23 lipca 2020

Według ONZ gwarantowany dochód podstawowy to sposób na walkę z koronawirusem

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Arek Socha))

Tymczasowy gwarantowany dochód podstawowy dla najbiedniejszych 2,7 miliardów ludzi na świecie w 132 krajach rozwijających się mogłoby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, umożliwiając im pozostanie w domu – sugeruje Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

 

Oenzetowska agenda wskazuje na trzy sposoby walki z sytuacją zaistniałą w wyniku koronawirusa. To dopłaty do istniejących średnich dochodów, przelewy ryczałtowe związane z różnicami w medianie poziomu życia w kraju oraz jednolite przelewy ryczałtowe, niezależnie od tego, gdzie ktoś mieszka.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Bezprecedensowe czasy wymagają bezprecedensowych środków społecznych i gospodarczych. Wprowadzenie tymczasowego dochodu podstawowego dla najbiedniejszych ludzi na świecie stało się jedną z opcji – oznajmił administrator UNDP Achim Steiner. – Bailouty i plany naprawcze nie mogą skupiać się tylko na dużych rynkach i dużych firmach – dodał.

 

ONZ przypomina, że koronawirusem zaraziło się co najmniej 14,8 miliona ludzi, a – według danych agencji Reutera – z powodu COVID-19 zmarło ponad 610 tys. osób. Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ​​pandemia i związana z nią globalna recesja mogą wywołać wzrost ubóstwa na całym świecie po raz pierwszy od roku 1990 i doprowadzić 265 milionów ludzi na skraj głodu.

 

Jednym ze sposobów poradzenia sobie z kryzysem byłoby wypłacanie tymczasowego dochodu podstawowego z funduszy przeznaczonych na obsługę zadłużenia krajów ubogich. Ulga obowiązywałby do końca roku.

 

Grupa największych gospodarek (G20) zgodziła się w kwietniu na zawieszenie spłaty kwot potrzebnych na obsługę zadłużenia najbiedniejszych krajów świata do końca roku. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał zaś do umorzenia długów wszystkim krajom rozwijającym się i krajom o średnich dochodach.

 

Inicjatywa zawieszenia obsługi zadłużenia G20 okazała się trudna do wdrożenia, ponieważ tylko 42 z 73 kwalifikujących się krajów wyraziło dotychczas zainteresowanie nią, oszczędzając zaledwie 5,3 miliarda dolarów na płatnościach za usługi związane z obsługą długu, zamiast zyskać spodziewane 12 miliardów dolarów.

 

Opracowanie UNDP zatytułowane „Tymczasowy dochód podstawowy: ochrona ubogich i podatnych na zagrożenia ludzi w krajach rozwijających się” sugeruje, że w sumie 1,07 miliarda ludzi żyje poniżej międzynarodowej granicy ubóstwa, czyli za równowartość maksymalnie 1,90 dolara dziennie w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej; 3,20 dol. dziennie w Azji Wschodniej, na Pacyfiku, Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej; a także 5,50 dol. dziennie w Europie, Azji Środkowej, Ameryce Południowej i na Karaibach.

 

Wedle autorów artykułu – George’a Graya Moliny, głównego ekonomisty Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju oraz Eduardo Ortiza-Juareza, badacza z King’s College w Londynie – kolejne 1,71 miliarda ludzi jest zagrożonych „znacznym ryzykiem popadnięcia w ubóstwo”.

 

Podsumowując, 2,78 miliarda ludzi (a więc 44 proc. populacji krajów rozwijających się) powinno otrzymywać tymczasowo płatności gotówkowe, które nie będą uzależnione od miejsca zamieszkania, obywatelstwa lub statusu pracy, ale tylko od tego, ile pieniędzy zarabia dana osoba – wynika ze słów rzecznika UNDP Victor Garrido Delgado, który przekazanie gotówki ubogim nazywa „testem dochodów”.

 

– Cyfrowe rejestry społeczne i sprawdzanie dochodów są szeroko rozpowszechnione w krajach rozwijających się i trwają już od około 20 lat – mówi Delgado. Dochody danej osoby są określane na podstawie danych ze spisu ludności, deklarowanych przychodów i innych znaczących czynników, takich jak dostęp do bieżącej wody.

 

– Zasiłek [tymczasowy dochód podstawowy], ponieważ zaspokaja pilne potrzeby w zakresie żywności, schronienia i zdrowia, powinien trafiać do wszystkich w gospodarstwie domowym (dorośli będą pobierać pieniądze w imieniu dzieci) – zasugerował Delgado.

 

Obecnie „duża część populacji” nie jest objęta istniejącymi systemami przekazów pieniężnych, które zostały już wdrożone w czasie pandemii – twierdzi Molina. Ludzie, którzy są zazwyczaj wykluczeni z tych systemów wsparcia społecznego, to „osoby z nieformalnego sektora gospodarki, osoby samozatrudnione, pracownicy domowi i bezpłatna opieka”.

 

Bardziej kompleksowy program płatności gotówkowych jest teraz ważny, ponieważ koronawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko w najbiedniejszych krajach, takich jak Brazylia, Meksyk, Peru, RPA, Indie, Bangladesz, Pakistan i tak dalej – zasugerowano. – Wierzymy, że jest to jedno z narzędzi w zestawie, które może być przydatne do powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa – wyjaśnił Molina.

 

Oczywiście program płatności gotówkowych dla prawie 3 miliardów ludzi jest „ekstremalny”, ale „bezprecedensowe czasy wymagają bezprecedensowych środków społecznych i ekonomicznych” – zasugerował administrator UNDP Achim Steiner w komunikacie prasowym. – Jedną z możliwości jest wprowadzenie tymczasowego dochodu podstawowego dla najbiedniejszych ludzi na świecie. Kilka miesięcy temu mogło się to wydawać niemożliwe – mówił.

 

Co miesiąc na płatności gotówkowe musiało by pójść co najmniej 199 miliardów dolarów.

W raporcie zaproponowano finansowanie programu poprzez czasowe wstrzymanie spłat na obsługę zadłużenia dla wybranych krajów. Państwa rozwijające się i wschodzące tylko do końca tego roku mają wydać na spłatę zadłużenia 3,1 biliona dolarów.

 

Inne możliwości opłacenia tymczasowego podstawowego dochodu obejmują przekierowanie dopłat z paliw kopalnych lub ograniczenie wydatków obronnych.

 

Delgado podkreślił, że pieniądze przekazywane w ręce najbiedniejszych ludzi są generalnie wydawane natychmiastowo na żywność i podstawowe usługi, więc szybko wrócą do gospodarki.

 

 

Źródło: reuters.com / cnbc.com

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram