DZIŚ JEST:   03   KWIETNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 95

Niekiedy mówi się, że współczesnym ludziom brakuje męstwa, zaś mężczyźni XXI wieku przeżywają głęboki kryzys własnej tożsamości. Czy jednak można w ogóle utożsamiać te dwie sprawy? Czy męstwo faktycznie należy łączyć tylko z jedną, konkretną płcią?


Lektura Katechizmu Kościoła Katolickiego pokazuje, że nie jest ono zarezerwowane wyłącznie dla panów. To bowiem cnota moralna potrzebna każdemu chrześcijaninowi, gdyż „zapewnia wytrwałość w trudnościach i stałość w dążeniu do dobra. Umacnia decyzję opierania się pokusom i przezwyciężania przeszkód w życiu moralnym. Cnota męstwa uzdalnia do przezwyciężania strachu, nawet strachu przed śmiercią, do stawienia czoła próbom i prześladowaniom. Uzdalnia nawet do wyrzeczenia i do ofiary z życia w obronie słusznej sprawy. Pan, moja moc i pieśń (Ps 118, 14). Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat! (J 16, 33)” (źródło: KKK 1808).


Mimo tego intuicyjnie łączymy deficyt męstwa z zanikaniem grupy tzw. prawdziwych mężczyzn. Może to kwestia polszczyzny, w której oba słowa brzmią podobnie, a może jako ludzie wyrastający z cywilizacji łacińskiej, zawierającej w sobie przecież także rycerskie ideały, niedobór owej cnoty moralnej najbardziej rzuca nam się w oczy właśnie w przypadku panów. Nie możemy też wykluczyć, że współczesne kobiety pod względem męstwa przewyższają swoich mężów, ojców czy braci.


Tymczasem bez cnoty męstwa, bez potrzebnej i kobietom i mężczyznom siły oraz odwagi do walki ze złem, świat będzie staczał się na dno. Nie jesteśmy jednak na straconej pozycji, wszak nad swoim charakterem można i należy pracować. Męstwo można wzmocnić, ale do tego potrzeba wysiłku.


Redaktor wydania
Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 102

Mimo drzwi zamkniętych

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 101

Nadzieja w czasach zarazy

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 100

Wiara, rozum i spokój, czyli co robić wobec koronawirusa

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 99

Ekologizm. Zielony to nowy czerwony?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 98

Post w czasach epidemii. Czy przypomni nam o śmierci?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 97

Abby Johnson: Polacy, zakażcie aborcji!

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 17 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.