DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 82

Niegdyś doniosła idea stanowiąca jedno z najwspanialszych dziedzictw średniowiecznej Europy. Dziś coraz częściej miejsce siania prymitywnej propagandy ideologicznej. Mowa o uniwersytetach, które w ostatnich dekadach wpadły w sidła lewicowego doktrynerstwa.

 

Oczywiście nie zawsze uniwersytety kształciły pokolenia w zgodzie ze swoim chrześcijańskim powołaniem. Przypomnijmy sobie bowiem chociażby dekady komunistycznego zniewolenia Europy Środkowej i Wschodniej, gdy zamiast prawdy na uczelniach wykładano marksizm, zwróćmy uwagę na wiek XIX, gdy do głosu dochodził materialistyczny scjentyzm czy jeszcze wcześniejszą epokę intelektualnego zamroczenia zwanego umownie „oświeceniem”.

 

Ponadto wspomnijmy także czasy, gdy ludzie nauki cierpieli prześladowania z rąk nazistowskich oprawców za wierność swojemu powołaniu, cywilizacyjnej misji i ojczyźnie. Byli prześladowani także w innych kręgach kulturowych – zawsze wtedy, gdy do głosu dochodziły totalitarne ideologie.

 

Historia uniwersytetów nie była więc usłana różami. Cierpienie jest jednak wpisane w misję tych, którzy zdecydowali się służyć prawdzie ziemskiej oraz Prawdzie nieprzemijającej. Niestety jednak dziś na uniwersytetach nie brakuje osób, które od trudnej prawdy wolą kompromisy i polityczną poprawność. Co więcej, niemała liczba pracowników akademickich opiera swoje kariery na rewolucyjnych ideologiach. Niestety w ten sposób szkodzą nie tylko sobie i środowisku naukowemu, ale także młodym ludziom, których kształcą i wychowują. Tymczasem to właśnie od poziomu moralnego i intelektualnego kolejnych pokoleń zależy przyszłość Polski i – szerzej – całej cywilizacji łacińskiej. Na szczęście jednak ciągle nie brakuje osób wiernych swojemu powołaniu oraz pamiętających, że tylko prawda jest ciekawa i Prawda nas wyzwoli. Zapraszam do lektury!

 

Redaktor wydania

Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 117

Takiej Polski chce Trzaskowski

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 116

Politpoprawna cenzura. Boją się prawdy?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 115

Nowa walka komunistów

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 114

Ideologia LGBT. Ona naprawdę istnieje!

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 113

Komu służą kłamstwa o ks. Skardze?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 112

Lewacki ekstremizm w natarciu

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 20 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.