DZIŚ JEST:   09   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Czwartek
Św. Marii Kleofasowej
Św. Hugona z Rouen
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 73  >   ŚWIAT

Pentekostalizm sięga po władzę


Wedle niektórych szacunków, już w roku 2025 zielonoświątkowcy mają się stać najliczniejszym odłamem chrześcijaństwa na świecie, wyprzedzając tym samym katolików. Liczba członków charyzmatycznego

odłamu protestantyzmu rośnie niezwykle dynamicznie przede wszystkim za sprawą masowych aktów apostazji południowoamerykańskich katolików, a także w wyniku ogromnej popularności, jaką obrzędy pentekostalne cieszą się w Azji i Afryce.

 

Globalna ekspansja

 

Przez wiele lat poszczególne wspólnoty zielonoświątkowców były rozproszone i niemal w żadnym kraju nie zdołały wejść do „religijnego mainstreamu”. W pierwszej połowie XX wieku przedstawicieli tej grupy wyznań można było znaleźć głównie w USA, w krajach byłego Imperium Brytyjskiego oraz w północnej Europie, gdzie bardziej eksponowaną rolę pełniły między innymi anglikanizm, episkopalizm czy luteranizm. Ostatnie lata stoją jednak pod znakiem wielkiej pentekostalnej ekspansji między innymi w Korei Południowej, Brazylii oraz całej Afryce subsaharyjskiej. Wspólnoty zielonoświątkowe w poszczególnych krajach zyskują coraz szybciej świadomość wielkiego wpływu, jaki potencjalnie mogą wywierać na życie polityczne, i nie wahają się z niego korzystać. Świadczy o tym dobitnie przypadek Brazylii, gdzie prezydentem wybrano uchodzącego za konserwatystę Jaira Bolsonaro. Polityk ten dokonał w roku 2016 aktu apostazji z Kościoła, poddając się obrzędowi ponownego chrztu w Jordanie, a uroczystego rytuału dokonał zielonoświątkowy pastor Everaldo Dias. Dwa lata wcześniej pastor Dias sam ubiegał się o fotel prezydencki, lecz wobec braku sukcesu licząca obecnie około jedenastu procent mieszkańców Brazylii (i stale rosnąca) społeczność zielonoświątkowców zdecydowała się poprzeć właśnie Bolsonaro. Poparcie to okazało się decydujące w wyścigu prezydenckim. Drugim po Bolsonaro najbardziej wpływowym zielonoświątkowym politykiem na świecie jest australijski premier Scott Morrison. Sprawujący od zeszłego roku funkcję szefa rządu z ramienia Partii Liberalnej wprawił swego czasu zlaicyzowane australijskie społeczeństwo w szok, głosząc przekonanie o istnieniu osobowego szatana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 

Straszny upadek nieszczęśliwego apostoła przede wszystkim przypomina nam, że wszyscy jesteśmy powołani przez Boga, ale nie wszyscy słuchamy Jego głosu. Bóg wszystkich wzywa do Siebie, ale nie każdy człowiek idzie za Jego natchnieniem. Bóg wszystkich obdarzył zdolnościami, ale nie wszyscy je wykorzystujemy. Przyczyną upadku Judasza było, że nie pracował nad doskonaleniem swojej duszy, nie niszczył chwastów swojego charakteru i stracił powołanie.

 
 

1241 - wojska polskie poniosły klęskę w bitwie z Tatarami pod Legnicą. Armia tatarska dysponowała przewagą liczebną, stosowała także nieznaną rycerstwu zachodniemu taktykę, Zaskoczeniem dla wojsk polskich było także użycie przez przeciwnika gazów bojowych. W trakcie walk poległ książę Henryk II Pobożny.

 

Sto organizacji podających się za obrońców praw człowieka wystąpiło w środę do rządów europejskich z żądaniem rozszerzenia legalnej możliwości zabijania dzieci nienarodzonych.

 

Z radiowej wypowiedzi wiceministra zdrowia wynika, że w okresie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkiej Nocy świątynie pozostaną niemal puste. Władze najprawdopodobniej przedłużą bowiem obowiązujące do Wielkiej Soboty ograniczenie maksymalnej liczby wiernych w kościołach do zaledwie pięciu osób.

 

Były wiceprezydent Joe Biden został samotnym, zdecydowanym liderem wyścigu o nominacje Partii Demokratycznej w wyścigu o najważniejszy fotel w Białym Domu. W środę senator Bernie Sanders ogłosił zakończenie swej kampanii.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.