DZIŚ JEST:   03   KWIETNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 93

Katolickie Królestwo Hiszpanii i pogańskie Imperium Inków. Rzeczypospolita Obojga Narodów i odległe pod wieloma względami Cesarstwo Japonii. Państwo Kościelne i prawosławne Bizancjum. Co łączy te – jakże różne – organizmy państwowe? Monarchia. W przeszłości bowiem niemalże wszędzie na świecie władzę sprawowali monarchowie. Ideowe podłoże ich władzy mogło być wywodzone z różnych źródeł, jednak fakt tak powszechnego panowania jednowładztwa daje nam do myślenia, gdy rozważamy relacje między ludzką naturą a systemami politycznymi.

 

Rewolucyjne procesy zmieniły jednak oblicze świata i współcześni książęta, królowie bądź cesarze panują w zaledwie kilku państwach. Liczba realnie rządzących monarchów jest jeszcze niższa. Kiepsko pod tym względem wypada interesujący nas szczególnie Zachód.

 

Ów utracony porządek monarchiczny przystawał do ludzkiej natury – potrzebującej hierarchii do harmonijnego wzrastania. To jednak nie wszystko, gdyż za sprawą chrześcijaństwa władza królewska zyskała w Europie zupełnie inną niż w świecie pogańskim naturę – monarcha katolicki był w swoim królestwie protektorem Kościoła i przed Panem Bogiem odpowiadał za zbawienie poddanych.

 

Lewica nie mogła znieść takiego pojmowania władzy. Wrogość wobec uświęconego Ładu dobrze obrazuje sytuacja z czasów Rewolucji Francuskiej. Mordując króla Ludwika XVI wywrotowcy chcieli nie tylko zabić panującego, ale także dokonać Bogobójstwa. Wrogość wobec tego ustroju i chęć walki z Panem Bogiem poprzez zwalczanie monarchii pokazuje nam też, że mówimy o niezwykle katolickim ustroju. I nie zmienia tego fakt powszechnego zmarginalizowania monarchii. Zapraszam do lektury!

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 102

Mimo drzwi zamkniętych

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 101

Nadzieja w czasach zarazy

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 100

Wiara, rozum i spokój, czyli co robić wobec koronawirusa

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 99

Ekologizm. Zielony to nowy czerwony?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 98

Post w czasach epidemii. Czy przypomni nam o śmierci?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 97

Abby Johnson: Polacy, zakażcie aborcji!

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 17 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.