DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 42  >   NASZE DZIEDZICTWO

Dorota Niedźwiecka

Perła Hiszpanii

#HISTORIA    #HISZPANIA    #TRADYCJA    #ZABYTKI    #STOLICA    #KASTYLIA    #TOLEDO    #ŚW. MARCIN

Było stolicą Hiszpanii i za czasów wizygockich, i wówczas, gdy Izabela Katolicka finansowała wyprawę Krzysztofa Kolumba. Opowieść zawarta w jego zabytkach przypomina o czasach panowania Arabów na Półwyspie Iberyjskim i o chrześcijańskiej rekonkwiście.

 

Widok na Toledo z okolic średniowiecznego mostu Świętego Marcina, drugiego pod względem starszeństwa w okolicy, wywiera niezatarte wrażenie. Wzniesiony w XIV stuleciu most jest kamienny, masywny, oparty na pięciu łukach nośnych i flankowany dwiema wieżami obronnymi. W jego tle, na wzgórzu, widnieje franciszkański klasztor San Juan de los Reyes, przysadzisty i najeżony misternie zdobionymi iglicami. Poniżej – kamienne zbocze z kolonią agaw o oliwkowych liściach, które przypominają, że Kastylia jest regionem suchym.

A u podnóża wzniesienia płynie wartko, burzy się i pieni okalająca miasto rzeka Tag.

 

Świątynia Królów

 

O kościele San Juan de los Reyes z końca XV wieku mówi się, że to najpiękniejsza – po katedrze – świątynia w mieście. Kompleks zaprojektował na zlecenie Izabeli i Ferdynanda Katolickich ich nadworny architekt, Juan Guas, czołowy reprezentant tak zwanego stylu izabelińskiego, jeden z najwybitniejszych i najbardziej uzdolnionych architektów Hiszpanii (przypisuje mu się między innymi autorstwo zamku Cyda w Jadraque). Klasztor San Juan de los Reyes to dzieło jego życia – wznoszony przezeń z wielką pieczołowitością kościół miał stać się miejscem ostatniego spoczynku Królów Katolickich, do czego jednak nie doszło.

Te łańcuchy skuwały chrześcijan, którzy dostali się w niewolę Maurów – wyjaśnia Maria Malewicka, wieloletni przewodnik wycieczek po Hiszpanii, wskazując na okowy wiszące w blendach na zewnętrznych ścianach budowli. – Uwolniono ich w roku 1492, podczas zdobywania emiratu Grenady, ostatniego punktu oporu muzułmanów na Półwyspie Iberyjskim...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.

 
 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.

 

"Hipokryzją byłoby ograniczać skandal pedofilii, ignorując plagę homoseksualizm, który jest nie tylko występkiem przeciwko ludzkiej naturze, ale także formuje strukturę władzy w Kościele" - mówi prof. de Mattei.

 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.