DZIŚ JEST:   18   LUTY   2020 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 81

Spadający tynk w bazylice św. Piotra w trakcie Mszy świętej celebrowanej przez papieża kilkanaście godzin przed synodem amazońskim oraz kontrowersyjna ceremonia sadzenia drzewa w Ogrodach Watykańskich, także z udziałem Ojca Świętego i również tuż przed zgromadzeniem biskupów. Dni poprzedzające spotkanie katolickich hierarchów w sprawie regionu Amazonii wzbudzały potężne emocje. Nie inaczej było w trakcie samego synodu.

 

Kwestia zniesienia kapłańskiego celibatu, rola kobiet w Kościele, „grzechy ekologiczne”, „ryt amazoński” oraz pomysł wybudowania w Brazylii świątyni z charakterystycznym dla indiańskich (czy aby nie pogańskich?) zwyczajów otworem w sklepieniu, przez który ma dochodzić – zgodnie z plemienną tradycją – do kontaktu z… duchami. Jeśli ktoś nie śledzi naszego portalu, mógłby odnieść wrażenie, że do tematów związanych z Kościołem wplotłem streszczenie filmu o Indianie Jonesie. Nic z tych rzeczy! To ledwie tylko niektóre tematy rozgrzewające katolicką opinię publiczną w ostatnich tygodniach.

 

Warto przypomnieć również sprawę figurek, które – wedle pierwotnych doniesień – miały ukazywać Matkę Bożą. Gdy jednak rzecznik Watykanu stwierdził, że posążki nie przedstawiają Najświętszej Maryi Panny (choć nie wskazał przy tym precyzyjnie, do czego nawiązują), katolicka opinia publiczna zaczęła bić na alarm. Zaczęto m.in. sugerować, że posążek to w istocie południowoamerykański bożek płodności zwany Pachamama. W końcu ktoś wyniósł figurki z rzymskiego kościoła i wyrzucił je do Tybru. Wkrótce jednak posążki odnaleziono, wyłowiono z rzeki i umieszczono na honorowym miejscu w kościele Santa Maria w Traspontina. Z kolei papież Franciszek… przeprosił za ich wyrzucenie. W tym kontekście padła nawet nazwa „Pachamama”!

 

Co z tego wszystkiego wynika? Zapraszam do lektury 81. numeru „PCh24 Co Tydzień”, w którym odnajdą Państwo podsumowanie synodu amazońskiego – zarówno w formie tekstów jak i filmów. Między innymi dzięki Państwa wsparciu materiały Krystiana Kratiuka i Jerzego Wolaka mogły powstać na miejscu – w Rzymie.

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 96

Querida Amazonia. ULGA CZY OBAWA?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 95

Gdzie to męstwo, prawdziwe takie?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 94

Bitwa o rodzinę. Ostateczne starcie

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 93

Niech żyje król!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 92

Rosja. Fałszywa nadzieja

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 91

2020. Czas kryzysów

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 16 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.