniono ich w roku 1492, podczas zdobywania emiratu Grenady, ostatniego punktu oporu muzułmanów na Półwyspie Iberyjskim...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 
 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.

 

W Kolombo doszło do kolejnego wybuchu. Podczas rozbrajania eksplodowała zaparkowana w pobliżu kościoła św. Antoniego ciężarówka-pułapka z materiałami wybuchowymi w środku. Nikomu nic się nie stało.

 

„Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri Lance” – poinformował w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.