DZIŚ JEST:   01   GRUDNIA   2020 r.

Św. Edmunda Campion, męczennika
Św. Eligiusza, biskupa
 
 
 
 

Patriarchat Moskiewski liczy na powrót ukraińskich „rozłamowców”

Patriarchat Moskiewski liczy na powrót ukraińskich „rozłamowców”
By Loraine (Own work) [ CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Patriarchat Moskiewski liczy na to, że ludzie, którzy należą do ukraińskich struktur „rozłamowych”, zjednoczą się znów z Ukraińską Cerkwia Prawosławną, pozostającą w łączności z Moskwą. Wspomniał o tym w rozmowie z moskiewską gazetą „Kommiersant” przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita wołokołamski Hilarion. Jednocześnie podkreślił, że „rozłamowcy” muszą odbyć pokutę.

 

- Ponowne zjednoczenie wszystkich prawosławnych w łonie jednego Kościoła kanonicznego jest bardzo pożądane i odpowiada pragnieniom owczarni ukraińskiej i narodu ukraińskiego – stwierdził metropolita. Nastroje wśród Ukraińców nie są jednak tak jednoznaczne. Jak dodał moskiewski hierarcha, nie chodzi o "mechaniczne" połączenie. - Powrót z rozłamu jest zawsze procesem, wymagającym pokuty i który jest nie sztucznym i mechanicznym połączeniem jakichś części, lecz właśnie powrotem na łono Kościoła tych, którzy od niego odpadli – podkreślił Hilarion.

 

Pytany o to, dlaczego po przyłączeniu Krymu do Rosji tamtejsza eparchia nie weszła w skład Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej, Hilarion oświadczył, że Krym zawsze był i pozostaje częścią obszaru kanonicznego „jednego i wielonarodowego Kościoła rosyjskiego”.


Hilarion dodał, że można było usłyszeć głosy, że skoro powstały nowe państwa na obszarze byłego ZSRR, to odpowiednio powinny też powstać nowe Kościoły, przy czym „logiką tą kierują się ci, którzy chcą oddzielić Kościół ukraiński od Patriarchatu Moskiewskiego”. 

 

KAI

mat


DATA: 2014-08-05 07:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.