DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 33

Chociaż amerykański politolog Francis Fukuyama dość szybko wycofał się ze swojej koncepcji „końca historii”, to przekonanie o trwałości świata w znanej nam formie wciąż pokutuje. Wielu dało się porwać wizji osiągnięcia przez ludzkość najbliższego doskonałości poziomu rozwoju społecznego zbudowanego między innymi na liberalnym systemie politycznym.

 

Ostatnie lata wyrywają jednak świat zachodni z błogiego snu, w jaki zapadł po upadku Związku Sowieckiego. Nie trzeba jednak rozpatrywać historii najnowszej w perspektywie dekad. Wystarczą… tygodnie, a nawet dni.

 

Druga połowa listopada obfituje bowiem w polityczne wstrząsy. Francuska ulica płonie, gdyż społeczeństwo nie zgadza się na podwyżkę cen paliw. Wielką Brytanię ogarnia kryzys polityczny wywołany brakiem porozumienia w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej. Ukraina wprowadza stan wojenny w odpowiedzi na eskalację napięć z Rosją. Wschód kontynentu dzieli się również na dwa obozy z powodu dążeń ukraińskiego prawosławia do niezależności od Moskwy.

 

To jednak nie pierwsze napięcia na Starym Kontynencie – nie pierwsze w ostatnich latach, nie pierwsze po upadku Związku Sowieckiego. Taki rozwój sytuacji nie może jednak dziwić, gdy uświadomimy sobie, że przekonanie o doskonałości naszego świata to najzwyklejsza pycha. Doskonały jest natomiast tylko Pan Bóg, od którego Europa odcina się jak tylko potrafi. Jeśli więc nie wrócimy do stosowania zasad Ewangelii zarówno w życiu osobistym jak i społecznym, będzie tylko gorzej. A przecież już dziś – o czym traktuje 33. numer „PCh24 Co Tydzień” – nie jest dobrze. Zapraszam do lektury!

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 83

(Nie)planowane aborcyjne kłamstwo PiS

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 82

Uniwersytet. Między gender a nauką

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 81

Synod Amazonii i… Pachamamy?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 80

Wszystkie dzieci nasze są?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 79

Czy nowy Sejm powie „Stop pedofilii”?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 78

Wybory. Za kimś, a może przeciw komuś?

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 14 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.