DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 125

Jest jeden Bóg – głosi pierwsza z sześciu Głównych Prawd Wiary. Są jednak tacy – nazywamy ich ateistami – którzy odrzucają Świętą Wiarę Katolicką i Jej Prawd nie wyznają, popełniając tym samym poważny grzech.

 

Jak to – ktoś spyta – „grzech”? Tak, to grzech, co wprost stwierdza Katechizm Kościoła Katolickiego: „Ateizm, odrzucając lub negując istnienie Boga, jest grzechem przeciw cnocie religijności” (2125).

 

Ateiści nie pojawili się w świecie znikąd, a winę za panoszący się w społeczeństwie grzech niewiary w niemałym stopniu ponoszą sami katolicy. Katechizm nie pozostawia tu wątpliwości: „Odpowiedzialność za to przewinienie może znacznie zmniejszyć intencja i okoliczności. W powstawaniu i rozpowszechnianiu się ateizmu niemały udział mogą mieć wierzący, o ile skutkiem zaniedbań w wychowaniu religijnym albo fałszywego przedstawiania nauki wiary, albo też braków w ich własnym życiu religijnym, moralnym i społecznym, powiedzieć o nich trzeba, że raczej przesłaniają, aniżeli pokazują prawdziwe oblicze Boga i religii” (2125).

 

Widać więc wyraźnie, że – zgodnie z nauczaniem Kościoła świętego – odpowiedzialność za ochronę naszych bliskich przed popadnięciem w grzech niewiary – jak zresztą i w inne grzechy – ponosimy także my sami.

 

Jak ich bronić? Z całą pewnością w naszym życiu nie może brakować sakramentów i modlitwy, musimy też nieustannie wzrastać duchowo oraz systematycznie rozwijać naszą wiedzę religijną. Kluczowe znaczenie ma ponadto dobre zrozumienie samego zagrożenia jakim jest ateizm. Dlatego właśnie 125. numer „PCh24 Co Tydzień” został poświęcony temu grzesznemu zjawisku.

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 127

Piątka dla zwierząt, aborcja dla nienarodzonych

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 126

Kościół w Niemczech. Coraz dalej od katolicyzmu

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 124

Zgorszenie, czyli jak „wychowuje” popkultura

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 123

Tylko prawda jest ciekawa. Obalamy lewicowe fake newsy!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 122

Cud nad Wisłą. Coś więcej niż bitwa

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 121

Działania realne czy pozorowane – co dalej z Konwencją stambulską?

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 21 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.