DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Per Mariam ad Jesum

Per Mariam ad Jesum
fot. Bogitor / commons.wikimedia.org, licencja cc

„Maryja jako najbliższa Chrystusowi jest niezawodną ku Niemu Przewodniczką. W Roku Wiary modląc się z Nią i na Jej wzór chcemy po katolicku kształtować naszą codzienność” – powiedział dla portalu PCh24.pl o. Krzysztof Stępowski CSsR z Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Warszawskiej, przewodnik VII Pieszej Pielgrzymki Różańcowej z Milanówka do Gietrzwałdu.

 

 

Ojcze Krzysztofie, już po raz siódmy 4 lipca tego roku z Milanówka do Gietrzwałdu wyruszą pielgrzymi z różańcami w dłoniach. Od kiedy nad tą inicjatywą czuwa warszawskie Duszpasterstwo Tradycji?

 

Z Milanówka pielgrzymka idzie do Gietrzwałdu po raz siódmy, jednak od poprzedniego roku duchową opiekę nad pielgrzymką spełnia Duszpasterstwo Tradycji przy kościele św. Klemensa na warszawskiej Woli. Kościół redemptorystów pod wezwaniem św. Klemensa Hofbauera na Karolkowej 49 jest stałym miejscem sprawowania liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego wyznaczonym od 2011 r. przez J. Em. Kazimierza Kardynała Nycza.

 

W kościele św. Klemensa ożywiamy zatem naszą wiarę oraz pobożność przeżywając Mszę świętą tradycyjną oraz inne sakramenty. Jako przywiązani do dawnej łacińskiej tradycji liturgicznej, rozpoczynając pielgrzymkę z Milanówka, pragniemy wzmacniać nasze duchowe życie Tajemnicą Eucharystii, świętym Różańcem oraz bogatymi formami pobożności katolickiej wyrażanymi m.in. w litaniach, koronkach i pieśniach. W Roku Wiary jakże to zatem sensowne, wartościowe i duchowo potrzebne dla dobra naszych dusz, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła.

 

Hasłem pielgrzymki są słowa: „Per Mariam ad Jesum” – „Przez Maryję do Jezusa”. W jaki sposób Maryja prowadzi ludzi do Boga?

 

„Per Mariam ad Jesum” wyraża to, co głęboko czuje każda katolicka dusza. Maryja, jako najbliższa Chrystusowi jest niezawodną ku Niemu Przewodniczką. W Roku Wiary modląc się z Nią i na Jej wzór chcemy po katolicku kształtować naszą codzienność. Pięknie to wyraża modlitwa różańcowa, która odmawiana codziennie na tej pielgrzymce jest spełnieniem pragnienia Maryi z Gietrzwałdu: „Odmawiajcie codziennie różaniec”.

 

Wpisując w Różaniec Najświętszej Maryi Panny wszelkie nasze modlitewne intencje i całe nasze życie, zbliżamy się do Pana Boga w pielgrzymce naszego życia. Symbolem i znakiem tego życiowego pielgrzymowania z Maryją do Pana Boga jest właśnie ta dziewięciodniowa pielgrzymka.

 

Jak wygląda typowy dzień w trakcie pielgrzymki?

 

Dzień rozpoczynamy poranną, tradycyjną Mszą świętą, sprawowaną w kościołach na pielgrzymim szlaku. Potem wspólne śniadanie i w drogę… Codziennie pokonujemy średnio około 25 kilometrów idąc przez Leszno, Zakroczym, Nowe Miasto, Stupsk, Wieczfnię Kościelną, Nidzicę i Olsztynek. Podczas dnia intensywnie modlimy się, śpiewamy i słuchamy odnawiającą naszą wiarę rozważań. Zachęcamy również uczestników pielgrzymki do składania świadectw. Są one wartościowym znakiem obecności w naszym życiu Bożej łaski i opieki Maryi do której pielgrzymujemy. Dzień kończymy Apelem Maryjnym o godz. 21.

 

Noclegi dla całej pielgrzymki organizujemy w salach szkolnych lub budynkach parafii. Serdecznie zapraszamy do udziału w modlitwie w czasie pielgrzymki, a szczegółowy plan miejsc i godzin sprawowania Mszy świętej oraz Apelu Maryjnego znajdziemy na stronie internetowej Duszpasterstwa: mszatrydencka.waw.pl. Zgromadźmy się również licznie w Gietrzwałdzie, gdzie 12 lipca o godz. 15.15 sprawowana będzie Msza święta w trydenckim rycie, która zakończy tegoroczną pielgrzymkę.

 

Jak można się zapisać na pielgrzymkę, kto może w niej uczestniczyć i czy można dołączyć do pielgrzymki w sposób duchowy, jeśli ktoś nie może ze względów czasowych, zdrowotnych?

 

Zapisać się może każdy, kto pragnie wybrać się na pielgrzymi szlak. Niepełnoletni idą pod opieką osób pełnoletnich. Zapisy trwają. Można zapisać się w dniu wyjścia i na trasie pielgrzymki. Można również dołączyć do pielgrzymki nawet na dzień czy kilka dni. Wszelkie podstawowe informacje tyczące tej pielgrzymki znajdziemy na wspomnianej stronie: mszatrydencka.waw.pl lub uzyskamy dzwoniąc: 22 724 83 10 lub 536 601 190. Wszystkich niemogących iść, a chcących duchowo nas wspierać, prosimy o ten modlitewny dar. Tak również możemy się wpisać w pielgrzymi wysiłek i duchowe uczestnictwo w tej pielgrzymce, szczególnie podczas odprawiania Mszy świętej czy Apelu Maryjnego.

 

Pielgrzymka jest również modlitewnym wsparciem Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych, a także katolickiej prasy i portali internetowych. Jak Ojciec uważa, jaką media katolickie w Polsce mają przed sobą przyszłość?

 

Intencjami modlitewnymi rzeczywiście pragniemy wspierać Radio Maryja, telewizję Trwam a także katolicką prasę i portale internetowe. To bardzo ważne i jakże potrzebne media dla dobra Kościoła, Ojczyzny, naszych rodzin i nas samych. We współczesnym czasie, gdy tak wiele różnorodnego zamętu, pomieszania i wzrostu zła, niosą one światło w nasze pragnące czystej, ewangelicznej nauki serca i sumienia. Niełatwa to rola i wiele przeszkód od strony świata, który pławi się w ciemności. Walka o ewangeliczne dobro trwa również i w naszej Ojczyźnie.

 

Prosimy Maryję, aby pomagała nam pokonywać moce ciemności, a wszelkie katolickie media w sposób wolny uczestniczyły w umacnianiu naszej rzeczywistości na ewangelicznych i katolickich fundamentach. Bez Pana Boga i bez tych fundamentów runie wszystko, cokolwiek chcemy wznosić, a człowiek obróci się przeciwko człowiekowi!

 

Bóg zapłać za rozmowę!


 

Rozmawiał Kajetan Rajski


DATA: 2013-07-13 13:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "16010"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.