DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 40

Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego (Mt 28, 19). Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony (Mk 16, 15-16).

 

Skierowane do Uczniów słowa Pana Jezusa oznaczały – i przez wieki tak rozumiał je Kościół – obowiązek ewangelizacji przedstawicieli wszystkich narodów i religii oraz włączania ich do Kościoła – mistycznego Ciała Chrystusa. Wszak, co wprost wynika z jednego z powyższych cytatów, przyjęcie wiary i chrztu to sprawy niezwykle istotne dla życia wiecznego.

 

Stąd też w znanej wszystkim pieśni śpiewamy: „O Pasterzu, zgromadź w jednej swej owczarni zabłąkane owce, które giną, w jeden Kościół zbierz na nowo i przygarnij, byśmy jedną stali się rodziną”. W jeden Kościół, w Kościół katolicki, który – jak mówimy w Credo – jest jeden, święty, powszechny i apostolski.

 

Co pozostało z Nauki o konieczności przyjęcia Wiary i chrztu? Jakie miejsce we współczesnej teologii katolickiej zajmuje zasada „poza Kościołem nie ma zbawienia”? Czy trud misjonarzy, którzy przez wieki na wszystkich kontynentach oddawali życie nawracając pogańskie narody, aby poznały Chrystusa, miał w ogóle jakiś sens? Czy współcześni uczniowie Syna Bożego pamiętają słowa o obowiązku głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu?

 

Z jednej strony Kościół nieustannie prowadzi wiele pięknych dzieł misyjnych. Z drugiej jednak obserwujemy wykluczenie pewnych religii z obszaru ewangelizacyjnego zaangażowania. Często słyszymy o dialogu – ale czy stanowi on skuteczny sposób dotarcia z Dobrą Nowiną do nieznających Wcielonego Słowa?

 

W dniach, gdy w Kościele wiele mówi się o innych wyznaniach, proponujemy Państwu refleksję dotyczącą aktywności ewangelizacyjnej wobec przedstawicieli niektórych religii niekatolickich. Zapraszam do lektury!

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 44

Polacy jak dinozaury? Wymieramy!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 43

Mięso. Co im to przeszkadza?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 42

Co się dzieje na prawicy?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 41

Kontrrewolucja. Przeciw zamętowi

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 39

Lewicowa ofensywa i odwrót PiS

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 38

Precz z komuną!

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 8 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.