DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

„Performance” czy świętokradztwo? Uczestniczki warsztatów teatralnych przebrane za muzułmanki przyjęły Komunię Świętą

„Performance” czy świętokradztwo? Uczestniczki warsztatów teatralnych przebrane za muzułmanki przyjęły Komunię Świętą
Fot. Credit Image: © Roshan Norouzi/ZUMAPRESS.com / FORUM

Wierni z Gniezna są oburzeni tym, co zrobiły w niedzielę Zesłania Ducha Świętego uczestniczki warsztatów teatralnych. 15 maja kobiety przebrały się na muzułmanki, miały na sobie tradycyjne islamskie stroje i w nich uczestniczyły we Mszy Świętej wykonując nietypowe dla liturgii gesty. Chociaż zachowywały się spokojnie, to udały się do Kościoła w celu odegrania scenki, a ich poczynania były skrzętnie dokumentowane przez fotografa. Co więcej, „artystki” w trakcie swoich wygłupów przyjęły Komunię Świętą.

 

Warsztaty mające na celu walkę ze stereotypami zorganizował Teatr im. Aleksandra Fredry z Gniezna. Projekt „ReStart – Łańcuch Sztuki. Kontynuacja” koordynowała Barbara Hanicka. Program zrealizowano z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego uczestnicy w sobotę i niedzielę (14 i 15 maja) spacerowali po Gnieźnie udając przedstawicieli innych nacji.

 

Część warsztatów, która bez wiedzy i zgody proboszcza znajdującej się na Wzgórzu Lecha gnieźnieńskiej katedry, odbyła się w kościele, przekroczyła jednak granice dobrego smaku, a być może także i prawa. Uczestnicy Mszy Świętej i mieszkańcy Gniezna czują się oburzeni tym, co zobaczyli.

 

Chociaż – jak wynika z relacji ks. proboszcza Jana Kasprowicza, który całe wydarzenie obserwował z konfesjonału – kobiety „zachowywały się raczej pobożnie” i w sposób bezpośredni nie zakłóciły liturgii, to skandalicznym jest, że udały się na Eucharystię w celu „artystycznej” prowokacji. Pseudo-muzułmanki przyjęły w trakcie swojej „zabawy” również Komunię Świętą. Można mieć więc obawy o ich stosunek do Najświętszego Sakramentu.

 

„Wszystko pięknie, tylko jakim prawem wasza ekipa weszła do katedry i robiła szopkę podczas nabożeństwa? Nie identyfikuję się z katolicyzmem, ale uważam to za wstrętne i oburzające!” – napisał na facebookowym profilu teatru jeden z internautów. Dyskusje toczą się również w innym miejscu.

 

To nie pierwsza w ostatnich tygodniach sytuacja, gdy środowiska postępowe próbują zakłócać Mszę Świętą w celu propagowania swojego światopoglądu. Jak dotąd feministki utrudniające sprawowanie liturgii w warszawskim kościele św. Anny nie zostały za swój czyn ukarane. Ta bezkarność zachęca do coraz odważniejszych aktów agresji, a jeśli proceder nie zostanie zahamowany, to wkrótce w Polsce może dojść do gorszych profanacji, znanych z zachodnioeuropejskich „wyczynów” feministycznego FEMENU.

 

Źródło: gniezno24.com

MWł   


DATA: 2016-05-18 13:31
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeżeli chcą pokazać coś ważnego to niech udadzą się do meczetu a wara im od naszych świątyń to po pierwsze. A p drugie wtedy zobaczą co oznacza obrażać czyjeś uczucia religijne
ponad 2 lata temu / @agata Kowalska
 
Mieszkam w Gnieźnie i nie czuję się oburzona. Tekst jest jednostronny i naciągany! One chciały pokazać coś ważnego!
ponad 4 lata temu / agata kowalska
 
Co to za tzw.;środowiska postępowe"? Czy postępem można nazwać bezczelny atak na uczucia i wiarę innych ludzi? A jeżeli ktoś nazywając to postępem posunie się jeszcze dalej zabierając innym wolność i ich prawa to słowo ;postęp" tego nie może usprawiedliwiać.Takie zachowanie to nadużywanie pokojowo nastawionej wiary katolickiej.Niech ci co to robią spróbują sprofanować koran to mogą to przypłacić życiem.
ponad 4 lata temu / WieR
 
Mowa nienawiści się szerzy w najlepsze.
ponad 4 lata temu / Pseudokatolicy
 
"Program zrealizowano z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego". I dlatego Korwin powinien rządzić. Zlikwidował by to ministerstwo i byłby spokój a lewactwo wzięło by się do normalnej roboty.
ponad 4 lata temu / MPB
 
Obrzydliwe
ponad 4 lata temu / smutna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.