DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Patriotyzm znad kufla

Patriotyzm znad kufla
FOT.Jerzy Dudek/FORUM

Trwające właśnie we Francji mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO2016 spowodowały, że kolejny raz ulice polskich miast, domy, bloki, kamienice, a także samochody przyozdobione są polskimi flagami narodowymi oraz symbolami flagopodobnymi. Biało-czerwona Polska to piękny widok. Szkoda tylko, że okazją do manifestacji patriotycznych emocji jest impreza sportowa, a nie święto narodowe.

 

Poprzednie uliczne uniesienia narodowe na taką skalę miały miejsce nie podczas ostatniego święta niepodległości (11 listopada), nie w rocznicę historycznej bitwy kiedy Polacy pobili bolszewicką swołocz (15 sierpnia), ani nawet nie w rocznicę uchwalenia konstytucji roku 1791 (3 maja). Ostatnio tyle flag widzieć mogliśmy podczas EURO2012, które odbyło się w Polsce i na Ukrainie.

 

Regularne eksponowanie polskiej flagi narodowej jest zjawiskiem niezwykle pozytywnym i brakuje go. Wielkim sukcesem i po długim staraniu krakowskich społeczników biało-czerwone barwy pojawiły się na wawelskim zamku. A czyż nie lepiej byłoby, gdyby flagi z dumą powiewały przed każdym polskim domem, przed urzędami, zabytkami, miejscami związanymi z historią, obiektami polskiej chluby, by w końcu zdobiły nasze samochody? By tak było przy każdej patriotycznej okazji, a może nawet na co dzień? Tak jest w wielu krajach zachodnich, nawet w tych niekoniecznie tych kojarzonych z prawicą czy narodowym patriotyzmem.

 

Niestety dobrowolnie i na masową skalę eksponujemy naszą flagę tylko wtedy, gdy na odległych boiskach piłkarskich grają nasze „Orły”. Wspieramy ich w ten symboliczny sposób, a i sami sobie dajemy znać, że kibicujemy, że mamy wspólne zainteresowania, że – mówiąc hasłem promującym reprezentację – łączy nas piłka.

 

Niestety jako naród, zbiorowość szerszą niż wyłącznie grupa najgorętszych patriotów, nie łączy nas Polska. Nie łączy nas historia, bohaterowie walczący o wspólnotę, nie łączy nas pamięć będąca osnową tożsamości.

 

Czy ostatnim łączącym całą zbiorowość etnicznych Polaków zjawiskiem jest masowe adorowanie sportowców, występujących z białym Orłem na piersiach? Czy jesteśmy narodem tylko wtedy, gdy mamy szanse na historyczne zwycięstwo z Niemcami, pierwszy w dziejach krajowej piłki awans do kolejnej fazy EURO, a gdy turniej skończy się prędzej czy później klasycznym już hasłem „nic się nie stało…” oraz „już za cztery lata…” zapominamy skąd nasz ród?

 

Wywieszajmy flagi na EURO. To piękna inicjatywa. Ale nie zdejmujmy ich aż do następnej imprezy sportowej, gdy tylko na francuskich boiskach wybrzmi ostatni gwizdek.

 

Nie bądźmy patriotami od kufla do kufla, którzy zamiast flagi wywieszają transparent wyprodukowany niegdyś przez wpływową na polskim rynku piwowarskim korporację.

 

Zostawmy po turnieju flagi przed naszymi domami, w naszych oknach, na samochodach. Bądźmy Polakami od poniedziałku do niedzieli. Czcijmy symbole narodowe zawsze.

 

11 listopada czy 15 sierpnia to daty obowiązkowe dla każdego Polaka, ale to także plan minimum. Wtedy flaga musi być! Ale dumę z polskości możemy okazywać każdego dnia. Róbmy to, róbmy to póki wolno!

 Michał Wałach
  


DATA: 2016-06-20 10:07
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na zewnątrz flaga, a co w środku?
ponad 4 lata temu / wmo
 
brednie
ponad 4 lata temu / serio?
 
Janusze i buraki...
ponad 4 lata temu / Corve
 
To jest tzw patriotyzm jarmarczny, jak mawia mój przyjaciel :D
ponad 4 lata temu / emil
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.