DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Paweł Lisicki dla PCh24 o sprawie kard. Pella: co stało się z zasadą domniemania niewinności?

Paweł Lisicki dla PCh24 o sprawie kard. Pella: co stało się z zasadą domniemania niewinności?
Fotograf: BECK Archiwum: Backgrid Australia

Chyba żadna inna sprawa nie wywołała w ostatnich miesiącach podobnego poruszenia, jak oskarżenie, a następnie skazanie na sześć lat więzienia kardynała George’a Pella. Oczywiście, znając przypadki innych wysokich rangą hierarchów nie można było a priori wykluczyć, że również w przypadku australijskiego arcybiskupa zarzuty okażą się prawdziwe. Tak przynajmniej myślałem na początku, kiedy to o sprawie dowiedziała się opinia publiczna. Jednak kiedy zacząłem czytać kolejne doniesienia, nie mogłem uwierzyć własnym oczom.


Po prostu to nie miało się prawa zdarzyć. Kolejne instancje skazywały kardynała, pierwszy raz w lutym 2019 roku, mimo – co było oczywiste nawet po pobieżnym przyjrzeniu się aktom procesowym – braku jakichkolwiek twardych dowodów. Ostatecznie akt oskarżenia opierał się na zeznaniu jednego świadka i to jeszcze człowieka, który z pewnością był w stosunku do kardynała uprzedzony.


Co jeszcze bardziej szokujące kardynał, używając prawnego języka, miał bardzo silne alibi. I, co też ważne, nie są i nie były znane żadne inne oskarżenia pod jego adresem. Czyli skazano go na podstawie wątpliwych zeznań jednej osoby, osobiście zaangażowanej, z pominięciem alibi dostarczanego przez wielu innych wiarygodnych świadków. To co pokazały australijskie sądy to kpina z wymiaru sprawiedliwości.


A jakie są inne wnioski? Pierwszy: księża i hierarchowie coraz częściej stają się ofiarami swoistego polowania na czarownice. Medialna nagonka prowadzi do tego, że w świadomości społecznej utrwala się obraz księdza, biskupa pedofila. To ten stereotyp sprawił, że kardynała skazano. Został skazany zanim jeszcze doszło do rozprawy, wyłącznie na mocy uprzedzenia. To, że zdarzają się przypadki pedofilii wśród księży służy coraz częściej do walki z Kościołem jako takim i do oskarżania każdego kapłana. Istnieje wobec takich oskarżeń powszechne przyzwolenie.


Drugi: społeczeństwa liberalne, kiedy dochodzi do walki z Kościołem, gotowe są zapominać o zasadach, z których były wcześniej dumne. Co stało się z zasadą domniemania niewinności? Najwyraźniej w stosunku do ludzi Kościoła ona nie obowiązuje. Dlatego kardynał mógł przesiedzieć w więzieniu 14 miesięcy. Dlatego kolejne składy orzekające wolały zaufać zeznaniom, które w innych sprawach z góry zostałyby odrzucone jako niewiarygodne.


Wniosek trzeci: obrona, która powinna przysługiwać kardynałowi ze strony Watykanu jest czysto iluzoryczna. Z jednej strony można podziwiać to, że kardynał nie wahał się i osobiście stawił się przed sądem. Z drugiej jego przykład pokazuje, że świeckie państwo chce dla siebie coraz więcej praw i że w dzisiejszym świecie autonomia Kościoła jest dobrem coraz bardziej zagrożonym. Nie jest przypadkiem, że w Australii, właśnie wskutek nagonki medialnej, zaczęto wprowadzać w niektórych stanach prawa znoszące tajemnicę spowiedzi. Wszystko w imię walki z pedofilią.


Można mieć jedynie nadzieję, że ten przypadek przyniesie nieco otrzeźwienia. Nie wolno stosować odpowiedzialności zbiorowej. Nawet w stosunku do Kościoła.

 


Paweł Lisicki

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-07 16:15
AUTOR: PAWEŁ LISICKI DLA PCH24.PL
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

znowu widzieliśmy efekty common law. To ława przysięgłych rozpatrywała poprzednio sprawę. Teraz ustaleniem faktów zajęli się profesjonalni sędziowie. Aborcja w USA opiera się też na prawie precedensowym.
9 miesięcy temu / efekty common l
 
oczekuję ze Papież przeprosi publicznie kardynała i przywróci go do poprzednich stanowisk...szkoda ze jutro nie ma obmycia nóg...Papież powinien je obmyć temu kardynałowi i ucałować w pokorze za to jak go zostawił z cała tą brudna od początku sprawa...
9 miesięcy temu / ja75
 
Generalnie to podstawowe zasady prawa rzymskiego są sukcesywnie rugowane i dotyczy to nie tylko zasady domniemania niewinności, ale również takich spraw jak np. słynna ustawa 447. Można powiedzieć, że mamy do czynienia z postępującą i pełzającą judaizacją prawa bo to są charakterystyczne elementy właśnie dla tamtego kręgu kulturowego.
9 miesięcy temu / abc
 
Co z lawendową mafią w Watykanie? Czy totalny upadek hierarchi kościelnej w Irlandii to jednak nie za sprawą ukrywania przez lata i pedofilii i homoseksualizmu? A rozwiązanie seminarium duchownego w jednym ze śląskich miast??? Niestety, gdzie drwa rąbią tam i wiórami można dostać- kardynał Pell cierpi za tych purpuratow ktorym udalo sie ucieć ludzkiej sprawiedliwosci
9 miesięcy temu / Lustro
 
Andrzeju BR - A o zboczeńcach bez sutanny to nie łaska i o ich układach z salonami, które zapewniają im nietykalność. Minimum przyzwoitości potrzebne jest nawet w mowie nienawiści, jaka skrzętnie uprawiasz hehehehehehehe
9 miesięcy temu / M.
 
Wlasnie zostal uniewinniony kapelan wojska z Sulechowa, ktory zostal nislusznie oskarzony. Musial sie bronic sam nie liczac na Kosciol, bo prymas zalozyl fundacje dla ofiar, ake nie ma tam pomocy dla skrzuwdzonych ksiezy. PANIE PAWLE WAZNE SLOWA.
9 miesięcy temu / Tibi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.