DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

PCH24 CO TYDZIEŃ
PCh24 Co Tydzień. Numer 103

Na początku Wielkiego Tygodnia roku 2019 świat przeżył szok – zobaczyliśmy bowiem stojącą w płomieniach katedrę Notre-Dame. Wielu komentatorów zwracało wtedy uwagę na wyjątkowe znaczenie świątyni dla cywilizacji łacińskiej oraz na symboliczny wymiar pożaru. Niektórzy sugerowali, że ogień na dachu średniowiecznego kościoła współgra z moralną degeneracją Starego Kontynentu. Inni z kolei liczyli, że wraz z materialną odbudową paryskiej bazyliki dokona się w Europie duchowa odnowa.


Od tamtych wydarzeń minął niemal rok. W tym czasie nie tylko nie odrestaurowano świątyni (czego akurat można było się spodziewać), ale także nie odnotowano religijnego odrodzenia. Ludzie zachodu natomiast – podobnie jak w kwietniu roku 2019 – i dziś patrzą z niedowierzaniem na to, co się dzieje. Tym razem z powodu koronawirusa.


O ile jednak ogień w paryskiej katedrze nie wpłynął znacząco na europejskie życie społeczne, ekonomiczne i religijne, w tym na celebracje Wielkiego Tygodnia, o tyle SARS-CoV-2 spowodował niemalże całkowite zawieszenie normalnego funkcjonowania i poważnie utrudnił przygotowania do Wielkiej Nocy.


W tym roku przychodzi nam przeżywać Wielki Post w sposób zupełnie obcy wspomnieniom wielu pokoleń. Nie traćmy jednak nadziei. Wszak czekamy na Święta Zmartwychwstania Tego, Który zwyciężył świat!


Redaktor wydania
Michał Wałach

UDOSTĘPNIJ:
POPRZEDNIE NUMERY

PCh24 Co Tydzień. Numer 102

Mimo drzwi zamkniętych

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 101

Nadzieja w czasach zarazy

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 100

Wiara, rozum i spokój, czyli co robić wobec koronawirusa

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 99

Ekologizm. Zielony to nowy czerwony?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 98

Post w czasach epidemii. Czy przypomni nam o śmierci?

UDOSTĘPNIJ:

PCh24 Co Tydzień. Numer 97

Abby Johnson: Polacy, zakażcie aborcji!

UDOSTĘPNIJ:
1 2 3 4 5 ... 17 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.