DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   HISTORIA

Marek Jurek

Patron katolickiego antykomunizmu


19 marca 1937 roku w uroczystość Świętego Józefa Ojciec Święty Pius XI ogłosił encyklikę Divini Redemptoris, której nauczanie najpełniej streszcza orzeczenie zawarte w art. 58 dokumentu: Komunizm jest zły w samej swej istocie. Nieprzypadkowo też wybrana została data ogłoszenia encykliki – ukazuje ona wszak Głowę Świętej Rodziny jako patrona oporu wobec komunistycznej ekspansji – zwłaszcza w dziedzinie ducha.
 

Gdy w połowie lat trzydziestych XX stulecia nad całym światem chrześcijańskim zbierały się chmury nowoczesnych tyranii, Pius XI myślał o opracowaniu, wzorem bł. Piusa IX, nowego syllabusa, który pomógłby katolikom rozpoznać nowe zagrożenia moralne (rasizm, radykalny nacjonalizm i państwowy totalitaryzm), aby podjęli oni wobec nich skuteczny opór. Zadanie przygotowania takiego dokumentu powierzył papież już w marcu 1935 roku jezuitom, poprzez ich generała, ojca Włodzimierza Ledóchowskiego (brata św. Urszuli). W czasie trwania prac przygotowawczych prałat Domenico Tardini (poźniejszy kardynał i sekretarz stanu bł. Jana XXIII) zachęcił Ojca Świętego do pełniejszego omówienia i potępienia komunizmu. Przekonywał też Piusa XI do bardziej duszpasterskiej formy przygotowywanych wystąpień. Papież – również pod wpływem rad kardynałów – przyjął ten punkt widzenia. W ten sposób dwa lata później powstał wielki antytotalitarny tryptyk: w ciągu trzech tygodni marca 1937 roku Ojciec Święty potępił nazizm w encyklice Mit brennender Sorge, komunizm w Divini Redemptoris i krwawą antykatolicką tyranię w Meksyku – w encyklice Firmissimam constantiam.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W warszawskim kościele kobieta próbowała zbezcześcić Najświętszy Sakrament podczas Mszy Świętej. Służba liturgiczna zapobiegła profanacji a obecni wezwali na miejsce policję.

 
 

Szkocki minister sprawiedliwości Humza Yousaf zapowiedział, że rząd usunie z ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznego przepisy, które zakazują obrazy przekonań religijnych. Ustawa ma zezwolić więc na „antypatię, niechęć, wyśmiewanie i obrażanie” ich pod pretekstem „ochrony uzasadnionego prawa do wolności wypowiedzi”.

 

„Musimy bronić życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. (…) Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – napisali członkowie Związku Podhalan w Polsce w specjalnym apelu na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich.

 

Jeśli wierzyć nieoficjalnym doniesieniom portalu Onet, obóz rządzący próbuje znaleźć sposób na ominięcie jednoznacznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.

 

Według rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 niedziela 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Władze argumentują to chęcią rozładowania ruchu i pomocy branży.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.