DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Św. Jerzego
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 48

20 lat temu Polska stała się częścią najpotężniejszego sojuszu militarnego na świecie. Było to w naszej historii wydarzenie bez precedensu. Oto bowiem uzyskaliśmy gwarancje bezpieczeństwa od najsilniejszych potęg świata zachodniego – i to ledwie kilka lat po upadku komunizmu. 10 lat wcześniej, wiosną roku 1989, nikt nie przypuszczał, że tak szybko przestanie istnieć Związek Sowiecki i Układ Warszawski, a Polska uzyska suwerenność.

 

Od wydarzeń z marca roku 1999 wiele się jednak zmieniło. „Koniec historii” – swoisty błogostan w polityce międzynarodowej, jaki nastąpił po rozpadzie ZSRR, upadł wraz z atakiem na World Trade Center. Gdy Stany Zjednoczone uwikłały się w trudną wojnę z terroryzmem, w siłę urośli inni pretendenci do globalnej dominacji: Rosja i przede wszystkim Chiny. Zmieniła się też Ameryka i Europa, która zaczęła zyskiwać coraz bardziej muzułmańskie oblicze.

 

Czy wobec tak głębokich przemian, pokładanie wiary w NATO, jako gwaranta polskiego bezpieczeństwa, ma jeszcze sens? Czy jednoznaczne poparcie USA dla Izraela w sporze z Rzecząpospolitą – przez co w sposób widoczny dla świata stajemy się sojusznikiem drugiej kategorii – pozwala nam czuć się pewnie? Jak polskie wojsko poradziłoby sobie z konwencjonalnymi i niekonwencjonalnymi wyzwaniami?

 

Bez wątpienia część z dzisiejszych zagrożeń było nie do pomyślenia jeszcze 20 lat temu. A co będzie groziło nam w przyszłości – za 5, 10 czy 20 lat? Czy nie przyjdzie nam bronić polskiej niepodległości przed obrońcami „praworządności” i „praw człowieka” rozumianych coraz częściej jako spełnianie prawnych zachcianek środowisk homoseksualnych? A może Europa Zachodnia w znanym dziś kształcie przestanie istnieć, a nam przyjdzie bronić granic przez islamskimi kalifatami? Obecnie brzmi to abstrakcyjnie, a może nawet absurdalnie. Nie wiemy jednak, co przyniesie przyszłość.

 

W 20. rocznicę dołączenia Rzeczypospolitej do NATO warto zastanowić się nad plusami i minusami naszej sojuszniczej aktywności oraz przyjrzeć się kondycji Wojska Polskiego, bowiem wobec wszystkich zagrożeń bezpieczeństwo kraju będzie ostatecznie zależało od naszego potencjału oraz przede wszystkim – o czym warto pamiętać – Bożej Opatrzności. Dlatego też 48. numer „PCh24 Co Tydzień” poświęciliśmy właśnie obronności. Zapraszam do lektury.

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 53

Pod tym znakiem zwyciężysz

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 52

Rehabilitacja faryzeuszy?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 51

Polska szkoła nad przepaścią?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 50

Śmierć mózgu

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 49

Wara od naszych dzieci!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 47

Wielki Post. Nie zmarnuj tego

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 9 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.