DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 122

Zima na przełomie lat 1916-1917. Wojna z Niemcami staje się dla Rosji coraz większym ciężarem, żołnierzom doskwiera chłód, szerzy się defetyzm, bunty i dezercje, a poziom dyscypliny drastycznie spada. Fatalnie jest także w kraju, gdzie protestują tak robotnicy jak i chłopi. Politycy wydają się bezsilni. W końcu spiskowcy zmuszają cara Mikołaja II do abdykacji, a wydarzenia nabierają tempa. Kilka miesięcy później, jesienią roku 1917, władzę w państwie przejmują bolszewicy – lecz Rosja to za mało, gdyż ich prawdziwym celem jest globalna rewolucja. By jednak dotrzeć do najważniejszych ośrodków politycznych ówczesnej Europy – Berlina, Rzymu czy Paryża – trzeba pokonać państwa, które dopiero co odzyskały niepodległość lub w ogóle powstały. To – jak się zdaje – zadanie stosunkowo łatwe dla najrozleglejszego kraju na świecie. A jednak… w połowie sierpnia roku 1920 dzieje się coś, co najlepiej opisuje słowo „cud”.

 

Oto bowiem Polska – odrodzona po ponad stu latach zaborczej niewoli i dwustu latach politycznej podległości – zatrzymuje na przedpolach Warszawy rozpędzoną niczym taran Armię Czerwoną, której polityczni wodzowie marzyli o zajęciu i zbolszewizowaniu całego kontynentu. Tymczasem naród naciskany wtedy przez niektórych sąsiadów i korzystający ze wsparcia naprawdę niewielu sojuszników pokrzyżował plany komunistów i pokonał pędzącą z pogranicza Europy i Azji „czerwoną zarazę”.

 

„Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie”. Wydaje się, że w roku 1920 Polacy wzięli sobie do serca słowa św. Ignacego Loyoli. Ciężkiej pracy i poświęceniu całego narodu towarzyszyła bowiem modlitwa. Stwórca wysłuchał prośby swoich synów – zwyciężaliśmy i pogoniliśmy bolszewika!

 

To właśnie tym wydarzeniom poświęcony został 122. numer „PCh24 Co Tydzień”, w którym odnajdziecie państwo teksty i wywiady omawiające wszelakie aspekty warszawskiej wiktorii. Zachęcam ponadto do zapoznania się z materiałami filmowymi, jakie z okazji setnej rocznicy „Cudu nad Wisłą” przygotował dla Państwa portal PCh24. Proszę jednocześnie o modlitewną pamięć za polskich bohaterów, ale i naszych ówczesnych wrogów oraz o wywieszenie flagi w związku ze świętem przypadającym 15 sierpnia.

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 127

Piątka dla zwierząt, aborcja dla nienarodzonych

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 126

Kościół w Niemczech. Coraz dalej od katolicyzmu

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 125

Ateizm. Autostrada w przepaść

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 124

Zgorszenie, czyli jak „wychowuje” popkultura

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 123

Tylko prawda jest ciekawa. Obalamy lewicowe fake newsy!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 121

Działania realne czy pozorowane – co dalej z Konwencją stambulską?

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 21 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.