DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Pasterz co nie pasuje lewakom. Abp Marek Jędraszewski świętuje 70. urodziny

Pasterz co nie pasuje lewakom. Abp Marek Jędraszewski świętuje 70. urodziny
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Jego postawa: wierność Ewangelii i jej odważne głoszenie sprawia, że metropolita krakowski raz po raz staje się znakiem sprzeciwu wobec zła. Tym samym staje się celem lewicowych mediów, próbujących zdyskredytować metropolitę. W dniu jego 70. urodzin przypominamy sylwetkę abp. Marka Jędraszewskiego.

 

Urodzony 24 lipca 1949 roku w Poznaniu Marek Jędraszewski – jak sam wspominał – odebrał w domu rodzinnym staranne religijne wykształcenie. Arcybiskup mówił, że pamięta rodziców, którzy codziennie klękali przed obrazem i wspólnie się modlili. To świadectwo wiary wzbudziło w nim potrzebę, by zawsze czuć się dzieckiem Boga. W młodości posługiwał więc jako ministrant. Świadectwo napotkanych kapłanów przyniosło powołanie.

 

Moje powołanie rodziło się dość wcześnie, jeszcze w szkole podstawowej, zwłaszcza kiedy byłem ministrantem i obserwowałem życie księży, pośród których mogłem wtedy być i widziałem, że to byli wspaniali księża, pracujący w bardzo trudnych warunkach. Widziałem ich poświęcenie, ich oddanie się, to, że zdecydowaną większość swojego czasu oddawali innym – to jakoś pociągało. Oczywiście, że trzeba było zmagać się z różnymi myślami, konfrontować je z innymi możliwościami życia, bo przecież jasne, że takie możliwości się jawiły, ale przyszedł moment, kiedy po maturze trzeba było zdecydować: w tę albo w tę stronę. Wybrałem seminarium duchowne i przyznam, że nigdy tego nie żałowałem ani nie żałuję – wspominał.

 

Marek Jędraszewski w 1974 roku uzyskał licencjat z teologii na podstawie pracy „Problematyka osoby w filozofii Gabriela Marcela” i następnie podjął studia na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Jego praca licencjacka „La filosofia del simbolo religioso di Paul Ricoeur” została wyróżniona złotym medalem Uniwersytetu Gregoriańskiego.

 

Jako wikariusz pracował w parafii św. Marcina w Odolanowie. W latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Od roku 1980 do 1987 był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. 17 maja 1997 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej, a 11 lipca 2012 roku Benedykt XVI powołał go na stanowisko metropolity łódzkiego. 8 grudnia 2016 roku Franciszek mianował abpa Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim. Arcybiskup pełni też ważne funkcje w Konferencji Episkopatu Polski.

 

W swej posłudze metropolita krakowski jest otwarty na drugiego człowieka. To nie tylko codzienne spotkania w ramach podejmowanych obowiązków, bo abp Jędraszewski prowadzi też comiesięczne „Dialogi”, podczas których udziela wiernym odpowiedzi na wszelkie istotne pytania.

 

Metropolita krakowski w swym nauczaniu jednoznacznie broni ważnych wartości. Podkreśla znaczenie tradycyjnej rodziny, staje w obronie życia nienarodzonego oraz ładu moralnego. Jak bowiem mówił, „duszą państwa jest autentyczne małżeństwo i rodzina. Przepisy biurokratyczne nie mogą tego ducha zabijać!” Wielokrotnie stawał on w obronie najsłabszych, mówił: „Być chrześcijaninem, przeżywać swoją chrześcijańską godność to także stać na straży życia drugiego człowieka”. Wielokrotnie podkreślał też, że nie może być wśród zgody na zwodnicze i fałszywe ideologie, które zadają kłam naturze człowieka.

 

Arcybiskup wraca też do nauczania św. Jana Pawła II i przypomina o dziedzictwie, które pozostawił papież -Polak. – Świadomi tego zobowiązania, które płynie od nas z pocałunku jakim wtedy Jan Paweł II obdarzył polską ziemię, zechciejmy po 40 latach przyjąć ciągle tak samo aktualną prawdę, którą wyraził na Błoniach: „Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni!” – mówił metropolita.

 

Abp Jędraszewski przypomina też nieustannie o konieczności dawania świadectwa o Chrystusie - mimo prześladowań i sprzeciwów ze strony współczesnego świata. – Tak wiele zależy od chrześcijaństwa. Tak wiele zależy od świadków Chrystusa. Od tego jak głęboko wierzą, jak silną mają nadzieję i niezłomną miłość – powiedział.

 

Jego postawa, wierność Ewangelii i jej odważne głoszenie sprawia, że metropolita raz po raz staje się znakiem sprzeciwu wobec zła i odważnym świadkiem Chrystusa. Równocześnie staje się celem lewicowych mediów, próbujących zdyskredytować mertopolitę.

 

W dniu 70. urodzin abpa Marka Jędraszewskiego pamiętajmy o metropolicie krakowskim w modlitwach. Wypraszajmy dla niego potrzebnych w dalszej posłudze łask. Szczęść Boże!

 

Przeczytaj także wybrane relacje z wystąpień abp. Marka Jędraszewskiego:

 

W komunizmie walczono z krzyżem i z Kościołem. To samo dzieje się dzisiaj

 

Krzyż nie jest narzędziem hańby lecz tronem chwały

 

Gender obraca się przeciwko rodzinie i posiadaniu dzieci

 

Halloween to antychrześcijańskie pseudoświęto

 

Reformacja zapoczątkowała proces prowadzący do degrengolady człowieka

 

Nie ma nic ważniejszego niż obrona życia!

 

 

Zobacz także:

Dlaczego nowy krakowski metropolita przestraszył „Kościół otwarty”?

 

Szczególnie znienawidzony przez lewackie media. Arcybiskup Marek Jędraszewski – nowy metropolita krakowski

 

„Polityka” atakuje arcybiskupa Jędraszewskiego. Za odchylenia prawicowo-nacjonalistyczne

 

Wykorzystano materiały deicezja.pl

MA


DATA: 2019-07-25 15:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ks.Abp.Marek J. Jest wyjatkowy, prawdziwy. Nie wolno niszczyć za Odwagę i Prawde, która wyzwala. Najgorzej się dzieje w Kosciele, jeśli się milczy.czyż Kościół nie powinien być "wojujacy". Zaraza zalewa ludzkosc, a w Kosciele próbuje się zamykać usta, Którzy jak Jezus- jest Droga ,Prawda i Życiem. Hierarchowie nie badzcie tchorzami przepraszam, aż serce boli i pęka, ze chcecie karać PRAWDE I ODWAGE. NIECH DUCH SW UMACNIA I PROWADZI Abp Marka. Szczęść Boże.
6 miesięcy temu / anna maria
 
Wcielony!
6 miesięcy temu / Diabeł
 
Takich duszpasterzy Boże dajcie więcej !!!
6 miesięcy temu / Szopen52
 
Dodać należy, że na początku lat 90-tych był również redaktorem naczelnym Przewodnika Katolickiego wydawanego od ponad stulecie przez KŚW w Poznaniu.
6 miesięcy temu / Podlasiak
 
księdzu arcybiskupowi długich lat życia w zdrowiu i działalności duszpasterskiej i publicystycznej
7 miesięcy temu / JARO
 
Wszelakiego wsparcia i Błogosławieństwa Bożego w działaniach na długie lata i podziękowania z modlitwą za wszystko co Ksiądz Arcybiskup zrobił dla Polski i Polaków. Szczęść Boże
7 miesięcy temu / Nico
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.