DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 43

Niegdyś rezygnacja z jedzenia mięsa była formą motywowanego wiarą postu. Chrześcijanie przez wieki praktykowali tę formę umartwiania ciała. W pewnych okresach liturgicznych przybierała ona nawet wyjątkową surowość. Znanym do dziś rodzajem tej pobożności jest obowiązująca w piątki wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ma ona na celu zwrócić naszą uwagę na tajemnicę męki i śmierci Pana Jezusa. Mimo takiej formy pokutnej pobożności chrześcijanie – poza wyjątkowymi okresami – spożywali i nadal spożywają mięso.

 

Dzisiaj, podobnie jak i przed wiekami, są na świecie osoby niejedzące mięsa. Ich motywacje często jednak różnią się od pobudek kierujących pobożnymi katolikami odmawiającymi sobie z miłości do Zbawiciela pysznych potraw. Współcześnie wielu ludzi decyduje się na bezmięsną dietę z pobudek ideologicznych.

 

Coraz częściej słyszymy o „prawach zwierząt”, a rozmaite gatunki odnajdują obrońców. Niestety czasami można mieć nawet wrażenie, że jest ich więcej niż obrońców życia ludzkiego, co odzwierciedla trwający proces humanizacji zwierząt i dehumanizacji ludzi. Ekolodzy chcą nas przekonać, że jedzenie mięsa to zbrodnia, a część z „zielonych” aktywistów w swoim radykalizmie sięga po terroryzm.

 

Jak wobec wegańskiej ideologii powinien zachować się człowiek wierzący? Z jednej strony nie trzeba jeść mięsa, aby być dobrym katolikiem. Z drugiej jednak można nie jeść mięsa z bardzo mrocznych pobudek. O panteistycznych, a więc pogańskich motywacjach obrońców zwierząt pisze Marcin Jendrzejczak w tekście pt. „Hodowcy, rzeźnicy, fani schabowego, UWAGA! Idą po was ekologiści!”. Artykuł Bogdana Dobosza opisuje sytuację we Francji, gdzie „zieloni” napadają na sklepy z mięsem. Z kolei Andrzej Solak w tekście „Polowanie na myśliwych” przygląda się kwestii łowiectwa. W magazynie „PCh24 Co Tydzień” odnajdą Państwo także artykuł poświęcony wegetarianizmowi Szymona Hołowni. Zachęcam do lektury!

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 97

Abby Johnson: Polacy, zakażcie aborcji!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 96

Querida Amazonia. ULGA CZY OBAWA?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 95

Gdzie to męstwo, prawdziwe takie?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 94

Bitwa o rodzinę. Ostateczne starcie

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 93

Niech żyje król!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 92

Rosja. Fałszywa nadzieja

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 16 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.