DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2020 r.

II Niedziela Zwykła
Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 86

Czy gwiazda mediów bez politycznego zaplecza może zostać prezydentem dużego państwa w Europie? Może. Dowiódł tego Wołodymyr Zełenski. Sytuacja na Ukrainie różni się jednak od naszej. Nie znajdujemy się bowiem w stanie wojny, ani głębokiego kryzys gospodarczego. Co więcej, urzędujący prezydent RP od dłuższego czasu dominuje w rankingach społecznego zaufania i popularności.

 

Czy więc Szymon Hołownia ma jakiekolwiek szanse w starciu z Andrzejem Dudą? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie wydaje się wspomnienie politycznego losu Bronisława Komorowskiego. Kto z Państwa 5 lat temu, w grudniu roku 2014, postawiłby choćby kilka złotych na zwycięstwo mało znanego polityka PiS-u w starciu z urzędującą głową państwa?

 

Ktoś jednak powie: Duda miał wtedy za sobą sztab ekspertów oraz partyjne pieniądze, a na jego sukces pracowało również społeczne zmęczenie ekipą PO-PSL. Ponadto – bądźmy szczerzy – Komorowski zrobił wiele, by przegrać. Hołownia takich „asów” w swoim rękawie nie posiada, a i ciężko spodziewać się, by urzędujący prezydent udał się do Japonii, żeby wchodząc na krzesło w miejscowym parlamencie zwrócić się do swojego współpracownika per „szogunie”.

 

Z drugiej jednak strony Szymon Hołownia to postać niezwykle rozpoznawalna i wielu kojarząca się pozytywnie, zaś jego dość oryginalne poglądy na kwestie „praw zwierząt” trudno uznać za powszechnie znane. Lewica może widzieć w nim gwiazdę TVN-u, zaś centrum i centro-prawica – autora wielu książek religijnych.

 

Czy to wystarczy, żeby pokonać Andrzeja Dudę? Jeśli dziennikarz ostatecznie zdecyduje się na start w wyborach i dostanie się do II tury, to wszystko może się zdarzyć. Wszak mobilizacja wyborców wrogich wobec PiS z pewnością okaże się spora, zaś część elektoratu partii rządzącej może odebrać Hołownię jako kandydata tej samej opcji i na głosowanie nie pójść. Jeśli bowiem ktoś nie wdaje się w szczegóły, to co za różnica, czy prezydentem będzie katolik z Krakowa czy z Białegostoku?

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 92

Rosja. Fałszywa nadzieja

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 91

2020. Czas kryzysów

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 88/89/90

Nie było miejsca dla Ciebie

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 87

Nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 85

Dlaczego katolik nie może być masonem?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 84

Czerwoni, tęczowi, zieloni. Różne kolory, jedna idea

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 15 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.