DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Paweł Ozdoba (CŻiR): dzisiaj skruszyliśmy okowy kompromisu aborcyjnego

Paweł Ozdoba (CŻiR): dzisiaj skruszyliśmy okowy kompromisu aborcyjnego
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Michal Jarmoluk)

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wskazuje niewątpliwie na nowe rozdanie w tej sprawie. Od kilkudziesięciu lat żyliśmy w pewnego rodzaju okowach niezgodnego z prawem kompromisu aborcyjnego. Dzisiaj ten kompromis został w końcu skruszony  - mówi w rozmowie z PCh24.pl Paweł Ozdoba, dyrektur Centrum Życia i Rodziny.

 

Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z ustawą zasadniczą tzw. przesłanki eugenicznej, na podstawie której można zabić dziecko w łonie matki ze względu na podejrzenie nieuleczalnej choroby lub nieodwracalnych wad płodu. Czy spodziewał się Pan takiego wyroku?

Tak spodziewałem się takiego wyroku ponieważ wiele znaków wskazywało na takie rozwiązanie. Ogłoszeniu takiego wyroku sprzyjał również klimat polityczny. Ta decyzja bardzo mnie cieszy, ona przywraca w istocie porządek Konstytucyjny, gwarantujący w art. 38 prawną ochronę życia każdemu człowiekowi. Od bardzo dawna było wiadomo, że tak zwana przesłanka eugeniczna jest tak naprawdę niezgodna z polskim prawem, co swoim wyrokiem w końcu potwierdził Trybunał Konstytucyjny. Już nie będzie się w Polsce segregować ludzi na gorszych i lepszych tylko ze względu na ich stan zdrowia.

 

Powiedział Pan, że orzeczeniu towarzyszy sprzyjający klimat polityczny. Co Pan miał na myśli?

Do następnych wyborów są jeszcze trzy lata, więc rządząca partia nie musi powstrzymywać się przed podjęciem pewnych działań. O pomyślnym rozwiązaniu tej kwestii wskazywało chociażby wyznaczenie terminu ogłoszenia wyroku na 22 października – liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, któremu tak bardzo leżała na sercu troska o ochronę życia poczętego. Bardzo cieszę się z takiego rozwiązania, gdyż pokazuje ono, że walka o prawną ochronę życia w Polsce zaczyna zmierzać we właściwym kierunku.

 

Jak przewiduje Pan przyszłość tego procesu? Doczekamy się nowelizacji ustawy o „planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży”?

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wskazuje niewątpliwie na nowe rozdanie w tej sprawie. Od kilkudziesięciu lat żyliśmy w pewnego rodzaju okowach niezgodnego z prawem kompromisu aborcyjnego. Dzisiaj ten kompromis został w końcu skruszony i mam nadzieję, że w przyszłości możemy się spodziewać odwrócenia tego procesu – a co za tym idzie odrzucenia jeszcze dwóch kolejnych przesłanek, na podstawie których dopuszczona jest w naszym kraju aborcja. Dzisiejsza decyzja to niezwykle ważny krok do osiągnięcia w Polsce pełnej prawnej ochrony życia.

 

Trzeba jednak mieć świadomość, że walka na tym się nie kończy. Środowiska lewicowe będą starały się podważyć wyrok TK na wszelkie możliwe sposoby, angażując w to organy międzynarodowe jak chociażby Unię Europejską czy trybunał w Strasburgu. Z mojej strony mogę zapewnić o dalszym kontynuowaniu walki, oraz podkreślić, iż dołożymy wszelkich starań aby w Polsce nastąpiła pełna ochrona życia poczętego.

 

Dziękuję za rozmowę
Piotr Relich


DATA: 2020-10-22 16:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Modlitwa za Ojczyznę ma sens :D Kropla drąży skałę
1 miesiąc temu / uwaga
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.