DZIŚ JEST:   14   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Małgorzaty Marii Alacoque
Bł. Radzima Gaudentego
 
 
 
 

Pełnomocnik resortu sprawiedliwości: szkoła ma edukować, wartości przekazuje rodzina

Pełnomocnik resortu sprawiedliwości: szkoła ma edukować, wartości przekazuje rodzina
fot. sxc.hu

Według mnie szkoła i przedszkole mają przede wszystkim edukować. Dostarczać dzieciom wiedzy, 
a nie tworzyć nowy świat wartości. Od tego jest rodzina – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. konstytucyjnych praw rodziny, Anna Andrzejewska.

 

Andrzejewska w rozmowie z dziennikiem odpowiada na list Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz do minister edukacji, Joanny Kluzik-Rostkowskiej. W liście tym Rzecznik stanął w obronie genderowego programu w przedszkolach „Równościowe przedszkole”. Lipowicz oceniła, że „konstytucja nie może gwarantować i nie gwarantuje, że wiedza przekazana w szkole będzie zgodna z przekonaniami rodziców”, a sam program gender w przedszkolach nie narusza jej zdaniem żadnych praw rodziców.

 

Andrzejewska z kolei twierdzi, że szkoła powinna edukować, ale tworzenie świata wartości jest powinnością rodziców. „Przedszkole ma wspomagać rodziców w ich obowiązkach, a nie wyręczać w sprawach kształtowania wartości. Ma pełnić rolę służebną, a nie narzucającą światopogląd. Zwłaszcza gdy jest to sprzeczne z systemem wartości rodziców” – powiedziała „Rzeczpospolitej” Andrzejewska.

 

Z kolei naukę dzieci w przedszkolach o „stereotypach ról społecznych” pełnomocnik ds. praw rodziny nazywa mieszaniem im w głowach. „Małe dzieci mogą się czuć zagubione, zwłaszcza gdy podważa się świat i system wartości, w którym funkcjonują. Oddzielanie płci społeczno-kulturowej od biologicznej w okresie tak wczesnego dojrzewania dziecka nie jest z punktu widzenia jego psychiki zdrowe. Jest na ten temat pokaźna literatura 
i badania” – twierdzi.

 

Andrzejewska przypomina też, że rodzice mogą jedynie nieformalnie wpływać na program w placówkach edukacyjnych, bo nie istnieją formalne rady rodziców.

 

Pełnomocnik przypomina, że uczenie o równości płci nie musi zakładać np. przebierania chłopców za dziewczynki, czy zmuszać do bawienia się określonymi zabawkami. „Nie trzeba przebierać dzieci czy zakładać im peruk, by nauczyć szacunku dla innych. Przekazywanie takich wartości można z powodzeniem realizować w normalnym koedukacyjnym przedszkolu, gdzie dzieci same wybierają zabawki. Czy ma być tak, że nauczycielka  ma zakazywać na przykład dziewczynkom bawić się lalkami? Nie popadajmy w skrajności” – stwierdziła Andrzejewska.

 

 

Źródło: rp.pl

ged


DATA: 2014-05-15 10:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kiedy pani Andrzejewska miała w ręku Ustawę o systemie oświaty? Czytała coś o radach szkoły, które zatwierdzają Program wychowawczy i roczne plany wychowawcze? A może słyszała o radach rodziców, które mają umocowanie prawne w ustawie? Trochę wstyd jeśli pełnomocnik resortu sprawiedliwości nie zna prawa, a wypowiada się. O tym, na czym polega proces wychowania, ze nie nie ma możliwości oddzielenia go od edukacji, może się nie znać i tu możemy przymknąć lewe oko ;-) ale na prawie znać się powinna.
ponad 5 lat temu / Katarzyna
 
Dzieci sa naturalnie bardzo ufne wobec rodzicow. Genderystki twierdza otwarcie w swoim programie dla Polski, ze rodzice czesto nie sa w stanie zpewnic dzieciom wlasciwego pogladu na sprawy plci. Za to one - sa wyksztalcone i postepowe. Zatem otwarcie i bezczelnie godza w konstytucje i w dobro rodzin, podwazajac naturalna ufnosc dzieci do rodzicow. Kulakow typy tego samego pokroju traktowaly tak samo. Otoz mnie tacy posepowcy ksztlaclili na Zachodzie, i to po moim odrzuceniu Kosciola. Mimo wszystko zwykla godnosc i logika oraz szacunek dla odmiennych pogladw nie pozwolily mi stoczyc sie w to dno moralne i intelektualne, ktore reprezentuja. To zaraza i ohyda.
ponad 5 lat temu / DM
 
Pani Anna Andrzejewska - mądra, normalna kobieta. Więcej takich wśród elit i świat będzie normalny :)
ponad 5 lat temu / ***
 
pożal się Boże "profesor" wystrugana z patyka jak ten autorytet moralny Bartoszewski też patykowy "profesor"
ponad 5 lat temu / lolo
 
Dziękuję Pani Pełnomocnik za ten głos
ponad 5 lat temu / ...............
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.