DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2020 r.

II Niedziela Zwykła
Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 85

Czy w roku 2019 warto w ogóle rozmawiać o tajemniczej organizacji kojarzącej się raczej z wiekiem XVIII niż ze współczesnymi społeczeństwami informacyjnymi? Czy poświęcanie uwagi niezbyt licznej grupie ludzi praktykujących dziwaczne rytuały nie stanowi marnowania czasu i energii? W końcu; czy mówienie o masonerii nie jest oznaką specyficznych zainteresowań lub wręcz doszukiwania się wszechobecnych spisków?

 

Z całą pewnością obwinianie wolnomularzy o brzydką pogodę w listopadzie nie świadczy o nadmiernym rozsądku, jednak twierdzenie, że masoneria nie istnieje lub nie ma żadnych wpływów jest nie mniej absurdalną teorią spiskową niż przekonanie, że członkowie owej społeczności z co najmniej kilkusetletnim wyprzedzeniem zaplanowali każde wydarzenie uderzające w cywilizację łacińską.

 

Masoneria istniała i istnieje, zaś wolnomularze posiadają swoje przekonania i konsekwentnie dążą do ich realizacji. Wpływ idei zrodzonych w lożach można dostrzec w wielu historycznych procesach i wydarzeniach takich jak chociażby oświecenie, rewolucja francuska, liczne XIX-wieczne zrywy czy kształtowanie się rozmaitych antykatolickich doktryn. Patrząc na ideowy obraz świata w chwili powstawania masonerii oraz na świat współczesny widać wyraźnie, że wolnomularstwo wprowadziło w życie wiele ze swoich założeń. Trudno więc twierdzić, że mówimy o organizacji bez jakichkolwiek wpływów.

 

Chociaż życie społeczne za sprawą masonerii uległo licznym przeobrażeniom, to jedno pozostaje niezmienne. Katolicy nie mogą należeć do wolnomularstwa, a aktywność w lożach oznacza bardzo negatywne konsekwencje duchowe. I filantropijne działania masonerii nic w tej sprawie nie zmieniają.

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 92

Rosja. Fałszywa nadzieja

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 91

2020. Czas kryzysów

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 88/89/90

Nie było miejsca dla Ciebie

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 87

Nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 86

Szymon Hołownia. Czy wege-katolik z TVN-u zamiesza w polityce?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 84

Czerwoni, tęczowi, zieloni. Różne kolory, jedna idea

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 15 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.