DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Patron dla tych, którzy chcą być mężni. Grzegorz Kucharczyk o męczeństwie św. Andrzeja Boboli

Patron dla tych, którzy chcą być mężni. Grzegorz Kucharczyk o  męczeństwie św. Andrzeja Boboli

Papież Pius XII nazywał go „niezwyciężonym bohaterem Chrystusowym”, „chlubą i wspaniałym wzorem chrześcijańskiego męstwa”. Św. Andrzej Bobola to rzeczywiście prawdziwy miles Christi, który jak „niezwyciężony Męczennik w purpurze krwi własnej z wielkim triumfem przyjęty został w niebie” (Pius XII, Invicti athletae Christi).

 

 

Życie i straszliwa śmierć Andrzeja Boboli są wielkimi znakami dla naszych czasów, znakami męstwa, czyli wytrwania. Swoim oprawcom bez wahania oświadczył, że jest kapłanem katolickim, a jego „wiara jest prawdziwa i prowadzi do zbawienia”. Jak pisał Pius XII w cytowanej encyklice opublikowanej 16 maja 1957 roku na trzechsetlecie męczeńskiej śmierci polskiego jezuity, „wzdryga się dusza na wspomnienie wszystkich tych mąk, które bohater Chrystusowy męstwem i nieugiętą wiarą przecierpiał”.

 

Finis coronat opus. Całe bowiem życie Andrzeja Boboli było praktykowaniem cnoty męstwa. Wczytując się w jego żywot można natrafić również i na informacje o tym, że w drugiej połowie lat dwudziestych XVII wieku, gdy pełnił posługę duszpasterską w Wilnie nawiedzanym wówczas przez epidemie, nie opuścił miasta. Mężnie służył wiernym, zwłaszcza tym najsłabszym i chorym, spiesząc do nich z sakramentami i słowami duchowej pociechy.

 

Można powiedzieć patron na nasze czasy, gdy tylu ludzi Kościoła – duchownych i świeckich – zadrżało przed wirusem, zachęcając władze państwowe do zamykania kościołów lub traktując pandemię jako dobrą okazje do szerzenia skandalicznych praktyk osłabiających cześć dla Najświętszego Sakramentu. Myślę tu o skandalicznej praktyce zmuszania ludzi – w tym dzieci pierwszokomunijnych – do przyjmowania komunii świętej na rękę.

 

Patron tych wszystkich, którzy dążą do wypracowania w sobie we współpracy z Bożą łaską cnoty męstwa. A więc patron tych, którzy chcą wytrwać w obliczu nacierającego barbarzyństwa. Pius XII wspominając „niezwyciężonego bohatera Chrystusowego” podkreślał aktualność tego waloru świadectwa, które dał całemu Kościołowi powszechnemu św. Andrzej Bobola. Barbarzyństwo w połowie dwudziestego wieku – jak podkreślał Ojciec Święty – to już nie hordy kozackie, ale fakt, że „w niejednym kraju wiara katolicka już to omdlewa i podupada, już to prawie zupełnie wygasa”. Współcześni barbarzyńcy odrzucają ją powołując się na „postęp czasu” i „urabiają sobie przekonanie, że na ziemi bez Boga, tj. przez własny rozum i przez własne siły wszystko, czym żyją i przez co działają, posiąść mogą, swoją mocą podbijając pod swoją wolę i władzę, dla pożytku i rozwoju ludzkości, wszystkie pierwiastki i żywioły tej ziemi”.

 

Pius XII nawiązywał w ten sposób do różnych odcieni marksizmu – za „żelazną kurtyną” uczącego subtelności heglowskiej dialektyki za pomocą kolby sowieckiego sołdata, a na zachodnich uniwersytetach i w mediach sączonego przez neomarksistów i ich mentorów ze szkoły frankfurckiej. Do tych ostatnich można odnieść słowa papieża o ludziach, którzy „dążą, żeby z dusz ludzi prostych i nieuczonych albo też takich, którzy już dotknięci są zarazą błędów, wyrwać do ostatka tę wiarę chrześcijańską”.

 

Św. Andrzej Bobola doświadczył za życia furii zezwierzęconego barbarzyństwa. Po śmierci zaś jego umęczone ciało doświadczyło barbarzyństwa tych, którzy „naukowo” dążyli do samozbawienia „przez własny rozum i przez własne siły”. Jak wiadomo relikwie męczennika były przez bolszewików pokazywane jako ciekawostka w moskiewskim Instytucie Higieny, do czasu gdy staraniem Stolicy Apostolskiej zostały sprowadzone do Rzymu w 1937 roku. Tak jak Chrystus, również jego „niezwyciężony bohater” nosił purpurę swoje krwi, ale i „lśniącą szatę” narzuconą przez prześmiewczego Heroda.

 

Atak na wiarę katolicką wymaga – podkreślał Pius XII – by „bronić ją wszelkimi siłami, wykładać i szerzyć”. Chodzi o to, by zarówno duchowni i świeccy „nie lękali się stanąć do pokojowej walki o Bożą chwałę”, „zachowując zawsze poszanowanie dla osób, ale stając mężnie w obronie prawdy”.

 

Trzeba więc męstwa – „a pamiętać należy, że w tej cnocie, jeśli rzeczywiście  chcemy ją coraz bardziej ku doskonałości kierować, zawsze znajdzie się odrobina męczeństwa”. Ojciec Święty podkreślał bowiem, że dawanie świadectwa wiary to nie zawsze rozlew krwi, „ale i mężne oraz wytrwałe opieranie się pokusom oraz wielkoduszna ofiara z siebie i ze wszystkiego, co mamy, złożona Temu, który tu jest naszym Stwórcą i Odkupicielem”.

 

Przypominając sobie o nieludzkich cierpieniach, które znosił w ostatnich godzinach przed osiągnięciem chwały Nieba św. Andrzej Bobola, jakże trywialnie małe wyglądają stojące przed nami wyzwania naszych czasów. Mężny kapłan czasów zarazy – zarówno biologicznej jak i duchowej natury – wielki patron na nasze czasy. Wzór, ale i pociecha dla nas wszystkich, którzy tęsknimy za mężnymi kapłanami i sami chcemy wytrwać do końca.

 

Grzegorz Kucharczyk

Czytaj także:
DATA: 2020-05-28 08:37
AUTOR: GRZEGORZ KUCHARCZYK O ŚW. ANDRZEJU BOBOLI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
23
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@tak tylko Coś ci się pomyliło. ekumenizm to nie przejście na religię innowiercy. ekumenizm służy temu, aby innowierca poznał prawdę Ewangelii.
6 miesięcy temu / trooper
 
Jeśli można dorzucić swoje "5 groszy" do komentarzy - podpisano w Abu Zabi przez papieża Franciszka i wielkiego imama al-Azhara "Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia? i co ? - chrześcijanie nadal wycinani są w pień przez muzułmanów choć minął już przeszło rok od tego głośnego medialnie faktu - tyle warte są relacje z innowiercami. Jest jeszcze jeden znamienny w tejże kwestii cytat z PŚ, tym razem z NT - Apostoł Narodów tak wielce szanowany i jakże często przywoływany w posoborowym kościele - głosi: "Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo. Cóż bowiem ma wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością? Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym? Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami?" /2 Kor 6, 14-16/. Cóż, widać najwyraźniej św.Paweł w kwestii ekumenizmu się pomylił, a co z troską o dusze? - "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony ..."
6 miesięcy temu / tak tylko
 
@>t Mądrość przysłów wypływa nie tylko z tradycji ale z doświadczenia ludzkiego . Zacytowane przysłowie: Z kim przystajesz takim się stajesz najlepiej oddaje zgromadzenie modlitewne w ASYŻU i spotkania z INNOWIERCAMI poczynając od żydów i sekciarzy....Przysłowia służą ku przestrodze. Kto idzie za ich radą nie zbłądzi. "Nie wstępuj na drogę grzeszników, nie wchodź na drogę złych ludzi ..3,14. Nadto jak czyt.w Księdze Przysłów wykluczeni z mądrości są szydercy i głupcy 9,8-9 : Nie strofuj szydercy, by cię nie znienawidził, strofuj mądrego , a będzie cię kochał...Treścią Mądrości jest BOJAŹŃ PAŃSKA, rozsądkiem - poznanie Świętego. Podstawą wiedzy jest Bojaźń Pańska lecz głupcy odrzucają mądrość i karność.1,7. ..Strzeż mych nakazów mówi Pan. "Powiadam wam jeśli ci umilkną , kamienie wołać będą." Tylko Jezus Chrystus jest Drogą Prawdą i Życiem.
6 miesięcy temu / iskierka > t
 
Jako dopełnienie tego tekstu polecam wszystkim przeczytać ten obszerny artykuł - proszę wpisać w wyszukiwarce: męczeństwo Andrzeja Boboli Zawsze Wierni nr 39
6 miesięcy temu / tak tylko
 
No właśnie! Tak zaczyna każdy modernista, nie trzeba męczeństwa, trzeba ''kochać'' każdy wg swego widzimisię,i tak pomału, ale nieuchronnie, na końcu jest negacja Męki Pańskiej i zamiana Najświętszej Ofiary Mszy Św, na eucharystyjkę! Dziarsko dłubiecie w Prawdach Wiary jak w przeręblu . . .
6 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Księga Przysłów,jest wytrawnym pedagogiem humanizmu religijny i udziela cennych wskazówek na drogi życia,oto niektóre: "...każdy trud przynosi zyski,gadulstwo jedynie biedę...nie uniknie grzechu ten kto wargi ma nierozsądne;...drzewem życia jest język łagodny;...rozsądek posiada kto w słowach oszczędny;...życie i śmierć jest w mocy języka;...przyszłe życie istnieje,nie zawiedzie cię twoja nadzieja";itd,itd. Księga,nawołuje do roztropności tzn. przewidywania skutków postępowania; a ciągłe uleganie nieprawości - także języka - prowadzi do zniewolenia.Jan Paweł II m.in powiedział:"z kim przystajesz takim się stajesz"; warto przystawać z w/w wytrawnym Pedagogiem.
6 miesięcy temu / t
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.