DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 41

Kryzysy wstrząsające dziś światem – kryzys państwa, rodziny, gospodarki, kultury itd. – nie są niczym innym jak tylko różnorakimi aspektami jednego fundamentalnego kryzysu, którego polem działania jest sam człowiek. Innymi słowy, te kryzysy mają swoje korzenie w najgłębszych problemach duszy, skąd rozciągają się na całą osobowość współczesnego człowieka i wszystkie jego działania – pisał w swoim opus magnum myśliciel i działacz katolicki Plinio Corrêa de Oliveira. Spoglądając na historię państw i narodów tworzących niegdyś jedną cywilizację chrześcijańską oraz widząc ich współczesne losy i kierunek, w jakim zmierza Zachód, ciężko się z tymi słowy nie zgodzić.

 

Iluż wojen uniknąłby świat, gdyby ludzie opanowali swoją pychę. Ileż zła nie miałoby miejsca, gdyby poszczególne osoby pohamowały targające nimi namiętności. W końcu, o ile lepszy byłby świat, gdyby zamiast destrukcji średniowiecznej Christianitas ludzie wybrali przemianę serc i naprawę wszystkiego, co niedomagało.

 

Niestety, świat poszedł inną drogą, a z każdym kolejnym „przełomem” było gorzej. Obiecywane przez twórców nowych ideologii „niebo na ziemi” w praktyce zawsze okazywało się być przedsionkiem piekieł, a budowanie nowego świata oparte było na wojnach, krzywdzie i śmierci.

 

Proces rozpoczęty już u schyłku średniowiecza – a kontynuowany w trakcie kolejnych epok, z przełomowymi wydarzeniami takimi jak rewolucja protestancka, rewolucja francuska, rewolucja bolszewicka i rewolucja seksualna – trwa do dziś. Mówimy bowiem o zagadnieniu historycznym, które pozostaje żywe. Tym niszczącym procesem jest Rewolucja, a odpowiedzią – Kontrrewolucją.

 

Zapraszam do lektury 41. numeru „PCh24 Co Tydzień” poświęconemu właśnie problematyce Rewolucji (rozumianej nie jako jednostkowe wydarzenie, ale jako szerszy proces – stąd pisownia wielką literą) oraz Kontrrewolucji. Uwadze polecam ponadto recenzję nowej biografii Plinia Corrêi de Oliveiry, wybitnego badacza tych zagadnień.

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 53

Pod tym znakiem zwyciężysz

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 52

Rehabilitacja faryzeuszy?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 51

Polska szkoła nad przepaścią?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 50

Śmierć mózgu

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 49

Wara od naszych dzieci!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 48

Kto nas obroni?

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 9 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.