DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 74

Na przestrzeni dziejów socjalizm zmieniał swoje oblicza. Kiedyś zakładał walkę o prawa robotników znajdujących się w trudnej sytuacji społecznej i materialnej, potem – gdy został wcielony w życie – objawił się światu pod postacią ekspansywnego i krwawego totalitaryzmu, zaś dzisiaj oznacza aspirujące do wszechwładzy państwo opiekuńcze, które chce myśleć za obywateli w zamian za prawo do zbierania wysokich podatków i głębokiego ingerowania w – coraz mniej wolnorynkową – gospodarkę.

 

Między środowiskami prowadzącymi na różnych dziejowych etapach – mniej lub bardziej świadomie – socjalistyczną politykę gospodarczą bardzo często nie ma żadnego instytucjonalnego czy personalnego związku. Niemal nic nie łączy XIX-wiecznych brytyjskich socjalistów i współczesnych polskich polityków głównego nurtu, podobnie między twórcami szwedzkiego państwa opiekuńczego i sowieckimi politrukami odnajdziemy głęboką przepaść.

 

W zasadzie jednym z niewielu zbieżnych elementów jest – jakże istotne – przekonanie o zaletach ingerencji państwa w gospodarkę. Tymczasem historia uczy, że tego typu podejście nie prowadzi do dobrobytu. Bogactwo nie rodzi się ani z nacjonalizacji gospodarki, ani z wywłaszczania posiadaczy wielkich majątków ziemskich, ani też z wysokich podatków, biurokratycznych regulacji czy nagłego podnoszenia płacy minimalnej. Bogactwo rodzi się przede wszystkim z pracy.

 

Dlatego też teraz, gdy już za kilka tygodni wybierzemy polskich parlamentarzystów, proponuję Państwu kilka tekstów przypominających naturę socjalizmu – zarówno socjalistyczną teorię, jak i zmienną na przestrzeni dziejów praktykę. Zapraszam do lektury!

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 110

Dokąd zmierza papiestwo?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 109

Znaki Antychrysta. Benedykt XVI o aborcji, in vitro i homozwiązkach

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 108

Gender-kalendarium. Raport, jakiego jeszcze nie było!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 107

Czerwona zaraza. Cała prawda o komunizmie

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 106

Jak koronawirus wpłynie na losy Kościoła?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 105

Pandemia, której śmiertelność przewyższa koronawirusa

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 18 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.