DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 102

Nowe restrykcje sanitarne wprowadzone przez polskie władze w związku z pandemią budzą u wielu osób pytania, obawy i ból. Nie chodzi jednak o fakt walki z koronawirusem, ale o pewną niekonsekwencję. Oto bowiem od kilku dni w kościołach może znajdować się – poza księdzem i służbą liturgiczną – zaledwie 5 osób, a w tym samym czasie, zupełnie legalnie, w pobliskim markecie towary wolno nabywać dowolnej liczbie osób, a ewentualne ograniczenia leżą po stronie sprzedawcy. Gdzie tu logika? – pyta wielu Polaków zauważając, że świątynie niejednokrotnie przewyższają powierzchnią sklep.


Oczywiście nie chodzi tu o zarzucanie polskim władzom prowadzenia antykatolickiej kampanii. Wszyscy znajdujemy się w nowej sytuacji, uczymy się w niej żyć i reagować na wyzwania. Wszyscy chcemy też ochrony zdrowia i życia Polaków. Jednak surowe, a zarazem niezbyt spójne obostrzenia – choćby i stały za nimi najlepsze pobudki – rodzą dość powszechne wątpliwości, szczególnie, że restrykcje nie wynikają z wprowadzenia któregoś ze stanów nadzwyczajnych przewidzianych w Konstytucji RP.


Ból potęguje także atmosfera wzajemnej podejrzliwości części wiernych wobec księży i biskupów oraz pojawiające się raniące komentarze pod adresem pasterzy. Tymczasem, o czym zbyt często zapominamy, obecna sytuacja jest bolesna także dla nich. Bez wątpienia chcieliby znów odprawiać Msze święte dla milionów Polaków obecnych każdej niedzieli w kościele. Na powrót normalności przyjdzie nam jeszcze poczekać. Pamiętajmy jednak w tych ostatnich tygodniach tegorocznego trudnego Wielkiego Postu o pokrzepiających słowach Chrystusa Pana: „jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im Mój Ojciec, który jest w Niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w Imię Moje, tam Jestem pośród nich” (Mt 18, 19-20).


Redaktor wydania
Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 75

Synod amazoński. Ksiądz – mąż – szaman?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 74

Socjalizm wczoraj i dziś

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 73

Samochody na celowniku rowerowej ideologii

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 72

A więc wojna!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 71

Rządy czerwonego smoka!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 70

Czy to już przebudzenie?

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 17 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.