DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Pedagodzy PAN: działania MEN są aroganckie

Pedagodzy PAN: działania MEN są aroganckie
fot.Michal Grocholski / Forum

Specjaliści od pedagogiki Polskiej Akademii Nauk nie pozostawili suchej nitki na polityce edukacyjnej minister edukacji Krystyny Szumilas i jej poprzedniczki Katarzyny Hall.

 

Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk przygotował zmian w edukacji wprowadzonych przez MEN. Recenzja jest miażdżąca. Ocena szkół podstawowych, które mają przyjmować obowiązkowo sześciolatki, jest stosunkowo łagodna na tle innych ocen. Zajmująca się pedagogiką wczesnoszkolną prof. Dorota Klus-Stańska stwierdziła, że polskie szkoły nie są kadrowo ani organizacyjnie przygotowane do przyjęcia młodszych dzieci.

 

„Obraz szkoły, jaki wynika z badań pedagogów wczesnej edukacji, jest dramatyczny i ukazuje spustoszenia, jakie wywołuje: skrajne nieprzystosowanie szkoły do młodszych uczniów, przestarzałą metodykę, brak aktywności badawczej na lekcjach, incydentalność współpracy grupowej, (...), wydziedziczanie z kultury macierzystej i macierzystego języka, opresyjną dyscyplinę ciszy i znieruchomienia, organizację przestrzeni klasy rodem z XIX wieku" – czytamy w raporcie o pedagogice wczesnoszkolnej.

 

Ale PAN krytykuje też pomiar osiągnięć uczniów. Korzystnymi danymi z tzw. badań PISA lubi przechwalać się MEN. Ale zdaniem badaczy jest to niemiarodajne, bo uczniowie, którzy osiągają sukcesy, często uczęszczają na lekcje prywatne lub korepetycje.

 

Pedagodzy z PAN skrytykowali także system finansowania oświaty i przerzucenie ciężaru dostosowania szkół na przyjęcie młodszych dzieci na samorządy.

 

Ale MEN dostało się też za reakcje na krytykę reformy obniżania wieku szkolnego. „Odpowiedź Ministerstwa Edukacji na negatywne reakcje społeczne, która przybrała postać znacznie dalej posuniętych decyzji o obniżeniu wieku szkolnego, jest wyrazem cynizmu i demonstracji skrajnej arogancji władzy” – napisali członkowie Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

 

 

Źródło: rp.pl

ged


DATA: 2013-05-21 12:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rząd nie jest od decydowania kiedy dzieci wysłać do szkoły ale rodzice, bo to ich dzieci i lepiej je znają. Tak się traktuje niewolników, a podobno jesteśmy w wolnym kraju a nie pod okupacją sowiecką.
ponad 6 lat temu / daniel
 
Znajoma na moje pytanie ,na kogo głosowała w wyborach 2007,odpowiedziała że na PO,bo jej tato tak powiedział Tato jest emerytem znajoma miała wtedy 35 lat.Znajoma jest NAUCZYCIELKĄ-jak się o tym dowiedziałem byłem w szoku.BOŻE CHROŃ POLSKĘ.Zapytuję Nauczycieli...o czym rozmawiacie w pokoju nauczycielskim lub na Zielonej Szkole albo balach maturalnych itp...!!???
ponad 6 lat temu / Jarema Wisniowiecki
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "14988"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.