DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 128

Laicyzm – ów termin wielu osobom może kojarzyć się ze szkolnym sprawdzianem z historii, skąd prosta droga do założenia, że wszystko, co wiąże się z tym pojęciem, dotyczy przyszłości i nie musi zbytnio interesować ludzi żyjących w XXI wieku. Tymczasem polityka laicyzacji trwa w najlepsze od wieków, a jej promotorzy ani myślą przestać. Przeciwnie – pragną odnosić kolejne ideologiczne triumfy!

 

Nie wystarczy im wyraźne oddzielenie władzy państwowej i hierarchii kościelnej. Chcieliby by bowiem także ścisłego odseparowania katolickiej moralności wyznawanej przez polityków odwołujących się do wiary od ich postępowania w życiu publicznym – tak, aby do Chrystusa Pana przyznawali się wyłącznie w świątyni lub domowym zaciszu. Co więcej, radykałowie życzyliby sobie również cenzurowania Kościoła, który swoje nauczanie kieruje przecież nie tylko do jednostek, ale i społeczeństw oraz całego świata.

 

Zagrożenie postępującą laicyzacją to jednak tak naprawdę żadna nowość, a liderzy katolickiej opinii publicznej już przed wiekami reagowali na popularne – szczególnie od czasów oświecenia – idee zakładające przebudowę stosunków państwa i Kościoła w duchu wrogości oraz podporządkowania Wspólnoty ludzi wierzących aparatowi cywilnej administracji. Odpowiedź świata katolickiego na programowe zeświecczanie społeczeństw została zebrana w nowej publikacji pt. „Laicyzm potępiony przez papieży”, zaś w „PCh24 Co Tydzień” prezentujemy recenzję owej książki, fragmenty wstępu autorstwa wybitnego filozofa ks. prof. Tadeusza Guza oraz inne materiały dotyczące zagadnienia laicyzmu. Życzę owocnej lektury!

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 127

Piątka dla zwierząt, aborcja dla nienarodzonych

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 126

Kościół w Niemczech. Coraz dalej od katolicyzmu

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 125

Ateizm. Autostrada w przepaść

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 124

Zgorszenie, czyli jak „wychowuje” popkultura

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 123

Tylko prawda jest ciekawa. Obalamy lewicowe fake newsy!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 122

Cud nad Wisłą. Coś więcej niż bitwa

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 21 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.