DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 96

Długo wyczekiwana papieska adhortacja posynodalna doczekała się publikacji. W oczekiwaniu na dokument pojawiło się wiele głosów dotyczących drogi Kościoła, jaką po Synodzie Amazońskim wskaże papież. Rezygnacja z celibatu, diakonat kobiet… Rysowane możliwe scenariusze były, delikatnie ujmując, wysoce rozbieżne. Czy publikacja adhortacji „Querida Amazonia” rozwiała wątpliwości?

 

Wprawdzie katolicy sprzeciwiający się rewolucyjnym zmianom w Kościele, w tym poluzowaniu celibatu cieszą się, że w tym zakresie papież nie zdecydował się na zmiany. Polscy biskupi komentując papieski dokument wprost mówili o „uldze”. Cóż z tego, skoro hierarchowie postulujący większe otwarcie Kościoła na „nowe” wyrażają swoje zadowolenie z papieskiego tekstu? Progresiści w dokumencie widzą swoją szansę. Albowiem Franciszek nie zgodził się na przeprowadzenie rewolucyjnych zmian już teraz, ale pozostawił szerokie pole do rozmów, dając postulatom zgłaszanym podczas Synodu Amazońskiego szansę na ponowne, kto wie, może mocniejsze wybrzmienie w przyszłości.

 

Należy spodziewać się, że promotorzy zmian w Kościele, powołując się na adhortację, niezwłocznie przystąpią do ofensywy. Czy w papieskim dokumencie równie mocne wsparcie znajdą konserwatyści? „Na razie” nic się nie zmienia. I potrzeba wielkiego wysiłku – także modlitewnego, by tak nieprecyzyjnie określony czas trwał jak najdłużej.

 

W 96. numerze „PCh24 Co Tydzień” znajdziecie Państwo także odpowiedź na pytania o to dlaczego ukraińscy hierarchowie upomnieli niemieckich braci oraz relację z pola walki o los polskich dzieci zagrożonych ideologią LGBT. Zapraszam do lektury!

 

Redaktor wydania

Marcin Austyn

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 102

Mimo drzwi zamkniętych

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 101

Nadzieja w czasach zarazy

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 100

Wiara, rozum i spokój, czyli co robić wobec koronawirusa

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 99

Ekologizm. Zielony to nowy czerwony?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 98

Post w czasach epidemii. Czy przypomni nam o śmierci?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 97

Abby Johnson: Polacy, zakażcie aborcji!

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 17 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.