DZIŚ JEST:   28   MARCA   2020 r.

Św. Guntrama, króla
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Patriarchat stolicy Portugalii dopuszcza cudzołożników do Komunii świętej

Patriarchat stolicy Portugalii dopuszcza cudzołożników do Komunii świętej
Fot. Pixabay

Patriarcha Lizbony, a zarazem przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii opublikował list, w którym papież Franciszek chwali go za wytyczne pozwalające rozwodnikom-cudzołożnikom przyjmować Komunię świętą.

 

Kardynał Manuel Clemente w czwartek 12 lipca zaprezentował opinii publicznej korespondencję od Franciszka. „Po  liście do biskupów z Buenos Aires z 2016 roku jest to druga bezpośrednia papieska zgoda na heterodoksyjne podejście wobec dopuszczania niektórych nieskruszonych cudzołożników do Komunii Świętej” – komentuje katolicki portal OnePeterFive.

 

W liście datowanym na 26 czerwca 2018 roku papież Franciszek pisze między innymi:

„Drogi Bracie Kardynale, chciałbym Ci podziękować za przesłanie mi w trakcie ostatniego Wielkiego Postu wytycznych dla kapłanów patriarchatu, dotyczących wdrożenia ósmego rozdziału Adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia.

 

Ta głęboka refleksja napełniła mnie radością, ponieważ rozpoznałem w niej zaangażowanie pasterza i ojca, który jest świadomy swego obowiązku towarzyszenia wiernym, począwszy od swych księży, tak aby mogli oni jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki.

 

Sytuacje życia małżeńskiego to dziś obszary, w których takie towarzyszenie jest najbardziej potrzebne i najsubtelniejsze. Z tego powodu chciałem zaprosić kolegium biskupów w wydłużoną podróż synodalną, która pomimo nieuniknionych trudności, umożliwiałaby dojrzewanie wspólnych wytycznych dla dobra całego ludu Bożego.

 

Wyrażając moją wdzięczność, korzystam z tej okazji, aby zachęcić do służby duszpasterskiej Brata Kardynała i jego współpracowników – przede wszystkim kapłanów – aby towarzyszyć im z mądrością i cierpliwością w dążeniu do rozeznawania i integrowania tej słabości, która ujawnia się na różne sposoby u małżonków i w ich związkach (…)” – napisał papież.

 

Kardynał Clemente został kardynałem z nominacji Franciszka w 2015 roku. Jak przypomniał ostatnio portal The Catholic Herald, jako uczestnik obydwu synodów o rodzinie początkowo sprzeciwiał się umożliwieniu katolikom rozwiedzionym a trwającym w ponownych związkach na przystępowanie do Komunii świętej. Patriarcha Lizbony zmienił jednak swą postawę w tej kwestii po publikacji adhortacji Amoris Laetitia. 6 lutego obecnego roku kardynał Clemente opublikował własne wytyczne duszpasterskie, w których zezwolił niektórym rozwodnikom – oczywiście „w indywidualnych przypadkach” – przyjmować Najświętszy Sakrament. Zalecił kapłanom proponowanie takim parom aby żyły „jak brat i siostra”, ale nie postawił wstrzemięźliwości jako koniecznego warunku przystąpienia do Komunii Świętej.

 

Kardynał Clemente w swoich wytycznych powołuje się na liberalną wykładnię biskupów Buenos Aires wraz z papieską nań odpowiedzią, a także na utrzymane w tym samym duchu wskazówki dla diecezji rzymskiej i fakt publikacji dokumentów dotyczących interpretacji „argentyńskiej” w watykańskim „dzienniku urzędowym” – Acta Apostolicae Sedis.

 

 

Źródło: OnePeterFive.com

RoM

 

 

 

 

 


DATA: 2018-07-16 21:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

--->tradycja, podobnie myślę i mam dobrą wolę że tak właśnie jest jak piszesz ...
ponad 1 rok temu / Leo
 
@Leo - nikt nie wie, co było po słowach Maryji "w Portugalii dogmat wiary zostanie zawsze zachowany... ", bo tu przekaz się urywa i nie został dotąd ujawniony. Niektórzy teologowie twierdzą, że dalsza część może mieć brzmienie: "... o ile wierni będą codziennie odmawiać różaniec...", lub tym podobny warunek. Zatem fakt, że patriarchat Portugalii chce dopuścić cudzołożników do Komunii św. wcale nie oznacza, że to co się dzieje jest sprzeczne z Tajemnicą Fatimską.
ponad 1 rok temu / tradycja
 
A to ci dopiero! Portugalia nie zachowa dogmatu wiary? Tajemnice fatimskie kartą przetargową w otumanieniu maluczkich? A może to i prawda - Kardynał musiałby umrzeć gwałtownie w okrutnych mękach? Płachta "zgorszenia maluczkich" okrywająca dzieło "posoborowia" stała się zbyt krótka. Ha!
ponad 1 rok temu / Leo
 
@do ma: Mniam, najlepiej od razu kanonizowanym... a raczej kanonizowaną.
ponad 1 rok temu / ma
 
Zapomniałeś dodać: "... i kiedy ogłosisz Sede Vacante, a następnie obwołasz się idealnym papieżem".
ponad 1 rok temu / do ma
 
@tradycja: Powtarzasz się. Czekam kiedy uroczyście obłożysz klątwa św. Jana Pawła II i tych wszystkich co go uważają za świętego. Akurat oficjalny tytuł nie jest dla mnie najważniejszy w moich przekonaniach, ale przypominam, że w kanonizacji brał udział Benedykt XVI... No to jego też musisz wykląć.
ponad 1 rok temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.