DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 98

Na śmierć zapomnieliśmy o śmierci. Umieranie stało się w społeczeństwach zachodnich tematem tabu, przez co wielu ludzi zachowuje się tak, jakby ich obecność na tym świecie miała trwać wiecznie – i to zawsze w młodym wieku oraz dobrym zdrowiu. Tymczasem prawda jest inna. Boleśnie inna. Być może to właśnie w braku refleksji na temat przemijania upatrywać należy powodu rozpowszechniania się eutanazyjnej ideologii. Skoro bowiem nie myślimy o umieraniu, to nie potrafimy też chorować, cierpieć czy starzeć się z godnością.


Wyparcie z pamięci tego, co nieuniknione, skutkuje niekiedy także utratą szacunku wobec zmarłych, co w skrajnej formie prowadzi do… chęci tworzenia z ludzkich ciał kompostu. Tak! Materiału do nawożenia przydomowego ogródka. Chociaż brzmi to niczym mroczna wizja z horroru, to tak naprawdę doniesienia rodem z USA stanowią prostą konsekwencję duchowego zagubienia, coraz powszechniejszej w świecie utraty poczucia wieczności. Dlatego też dziś wielu ludzi żyje, jak gdyby nie było nie tylko sądu, piekła, czyśćca i Nieba, ale i zmartwychwstania ciał w Dniu Sądu Ostatecznego.


Naszą uwagę na sprawy eschatologiczne powinien kierować Wielki Post. Nie każdy jednak właściwie wykorzystuje ten okres. W tym roku jednak sytuacja wygląda nieco inaczej. Wszystko przez obawy wywołane wirusem z chińskiego Wuhan. Czy więc choroba rodem z Azji zaowocuje nawróceniami całych narodów? Niezbadane są wyroki Bożej Opatrzności, zaś mądrość ludowa dodaje, że trwoga kieruje nasze myśli ku Miłosiernemu Zbawicielowi. Zawierzajmy Mu więc siebie, nasze rodziny, Ojczyznę i wszystkich ludzi.


Redaktor wydania
Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 102

Mimo drzwi zamkniętych

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 101

Nadzieja w czasach zarazy

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 100

Wiara, rozum i spokój, czyli co robić wobec koronawirusa

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 99

Ekologizm. Zielony to nowy czerwony?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 97

Abby Johnson: Polacy, zakażcie aborcji!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 96

Querida Amazonia. ULGA CZY OBAWA?

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 17 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.