DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 66

Człowiek połączony z komputerem? Pomysły, które kiedyś rodziły się tylko w głowach twórców literatury science fiction, dziś próbuje się wcielać w życie. Wizjoner Elon Musk przedstawił wynik prac naukowców opracowujących… interfejs mózg-komputer. Celem eksperymentu jest połączenie człowieka i maszyny, aby zachować jego pamięć oraz umożliwić przetrwanie osoby w świecie sztucznej inteligencji.

 

Rozwój nauki i coraz śmielsze wchodzenie technologii w obszary, którymi dotąd się nie zajmowała, rodzi wiele problemów etycznych oraz zmusza ludzkość do udzielenia odpowiedzi na liczne pytania filozoficzne. Jaki bowiem byłby status człowieka „zachowanego” wyłącznie w cyberprzestrzeni? Czy mielibyśmy do czynienia z człowiekiem, czy z inteligentną – ale jednak – maszyną? Jak zachowywałby się człowiek mający świadomość, że po śmierci będzie funkcjonował w świecie wirtualnym? Czy w ogóle można byłoby mówić o „śmierci”?

 

Być może dla wielu z Państwa tego typu rozważania brzmią tak abstrakcyjnie, że aż absurdalnie, jednak dynamiczny rozwój technologiczny – prędzej niż później – postawi nas przed nieznanymi dotąd dylematami moralnymi. Jednym z nich będzie z pewnością również pytanie, czy pragnąca się unieśmiertelnić ludzkość nie chce tak naprawdę postawić się na miejscu Stwórcy – jedynego Pana życia i śmierci?

 

Dzisiaj, u progu swoistej transhumanistycznej rewolucji, trudno odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości. Z pewnością wkrótce pojawią się kolejne wyzwania i zagadnienia, o których obecnie nawet nie myślimy. Musimy być jednak gotowi na nadejście nowego zjawiska, aby stanąć z nim twarzą w twarz oraz – niezależnie od okoliczności – pozostać wiernymi Prawdzie. Dlatego 66. numer „PCh24 Co Tydzień” poświęciliśmy zagadnieniu transhumanizmu. Zapraszam do lektury!

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 92

Rosja. Fałszywa nadzieja

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 91

2020. Czas kryzysów

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 88/89/90

Nie było miejsca dla Ciebie

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 87

Nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 86

Szymon Hołownia. Czy wege-katolik z TVN-u zamiesza w polityce?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 85

Dlaczego katolik nie może być masonem?

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 15 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.