DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 50

W świecie medycyny często przyjmuje się, że tak zwana śmierć mózgowa jest wystarczającym i najbardziej odpowiednim kryterium dla stwierdzenia, iż życie człowieka dobiegło końca. Sformułowanie to weszło w obieg w 1968 roku, po tym jak Komisja Harwardzka przyjęła kryterium „braku samodzielnego działania mózgu” jako wystarczające dla stwierdzenia zgonu pacjenta. Tak medycyna weszła na nową drogę „postępu”, zaś zbitka słowna „śmierć mózgu” śmiało wykorzystywana jest na potrzeby transplantologii.

 

Są jednak opinie ekspertów, którzy wykazują, że termin ten nie oznacza rzeczywistej śmierci człowieka. Bo objawy podciągane pod opis śmierci mózgowej wcale jeszcze nie oznaczają śmierci. Tymczasem bywa, że wydawana jest karta zgonu dotycząca osoby, której narządy wciąż funkcjonują prawidłowo. Praktycy alarmują, że w Polsce, jak i Europie zbyt wcześnie rezygnuje się z leczenia pacjenta. Bo znane są przypadki wyleczenia nawet po orzeczeniu śmierci mózgowej właśnie!

Zachęcam do zapoznania się z głosami polemicznymi do obowiązującej w medycynie narracji dotyczącej „śmierci mózgu”. Co na ten temat myślą praktycy oraz moraliści?

 

Ponadto w numerze znajdą Państwo odpowiedź na wiele pytań dotyczących reformy systemu sądownictwa. Piszemy także o tym jaki wpływ na kryzys w Kościele ma lobby homoseskualne oraz podpowiadamy co nauka Kościoła i historia mówią na temat kar za homoseksualizm.

 

Życzę dobrej lektury,

Marcin Austyn

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 87

Nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 86

Szymon Hołownia. Czy wege-katolik z TVN-u zamiesza w polityce?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 85

Dlaczego katolik nie może być masonem?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 84

Czerwoni, tęczowi, zieloni. Różne kolory, jedna idea

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 83

(Nie)planowane aborcyjne kłamstwo PiS

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 82

Uniwersytet. Między gender a nauką

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 15 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.