DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Paweł Chmielewski: Dlaczego Watykan nie potępi homoherezji?

Paweł Chmielewski: Dlaczego Watykan nie potępi homoherezji?
fot. PCh24.pl

W Kościele katolickim trwa ostry spór o ocenę homoseksualizmu. Moderniści uważają, że Pismo Święte i Tradycja są w błędzie, a na problem właściwe światło rzucą jakoby dopiero ustalenia współczesnej nauki. Watykan zaś nie przecina tej dawno już rozstrzygniętej debaty, lecz milczy. Dlaczego?

 

Na początku grudnia 2019 roku przedstawiciele niemieckiego episkopatu oficjalnie ogłosili początek homoseksualnej rewolucji. W Berlinie zorganizowano konferencję, w której udział wziął arcybiskup Heiner Koch, przewodniczący Komisji Małżeństwa i Rodziny z tegoż episkopatu, a ponadto biskupi Franz-Josef Bode, Wolfgang Ipolt i Peter Kohlgraf. Hierarchowie wydali oświadczenie, zgodnie z którym skłonność do osób tej samej płci, wbrew nauczaniu katechizmu, ma być zupełnie normalna, a homoseksualizm to jakoby równorzędny z heteroseksualizmem „wariant” rozwoju ludzkiej seksualności.

 

Zaledwie kilka tygodni później kardynał Reinhard Marx, do niedawna przewodniczący niemieckiego episkopatu, zaproponował wprowadzenie oficjalnych błogosławieństw związków jednopłciowych. Za wyjątkiem niewielkiej grupy konserwatystów nikt w Niemczech przeciwko temu nie protestuje. To efekt wieloletnich wysiłków niemieckich progresistów dążących do otwarcia Kościoła na rewolucję seksualną 1968 roku. Dziś za Odrą przytłaczająca większość duchownych i świeckich katolików uważa, że nauczanie Kościoła na tematy moralne jest przestarzałe i należy je zrewidować zgodnie z ustaleniami świeckich naukowców.

 

Rebelia przeciwko prawdzie

Choć w Niemczech homoherezja osiągnęła chyba najszersze rozmiary, to obecna jest także w wielu innych krajach całego Zachodu, ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych, ale również Włoch, Holandii, Belgii, Szwajcarii i Hiszpanii. Taki stan rzeczy jest o tyle zaskakujący, że kwestia prawidłowej oceny homoseksualizmu została przez Kościół katolicki rozstrzygnięta zupełnie jednoznacznie i debata na ten temat nie ma najmniejszych nawet podstaw.

 

Wierzącym katolikom wystarcza lektura Starego Testamentu i listu świętego Pawła Apostoła, ale zgoda na praktyki homoseksualne została potępiona wielokrotnie także w nauczaniu świętych i w licznych dokumentach kościelnych. Znana jest średniowieczna Liber Gomorrhianus świętego Piotra Damianego przeciwko rozpuście ówczesnego duchowieństwa czy jasna ocena stosunków jednopłciowych przedstawiona przez świętego Tomasza z Akwinu. W wieku XVI homoseksualizm za grzeszny uznał też Sobór Laterański V i święty papież Pius V. Po drugiej wojnie światowej prawdę o naturze skłonności jednopłciowych głosił Jan XXIII w instrukcji Religiosorum institutio z roku 1961, a później wielokrotnie Kongregacja Nauki Wiary w dokumentach z lat 1975, 1986, 1992 oraz 2003.

 

Rzecz znalazła też swój wyraz w nauczaniu świętego Jana Pawła II oraz w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Mówimy więc o problemie doskonale określonym. Dlaczego zatem Stolica Apostolska milczy, gdy w Niemczech i innych krajach prowadzi się otwartą rebelię przeciwko nauczaniu?

Czy odpowiedź może kryć się we wpływach, jakie w Stolicy Apostolskiej ma lobby homoseksualne? Są one przecież niemałe – i coraz mniej skrywane. Podajmy jedynie trzy przykłady otwartego głoszenia nieprawdziwej nauki, nie wspominając w ogóle o licznych homoseksualnych skandalach moralnych, jak głośna afera z udziałem sekretarza kardynała kurialnego Francesca Coccopalmeria czy niechlubna przeszłość prałata Banku Watykańskiego, księdza Battisty Ricciego.

 

Biskup w miłosnym uścisku

W roku 2007 ówczesny biskup diecezji Terni-Narni-Amelia, Vincenzo Paglia, nawiązał kontakt z homoseksualnym artystą z Argentyny, Ricardem Cinallim, któremu zlecił wykonanie malowidła w katedrze w Terni. Dzieło przedstawia Pana Jezusa zanoszącego do Nieba prostytutki i homoseksualistów. Zbawiciel ma twarz lokalnego fryzjera, a postacie przezeń dźwigane są nagie i pełne erotyzmu. Na malowidle przedstawiony został sam biskup Paglia – obejmujący nagiego mężczyznę. W pobliżu przedstawiono w podobnym ujęciu bliskiego współpracownika hierarchy. Widać też mężczyznę, który chwyta innego za genitalia. Pytany o te szczegóły Ricardo Cinalli powiedział mediom, że całe malowidło powstało w konsultacji z biskupem i zleceniodawca jest zadowolony z efektu. Mimo tego niebywałego skandalu papież Benedykt XVI w roku 2012 wyniósł Paglię do rangi arcybiskupa i powierzył mu przewodnictwo Papieskiej Rady ds. Rodziny, a papież Franciszek w roku 2016 uczynił go przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia.

 

Budowniczy tęczowych mostów

Od kilku lat szybką karierę robi James Martin, amerykański jezuita zaangażowany w „dialog” ze środowiskami homoseksualnymi. W roku 2017 otrzymał on stanowisko konsultanta ds. komunikacji w Kurii Rzymskiej, a w roku 2018 udzielono mu głosu na Światowym Spotkaniu Rodzin w Irlandii. We wrześniu 2019 roku sam papież przyjął go na prywatnej audiencji, co stało się dla środowisk LGBT i samego ojca Martina okazją do stwierdzenia, jakoby Franciszek popierał „nowe podejście” do homoseksualistów.

 

Tymczasem ojciec James Martin to postać wybitnie kontrowersyjna. Już w roku 2017 wydał książkę zatytułowaną Budowanie mostu (Building a bridge), w której promuje „pojednanie” Kościoła katolickiego z grupami „tęczowymi”. Nie podważył w niej otwarcie nauczania Kościoła, ale też go nie potwierdził, jednocześnie wzywając do zmiany języka. Książkę skrytykowali kardynałowie Robert Sarah i Raymond Burke oraz arcybiskup Charles Chaput. Pochwalili ją za to między innymi kardynałowie Kevin Farell i Joseph Tobin, obaj powiązani z byłym kardynałem Theodorem McCarrickiem. Zaledwie kilka miesięcy przed spotkaniem z papieżem ojciec Martin zaangażował się w obchody „miesiąca równości”, podczas którego homoseksualiści organizują na całym świecie sprośne parady, nierzadko profanując katolickie świętości.

 

Homoherezja z katedry

W październiku 2018 roku Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej postanowiła ukarać niemieckiego jezuitę Ansgara Wucherpfenniga, profesora teologii i rektora Wyższej Szkoły Teologiczno-Filozoficznej Sankt Georgen we Frankfurcie, który w wywiadach prasowych otwarcie przyznawał się do błogosławienia związków jednopłciowych, co więcej, twierdził, że akty homoseksualne są moralnie dopuszczalne, a nauczanie Pisma Świętego trzeba na nowo zinterpretować. Wspomniana Kongregacja, zasięgając wcześniej opinii Kongregacji Nauki Wiary, odebrała mu prawo do kierowania katolicką uczelnią.

 

W obronie głoszącego herezję duchownego wystąpili jednak wpływowi członkowie Towarzystwa Jezusowego oraz przedstawiciele Konferencji Episkopatu Niemiec. W efekcie Watykan wycofał się i przywrócił ojcu Wucherpfennigowi możliwość piastowania urzędu rektora. Ten zaś w publicznym oświadczeniu zapowiedział, że nie zamierza zmienić poglądów na temat homoseksualizmu; i rzeczywiście, już na początku 2020 roku opublikował artykuł wzywający do całkowitej rewizji moralności katolickiej. Nie wywołało to żadnej krytyki.

 

Siarką i ogniem…

Grzech sodomski to według katechizmu jeden z grzechów wołających o pomstę do Nieba. Sodomę i Gomorę Bóg zniszczył deszczem siarki i ognia. Dziś wielu biskupów – następców apostołów – twierdzi, że grzech ten jest w istocie cnotą i autentycznym wyrazem miłości między ludźmi. Gdy ogłosili to hierarchowie z Niemiec, jedynymi, którzy zareagowali, wydając braterskie upomnienie, byli biskupi ukraińscy. Dlaczego nikt inny nie podnosi głosu wobec tak rażących bluźnierstw? Czy w naszym Kościele zupełnie już zanikła bojaźń Boża?

 

Paweł Chmielewski

 

ARTYKUŁ ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY W 74. NUMERZE MAGAZYNU POLONIA CHRISTIANA

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nowy katechizm juz nie określa niestety homoseksualizmu jako ciężki grzech tylko jest mowa o "nieuporządkowaniu".
8 miesięcy temu / A.G.
 
Jak lawendowy hierarcha ma potępiać lawendowego hierarchę?! zły wlazł dzięki soborowi II do środka i śród się niesie aż nozdrze wykrzywia. POKUTA POKUTA POKUTA
8 miesięcy temu / ZAPACH LAWENDY
 
nie wiedziałem, że nauka Kościoła może się zestarzeć. Święty Piotr zawiódł Jezusa trzy razy, ale widzę, że jego następcy trwają w wypieraniu się Zbawiciela, jakby chcieli podtrzymywać tę nieszczęsną tradycję
8 miesięcy temu / as as
 
Pieniążki kochane, trony i purpura, zaszczyty, honorowe loże, głębokie ukłony i aura tajemnicy.
8 miesięcy temu / mj
 
Bo Biskup Rzymu nie mówi "nie" homosiom, bo twierdzi, że to nie grzech! Zbliża się oczyszczenie, musimy wytrzymać ten atak i zaufać Jezusowi. Najgorsze dopiero przed nami
8 miesięcy temu / Mati
 
Uważają, że Pismo Święte jest w błędzie ....... o to jest dobre
8 miesięcy temu / V73
 
 

Powiedzcie, ojcowie i matki, czy szukacie tak pilnie zbawienia swych dzieci, jak to czynił św. Jan? Czy porzuciliście wszystko i naraziliście się na śmierć, by ocalić i uratować ich dusze? Czy ze łzami w oczach błagaliście Boga, by odpuścił im grzechy? Powiadacie, że wasze dzieci nie chcą służyć Bogu. Gdzież wasze łzy, pokuty i jałmużny? Gdzie wasze wysiłki, by je ratować z toni?

 
 

1977 – zmarł Dietrich von Hildebrand, filozof i teolog katolicki. Pochodził z oziębłej religijnie rodziny protestanckiej. W 1914 roku, podczas studiów filozoficznych przeszedł na katolicyzm. Jako gorący katolik i przeciwnik nazizmu musiał po dojściu Hitlera do władzy uciekać do Austrii. Po jej aneksji przez III Rzeszę wyjechał do Szwajcarii, stamtąd do USA, gdzie spędził resztę życia.

 

Trwa genderowy blitzkrieg Joe Bidena. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych powrócił do polityki Baracka Obamy i pozwolił pełnić służbę wojskową ludziom nieutożsamiającym się z własną płcią biologiczną.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje na odpowiedzi władz brytyjskich oraz szpitala w Plymouth w sprawie pana Sławomira – naszego rodaka, który po uzyskaniu statusu dyplomatycznego ma powrócić do kraju na leczenie i rehabilitację. Zgodnie z niedzielną zapowiedzią, wiceminister Marcin Warchoł podjął w poniedziałek rano interwencję w Derriford Hospital – gdzie przetrzymywany jest pan Sławomir – oraz w brytyjskim resorcie spraw zagranicznych.

 

Świat po pandemii będzie zmierzał to zniszczenia niezależności, jaką cieszy się klasa średnia. Czeka nas coś na kształt "nowego komunizmu". Nadzieja jednak pozostaje: to Boża Opatrzność. Roman Kluska w rozmowie z Pawłem Chmielewski. Zobacz program "Jaka jest prawda?"


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.