29 marca 2019

Brytyjscy parlamentarzyści podjęli decyzję w sprawie Brexitu. Odrzucono ważny projekt

(Fot. Pixabay.com)

Izba Gmin zdecydowała o odrzuceniu projektu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tym samym, najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest realizacja tzw. „twardego Brexitu”, czyli opuszczenia UE bez jakiejkolwiek umowy. Decyzja musi zostać podjęta do 12 kwietnia.

 

Brytyjska premier Theresa May poniosła kolejną polityczną porażkę. Posłowie Izby Gmin odrzucili projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jej autorem miała być właśnie szefowa Partii Konserwatywnej, która w ostatnich dniach przekonywała brytyjskich parlamentarzystów do poparcia. Odrzucenie projektu oznacza, że Wielka Brytania wystąpi ze Wspólnoty bez żadnej umowy lub cały proces Brexitu zostanie wydłużony i faktyczne wyjście z UE nastąpi juz po przeprowadzeniu wyborów do Parlamentu Europejskiego. 

Wesprzyj nas już teraz!

 

Podczas głosowania nad projektem umowy wyjścia z UE, 286 posłów Izby Gmin opowiedziało się za przyjęciem rozwiązania przygotowanego przez premier Theresę May. Przeciwko przyjęciu umowy głosowało 344 parlamentarzystów, co oznacza różnicę 58 głosów. To kolejne przegrane głosowanie zwolenników opuszczenia Unii Europejskiej w oparciu o wcześniej przygotowaną umowę. Deputowani łącznie już trzykrotnie odrzucali projekty umowy wyjścia. 

 

Poprzednie głosowania różniły się jednak zakresem spraw regulujących przyszłe relacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Dotychczas projekty, nad którymi debatowała Izba Gmin zawierały szczegóły dotyczące przyszłych stosunków z UE, natomiast w trzecim głosowaniu, posłowie zajęli się jedynie technicznym porozumieniem w sprawie warunków Brexitu. Umowa miała regulować m.in. sprawy rozliczenia budżetu Unii Europejskiej, a także kwestie zachowania praw obywateli UE, mieszkających na terenie Wielkiej Brytanii. 

 

Wynik głosowania nie satysfakcjonuje premier Theresy May, która powiedziała, że odrzucenie projektu jej umowy będzie miało „bardzo poważne” konsekwencje dla Wielkiej Brytanii. Tuż przed głosowaniem nad projektem umowy wyjścia z UE, premier May mówiła do posłów w Izbie Gmin: „Jeśli nie zagłosujecie za tą uchwałą, ludzie będą pytali: dlaczego nie zagłosowaliście za brexitem? Popierając go, wysyłamy sygnał do opinii publicznej, że Wielka Brytania pozostaje przy swoim zdaniu i wyjdziemy z UE 22 maja”. 

 

W związku z decyzją Izby Gmin, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał nadzwyczajny szczyt UE, który zaplanowano na 10 kwietnia. Krytycznie w związku z decyzją brytyjskich parlamentarzystów wypowiedziała się również Komisja Europejska. „Komisja ubolewa nad dzisiejszym negatywnym głosowaniem w Izbie Gmin. Zgodnie z decyzją Rady Europejskiej z dnia 22 marca okres przewidziany w ramach art. 50 ust. 3 zostaje przedłużony do 12 kwietnia. Do Wielkiej Brytanii należy wskazanie scenariuszy przed tą datą do rozważenia przez Radę Europejską. Scenariusz Brexitu bez umowy 12 kwietnia jest obecnie prawdopodobnym scenariuszem” – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej.

 

W świetle aktualnie obowiązującego prawa, Wielka Brytania jest zobowiązana do 12 kwietnia br. zdecydować, czy opuszcza Unię Europejską bez jakiejkolwiek umowy, czy też przedłuży swoje członkostwo we Wspólnocie. W tym drugim przypadku, będzie musiała się przygotować do zbliżających się eurowyborów, które odbędą się w maju.

 

 

Źródło: Interia.pl, polsatnews.pl

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 273 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram