DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 48

20 lat temu Polska stała się częścią najpotężniejszego sojuszu militarnego na świecie. Było to w naszej historii wydarzenie bez precedensu. Oto bowiem uzyskaliśmy gwarancje bezpieczeństwa od najsilniejszych potęg świata zachodniego – i to ledwie kilka lat po upadku komunizmu. 10 lat wcześniej, wiosną roku 1989, nikt nie przypuszczał, że tak szybko przestanie istnieć Związek Sowiecki i Układ Warszawski, a Polska uzyska suwerenność.

 

Od wydarzeń z marca roku 1999 wiele się jednak zmieniło. „Koniec historii” – swoisty błogostan w polityce międzynarodowej, jaki nastąpił po rozpadzie ZSRR, upadł wraz z atakiem na World Trade Center. Gdy Stany Zjednoczone uwikłały się w trudną wojnę z terroryzmem, w siłę urośli inni pretendenci do globalnej dominacji: Rosja i przede wszystkim Chiny. Zmieniła się też Ameryka i Europa, która zaczęła zyskiwać coraz bardziej muzułmańskie oblicze.

 

Czy wobec tak głębokich przemian, pokładanie wiary w NATO, jako gwaranta polskiego bezpieczeństwa, ma jeszcze sens? Czy jednoznaczne poparcie USA dla Izraela w sporze z Rzecząpospolitą – przez co w sposób widoczny dla świata stajemy się sojusznikiem drugiej kategorii – pozwala nam czuć się pewnie? Jak polskie wojsko poradziłoby sobie z konwencjonalnymi i niekonwencjonalnymi wyzwaniami?

 

Bez wątpienia część z dzisiejszych zagrożeń było nie do pomyślenia jeszcze 20 lat temu. A co będzie groziło nam w przyszłości – za 5, 10 czy 20 lat? Czy nie przyjdzie nam bronić polskiej niepodległości przed obrońcami „praworządności” i „praw człowieka” rozumianych coraz częściej jako spełnianie prawnych zachcianek środowisk homoseksualnych? A może Europa Zachodnia w znanym dziś kształcie przestanie istnieć, a nam przyjdzie bronić granic przez islamskimi kalifatami? Obecnie brzmi to abstrakcyjnie, a może nawet absurdalnie. Nie wiemy jednak, co przyniesie przyszłość.

 

W 20. rocznicę dołączenia Rzeczypospolitej do NATO warto zastanowić się nad plusami i minusami naszej sojuszniczej aktywności oraz przyjrzeć się kondycji Wojska Polskiego, bowiem wobec wszystkich zagrożeń bezpieczeństwo kraju będzie ostatecznie zależało od naszego potencjału oraz przede wszystkim – o czym warto pamiętać – Bożej Opatrzności. Dlatego też 48. numer „PCh24 Co Tydzień” poświęciliśmy właśnie obronności. Zapraszam do lektury.

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 66

Transhumanizm. Człowiek czy już maszyna?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 65

Cywilizacja śmierci zabija

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 64

Lewicowa nawałnica. Co na to PiS?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 63

Taki mamy klimat?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 62

W sidłach zrównoważonego rozwoju

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 61

Marsz dla życia! Nie dla gender

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 11 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.