DZIŚ JEST:   24   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bartłomieja Apostoła
Św. Emilii de Vialar
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 67

Chociaż kapłański celibat nie jest dogmatem naszej wiary, to jego istnienie stanowi widzialny znak pełnego poświęcenia się Jezusowi Chrystusowi i Jego Kościołowi. Rezygnując z małżeństwa, a więc z posiadania żony i dzieci oraz wszystkich obowiązków związanych z życiem rodzinnym, ksiądz może silniej niż świeccy poświęcić się życiu duchowemu, co pozwala na jeszcze lepsze wzrastanie kapłana. Ów rozwój jest zaś niezwykle istotny dla całego Kościoła.


Brak żony i dzieci jest także wyróżnieniem. Księża – mężczyźni bez rodzin – mają w społeczeństwie zupełnie inną pozycję niż mężowie i ojcowie. Są postrzegani wręcz jak istoty nie z tego świata – i o to chodzi! Duchowni to przecież w pełniejszym stopniu niż świeccy słudzy Królestwa nie z tego świata, Królestwa Syna Bożego.


Pełne poświęcenie dla Trójjedynego Boga ma w sobie także coś z rycerskości. Celibat to wyzwanie, trud podjęty z miłości do Chrystusa, walka z samym sobą dla najwyższej idei.


Dziś jednak coraz częściej słyszymy głosy sprzeciwu wobec celibatu – ma być zbyt trudny, czy wręcz nieludzki. Postępowi katolicy uznają bezżeństwo za źródło kryzysu powołań, a nawet powód przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Ludzie powielający takie tezy zdają się jednak nie zauważać, że w czasach świetności Kościoła, gdy wielu ludzi odczuwało powołanie do kapłaństwa, celibat… obowiązywał, a jego przestrzeganie także stanowiło wyzwanie.


W chwili, gdy celibat zdaje się być zagrożony jak jeszcze nigdy dotąd, potrzeba nam świadomości wspaniałych owoców, jakie wynikają z faktu bezżeństwa księży. Pamiętajmy także, by w tym trudnym zadaniu wspierać kapłanów modlitwą. Wszak nie bez powodu święty Paweł w Liście do Galatów pisał: „Jeden drugiego brzemiona noście” (Ga 6, 2).


Redaktor wydania
Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 71

Rządy czerwonego smoka!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 70

Czy to już przebudzenie?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 69

Murem za Arcybiskupem

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 68

Nienawiść, pogarda i bluzgi

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 66

Transhumanizm. Człowiek czy już maszyna?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 65

Cywilizacja śmierci zabija

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 12 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.