DZIŚ JEST:   30   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Marelego, męczennika
Św. Benwenuty Bojani
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 73  >   ŚWIAT

Pentekostalizm sięga po władzę


Wedle niektórych szacunków, już w roku 2025 zielonoświątkowcy mają się stać najliczniejszym odłamem chrześcijaństwa na świecie, wyprzedzając tym samym katolików. Liczba członków charyzmatycznego

odłamu protestantyzmu rośnie niezwykle dynamicznie przede wszystkim za sprawą masowych aktów apostazji południowoamerykańskich katolików, a także w wyniku ogromnej popularności, jaką obrzędy pentekostalne cieszą się w Azji i Afryce.

 

Globalna ekspansja

 

Przez wiele lat poszczególne wspólnoty zielonoświątkowców były rozproszone i niemal w żadnym kraju nie zdołały wejść do „religijnego mainstreamu”. W pierwszej połowie XX wieku przedstawicieli tej grupy wyznań można było znaleźć głównie w USA, w krajach byłego Imperium Brytyjskiego oraz w północnej Europie, gdzie bardziej eksponowaną rolę pełniły między innymi anglikanizm, episkopalizm czy luteranizm. Ostatnie lata stoją jednak pod znakiem wielkiej pentekostalnej ekspansji między innymi w Korei Południowej, Brazylii oraz całej Afryce subsaharyjskiej. Wspólnoty zielonoświątkowe w poszczególnych krajach zyskują coraz szybciej świadomość wielkiego wpływu, jaki potencjalnie mogą wywierać na życie polityczne, i nie wahają się z niego korzystać. Świadczy o tym dobitnie przypadek Brazylii, gdzie prezydentem wybrano uchodzącego za konserwatystę Jaira Bolsonaro. Polityk ten dokonał w roku 2016 aktu apostazji z Kościoła, poddając się obrzędowi ponownego chrztu w Jordanie, a uroczystego rytuału dokonał zielonoświątkowy pastor Everaldo Dias. Dwa lata wcześniej pastor Dias sam ubiegał się o fotel prezydencki, lecz wobec braku sukcesu licząca obecnie około jedenastu procent mieszkańców Brazylii (i stale rosnąca) społeczność zielonoświątkowców zdecydowała się poprzeć właśnie Bolsonaro. Poparcie to okazało się decydujące w wyścigu prezydenckim. Drugim po Bolsonaro najbardziej wpływowym zielonoświątkowym politykiem na świecie jest australijski premier Scott Morrison. Sprawujący od zeszłego roku funkcję szefa rządu z ramienia Partii Liberalnej wprawił swego czasu zlaicyzowane australijskie społeczeństwo w szok, głosząc przekonanie o istnieniu osobowego szatana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 

Firmy Big Tech radykalnie rozprawiają się z konserwatystami amerykańskimi, blokując ich strony. Facebook i Twitter wprowadziły cenzurę prewencyjną. 28 października senacka komisja ds. handlu przesłuchała dyrektorów generalnych Sundar Pichai z Google; Marka Zuckerberga z Facebooka; i Jack Dorsey’a z Twittera na okoliczność zmiany regulacji z lat. 90., które chronią gigantów internetowych przed odpowiedzialnością za cenzurę prewencyjną.

 
 

Akurat w momencie eskalacji antykatolickiej agresji – werbalnej, symbolicznej oraz fizycznej – grupy wpływowych duchownych oraz świeckich proponują Kościołowi w osobnych listach przełomowe, można powiedzieć: rewolucyjne wyjście z sytuacji. Tak bowiem nazwać trzeba postulat biernej postawy wobec wrogości, sugestię rezygnacji z zabiegania o prawną ochronę najsłabszych, skierowanie uwagi na działalność charytatywną i ekologiczną.

 

Grzegorz Górny na łamach portalu wpolityce.pl przytoczył poruszające świadectwo zmarłego kilka dni temu biskupa Jana Niemca z diecezji kamieniecko-podolskiej. Testament tego kapłana w niezwykły sposób wpisuje się w toczącą się właśnie w Polsce batalię o życie i cierpienie…

 

Sprofanowana XII-wieczna katedra w Płocku, obraźliwe napisy na terenach kościelnych, wulgarne, antykościelne transparenty – to efekty marszów protestacyjnych, które od kilku dni odbywają się w kilku miejscowościach diecezji płockiej. W Gostyninie powstał społeczny Korpus Ochrony Gostynińskich Świątyń, w Sierpcu swojej świątyni parafialnej chcą bronić członkowie Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.

 

Jeśli sami się nie zorganizujemy i nie obronimy naszych kościołów przed wandalami, to staną się one łatwym obiektem dla działań wandali działających w szeregach "strajku kobiet". Brońmy świątyń, pomników, nie pozwalajmy na przerywanie Mszy św. Jak to robi? Opowiada o tym gość programu "Jaka jest prawda?" Tomasz Kisiel z Korporacji Akademickiej Akropolia Cracoviensis. Na rozmowę zaprasza Marcin Austyn.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.