DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2018 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 13

Podczas II wojny światowej zgładzić nasz naród chcieli nie tylko okupanci – Niemcy i Sowieci – ale również sąsiedzi, obywatele przedwojennej Rzeczypospolitej, ludzie, którzy żyli w tych samych wsiach co Polacy, a często tworzyli wspólne, dwunarodowe rodziny.

 

Rzezi wołyńskiej nie dokonała sprawna administracja okupacyjna. Było to działanie spontaniczne, oddolne. By rozpalić ogień ukraińskiej nienawiści wystarczyło nacjonalistyczne ziarno siane w sercach ruskiej społeczności od XIX wieku oraz obojętność, a niekiedy nawet wsparcie unickiego duchowieństwa.

 

Gdy tylko na etnicznym pograniczu sytuacja „dojrzała” do ludobójstwa, ukraińscy nacjonaliści przystąpili do realizowania swojego naczelnego celu – tworzenia Samostijnej Ukrajiny. Ukrainy bez Polaków, Ormian, Żydów, a nawet tych Ukraińców, którym nie odpowiadała nazistowsko-satanistyczna wizja eksterminacji bliźniego.

 

75. lat po „krwawej niedzieli” Polska i Ukraina – właśnie za sprawą bolesnej historii – oddalają się od siebie. My bowiem nie możemy zapomnieć o pomordowanych za to, że byli Polakami, zaś jako fundament pojednania wskazujemy prawdę, przyznanie się do win i żal za grzechy. Ukraińcy również nie chcą zapomnieć – tyle że o Banderze, Doncowie i Szuchewyczu.

 

Jedyne co nam pozostało, to prosić Pana Boga o przemianę serc naszych błądzących braci. Zarówno żyjących jeszcze katów Wołynia, jak i ich ideologicznych spadkobierców. Prośmy również o miłosierdzie dla sprawców rzezi oraz ofiar ukraińskiego nacjonalizmu.

 

Dlatego też, oddając w Państwa ręce nowy numer e-tygodnika „PCh24 Co Tydzień” i życząc miłej lektury, proszę o żarliwą modlitwę w tych intencjach.

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 12

Katolik na wakacjach

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 11

Uległość plus

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 10

Antyrodzinna homoofensywa

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 9

Nierozwiane wątpliwości

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 8

Komunia dla protestantów?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 7

Maj ’68 – dzieło zniszczenia

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.