DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 113

Ks. Piotr Skarga – wielki Polak, patriota, człowiek gorącej wiary. Już za życia jego niezłomna postawa wzbudzała złość wśród oponentów, stąd i po śmierci Kaznodzieja Narodu doczekał się „czarnej legendy”. Niestety – dla taniej sensacji – wciąż powtarzana jest zmyślona historia o tym jak to ks. Skargę pochowano w letargu i tegoż następstwach.

 

„Legenda” w ostatnich latach gości w mediach, powtarzana jest jako „ciekawostka” przez krakowskich przewodników oprowadzających turystów po Krakowie, trafiła nawet do „Encyklopedii Katolickiej” (sic!).

 

Dziwi i szokuje, że kłamstwa na temat ks. Skargi są kolportowane mimo tego, że osoba, która walnie przyczyniła się do ich umocnienia, dwukrotnie wycofała się ze swych słów. Nie ma też w źródłach historycznych żadnych przesłanek ku temu, by przeczyć świętości ks. Piotra Skargi. Przeciwnie! Postać tego wielkiego kapłana została zapamiętana przez wiernych jako świątobliwa. Zaś „Kazania Sejmowe” wraz z „Wezwaniem do pokuty” są namacalnym dowodem jego poglądów religijnych i społeczno-politycznych. Ks. kardynał Aleksander Kakowski podczas jubileuszu 400-lecia urodzin królewskiego kaznodziei w roku 1936 powiedział: Czym św. Paweł był dla pogan, tym ksiądz Skarga był dla Polaków. Kim więc są ci, którzy po dziś dzień mu uwłaczają?

 

Redaktor wydania

Marcin Austyn

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 117

Takiej Polski chce Trzaskowski

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 116

Politpoprawna cenzura. Boją się prawdy?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 115

Nowa walka komunistów

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 114

Ideologia LGBT. Ona naprawdę istnieje!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 112

Lewacki ekstremizm w natarciu

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 111

Po co te wybory?

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 20 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.