DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

Peerelowski sędzia współdecydował w sprawie dezubekizacji

Peerelowski sędzia współdecydował w sprawie dezubekizacji
Fot. podziemiezbrojne.blox.pl

To indywidualne czyny funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL powinny być podstawą oceny służby na rzecz totalitarnego państwa – stwierdził w środę Sąd Najwyższy, który rozpatrywał sprawę ustawy dezubekizacyjnej. Składowi sędziowskiemu przewodniczył Józef Iwulski, mający na swym koncie służbę w WSW i sądzenie opozycjonistów z okresu PRL.

 

 

Do Sądu Najwyższego trafiła sprawa z Białegostoku. Instancja apelacyjna nie rozstrzygnęła, czy do obniżenia świadczeń emerytalnych dawnych pracowników aparatu bezpieczeństwa totalitarnego państwa, wystarczy fakt przynależności do jego struktur.

 

„Według Sądu Najwyższego kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa nie powinno być stosowane automatycznie po przekazaniu takiej informacji przez IPN, lecz na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka” – relacjonuje portal DoRzeczy.pl.

 

Na czele siedmioosobowego składu sędziowskiego stanął w środę Józef Iwulski, który w okresie komunistycznym służył w Wojskowej Służbie Wewnętrznej, zaś podczas stanu wojennego cztery razy bądź więcej zasiadał był w składach sądów, które skazywały działaczy opozycji.

 

Przyjęta w 2016 roku ustawa dezubekizacyjna obniżyła emerytury i renty byłych funkcjonariuszy Służby bezpieczeństwa oraz tajnych służb PRL do wymiaru średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Dało to około 2 tysiące złotych w przypadku emerytur i około 1,5 tys. złotych w odniesieniu do rent.

 

 

Źródło: DoRzeczy.pl

RoM

 


DATA: 2020-09-16 18:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

indywidualna wine? w zbrodniczej organizacji nie ma niewinnych!
1 miesiąc temu / buuum
 
@Aha. Głupoty piszesz. Już wielokrotnie o tym była mowa. Najkrocej: Wiedzieli komu służą. A tak z ciekawości cie zapytam: resortowe dziecko?
1 miesiąc temu / Anaja
 
Sędzia Iwulski przewodniczył ponieważ to wynika z przepisów. Do tej pory ustawą PIS skrzywdził nie jedną osobę, która nikomu nic złego nie zrobiła w tamtym czasie. Nie można wszystkich wsadzac do jednego worka. Skoro PIS zaczerpnął swoją nazwę z Biblii to dlaczego nie jest w stanie kierować się Biblią i oddzielać ziarno od chwastów? Schizofrenia, której nie widzi elektorat.
1 miesiąc temu / R.
 
Bardzo dobrze, że tą ustawę odrzucono. Nie ma czegoś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa. Jeśli chcą komuś coś udowodnić to należy udowodnić indywidualną winę, a nie pakować wszystkich do jednego wora
1 miesiąc temu / Aha
 
to co z tego? miało byc inaczej? od 30 lat niby demokracja, dezubekizacja a ciagle to samo i swoi rulez! przez shamboo pociagane jak małpki na sznurku!
1 miesiąc temu / sondum
 
A kto miał decydować? Całą pierestrojką robił gensek Gorbaczow.
1 miesiąc temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.