DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 57

Powiedzmy to wprost: Kościół w Polsce jest w kryzysie. Kryzys nie rozpoczął się jednak w dniu premiery filmu „Tylko nie mów nikomu”, ale o wiele, wiele wcześniej.

 

Jego elementem jest przecież nie tylko rozwój antyklerykalnego fanatyzmu czy odwracanie się od wiary przez ludzi oburzonych zachowaniem „czarnych owiec” wśród duchownych. Na kryzys składają się także same przestępstwa seksualne, niewłaściwe reakcje na wyrządzone zło i poczucie braku zadośćuczynienia. Jednak i wymienienie tych składników kryzysu nie wyczerpuje tematu.

 

Kryzys ma bowiem – oprócz objawów – także genezę, powody zaistnienia. W tym przypadku należy wskazać na wpuszczoną do Kościoła rewolucję obyczajową lat 60. XX wieku oraz rozluźnienie dyscypliny. Dlatego też możliwym było wytworzenie się „lawendowej mafii” – lobby homoseksualnych duchownych, którzy dążą do uzyskania wpływu na Kościół.

 

Trwający kryzys Kościoła – poważny, ale nie pierwszy w Jego dziejach – jest bardzo głęboki. Dlatego też, aby go przezwyciężyć, potrzeba równie głębokiej refleksji oraz poważnych działań oczyszczających. Wierni miłujący Kościół powinni powiedzieć wprost: czas na realne działania na wszystkich polach.

 

Dlatego też w 57. numerze „PCh24 Co Tydzień” proponujemy Państwu m.in. list Benedykta XVI, w którym analizuje on sytuację, w jakiej znajduje się Kościół i wskazuje na źródła problemów, głośny list apba Vigano oraz tekst prof. Grzegorza Kucharczyka o duchowym wymiarze kryzysu nadużyć seksualnych. Zapraszam do lektury!

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 83

(Nie)planowane aborcyjne kłamstwo PiS

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 82

Uniwersytet. Między gender a nauką

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 81

Synod Amazonii i… Pachamamy?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 80

Wszystkie dzieci nasze są?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 79

Czy nowy Sejm powie „Stop pedofilii”?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 78

Wybory. Za kimś, a może przeciw komuś?

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 14 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.