DZIŚ JEST:   18   SIERPNIA   2018 r.

Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 18

Dopuszczana przez wieki, ale też i traktowana w myśli chrześcijańskiej jako środek ostateczny. Kara śmierci. Temat możliwości jej sprawiedliwego zastosowania powrócił za sprawą papieża Franciszka, który dokonał zmiany w Katechizmie w tym zakresie. Kara śmierci jest wedle nowych zapisów „niedopuszczalna”.

Użyta nomenklatura nie stawia jednak wykonania kary śmierci na równi z aborcją czy eutanazją, uznawanych za okrutne zbrodnie. Kościół równocześnie – wedle nowych zapisów – ma czynić starania, by ten ostateczny środek – wobec innych możliwości wymierzenia sprawiedliwości – nie był stosowany. Na ile zatem - i czy - dokonane korekty zmieniają nauczanie Kościoła w tej sprawie? Co o karze śmierci mówili wielcy święci Kościoła i jego Pasterze?

 

Zachęcam do lektury!

Redaktor wydania

Marcin Austyn

 

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 17

Kłamstwo Wielkiej Lechii

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 16

Groźne dla Polski? Sprawa Silje Garmo

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 15

Humanae vitae i wrogowie życia

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 14

Wielkość papiestwa

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 13

Polowanie na Polaków

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 12

Katolik na wakacjach

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.