DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 60

Przekształcenia jakie na przełomie lat 80. i 90. XX wieku dotknęły komunistyczną „Polskę ludową” spowodowały, że rzeczywistość społeczna, polityczna i gospodarcza uległa nad Wisłą zmianie. Niestety nowe państwo, zwane potocznie III RP, w bardzo wielu sferach nie spełniło pokładanych w nim nadziei, a wręcz zawiodło.

 

W niemałym stopniu za taki stan rzeczy odpowiadają decyzje podjęte już w pierwszych miesiącach przemian rozpoczętych jeszcze przed częściowo wolnymi, kontraktowymi wyborami parlamentarnymi z 4 czerwca 1989. Pomimo powszechnej euforii towarzyszącej 30. rocznicy tego wydarzenia warto pamiętać, że głosowanie sprzed trzech dekad i umowę zawartą z komunistami krytykowała niemała część opozycji. Wszak wybory do Sejmu były w 65 proc. ustawione – w izbie niższej 299 miejsc zapewnione mieli przedstawiciele PZPR i „przystawek”, a walka toczyła się o pozostałe 161 mandatów poselskich i 100 senatorskich.

 

Dlatego też celebrowanie 4 czerwca roku 1989 jako daty wyznaczającej początek nowej Polski jest niezwykle znamienne. Był to bowiem dzień głosowania, w którym „czerwoni” co prawda ponieśli potężną klęskę, jednak pomimo takiego werdyktu wyborców i tak pozostali bardzo istotnym czynnikiem polskiego życia politycznego, społecznego i gospodarczego. W kolejnych latach towarzysze nie tylko nie raz rządzili krajem, a przez całe „30 lat wolności” brylowali na salonach, ale też partia zapewniła swoim ludziom miękkie lądowanie w kapitalistycznej rzeczywistości.

 

Analizę przemian oraz ponad 30 lat polskiej historii prezentujemy Państwu w 60. numerze „PCh24 Co Tydzień”. Zapraszam do lektury!

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 79

Czy nowy Sejm powie „Stop pedofilii”?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 78

Wybory. Za kimś, a może przeciw komuś?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 77

Uwaga! Synod amazoński

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 76

Operacja Greta

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 75

Synod amazoński. Ksiądz – mąż – szaman?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 74

Socjalizm wczoraj i dziś

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 14 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.