DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Pasterz co nie pasuje lewakom. Abp Marek Jędraszewski świętuje 70. urodziny

Pasterz co nie pasuje lewakom. Abp Marek Jędraszewski świętuje 70. urodziny
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Jego postawa: wierność Ewangelii i jej odważne głoszenie sprawia, że metropolita krakowski raz po raz staje się znakiem sprzeciwu wobec zła. Tym samym staje się celem lewicowych mediów, próbujących zdyskredytować metropolitę. W dniu jego 70. urodzin przypominamy sylwetkę abp. Marka Jędraszewskiego.

 

Urodzony 24 lipca 1949 roku w Poznaniu Marek Jędraszewski – jak sam wspominał – odebrał w domu rodzinnym staranne religijne wykształcenie. Arcybiskup mówił, że pamięta rodziców, którzy codziennie klękali przed obrazem i wspólnie się modlili. To świadectwo wiary wzbudziło w nim potrzebę, by zawsze czuć się dzieckiem Boga. W młodości posługiwał więc jako ministrant. Świadectwo napotkanych kapłanów przyniosło powołanie.

 

Moje powołanie rodziło się dość wcześnie, jeszcze w szkole podstawowej, zwłaszcza kiedy byłem ministrantem i obserwowałem życie księży, pośród których mogłem wtedy być i widziałem, że to byli wspaniali księża, pracujący w bardzo trudnych warunkach. Widziałem ich poświęcenie, ich oddanie się, to, że zdecydowaną większość swojego czasu oddawali innym – to jakoś pociągało. Oczywiście, że trzeba było zmagać się z różnymi myślami, konfrontować je z innymi możliwościami życia, bo przecież jasne, że takie możliwości się jawiły, ale przyszedł moment, kiedy po maturze trzeba było zdecydować: w tę albo w tę stronę. Wybrałem seminarium duchowne i przyznam, że nigdy tego nie żałowałem ani nie żałuję – wspominał.

 

Marek Jędraszewski w 1974 roku uzyskał licencjat z teologii na podstawie pracy „Problematyka osoby w filozofii Gabriela Marcela” i następnie podjął studia na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Jego praca licencjacka „La filosofia del simbolo religioso di Paul Ricoeur” została wyróżniona złotym medalem Uniwersytetu Gregoriańskiego.

 

Jako wikariusz pracował w parafii św. Marcina w Odolanowie. W latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Od roku 1980 do 1987 był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. 17 maja 1997 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej, a 11 lipca 2012 roku Benedykt XVI powołał go na stanowisko metropolity łódzkiego. 8 grudnia 2016 roku Franciszek mianował abpa Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim. Arcybiskup pełni też ważne funkcje w Konferencji Episkopatu Polski.

 

W swej posłudze metropolita krakowski jest otwarty na drugiego człowieka. To nie tylko codzienne spotkania w ramach podejmowanych obowiązków, bo abp Jędraszewski prowadzi też comiesięczne „Dialogi”, podczas których udziela wiernym odpowiedzi na wszelkie istotne pytania.

 

Metropolita krakowski w swym nauczaniu jednoznacznie broni ważnych wartości. Podkreśla znaczenie tradycyjnej rodziny, staje w obronie życia nienarodzonego oraz ładu moralnego. Jak bowiem mówił, „duszą państwa jest autentyczne małżeństwo i rodzina. Przepisy biurokratyczne nie mogą tego ducha zabijać!” Wielokrotnie stawał on w obronie najsłabszych, mówił: „Być chrześcijaninem, przeżywać swoją chrześcijańską godność to także stać na straży życia drugiego człowieka”. Wielokrotnie podkreślał też, że nie może być wśród zgody na zwodnicze i fałszywe ideologie, które zadają kłam naturze człowieka.

 

Arcybiskup wraca też do nauczania św. Jana Pawła II i przypomina o dziedzictwie, które pozostawił papież -Polak. – Świadomi tego zobowiązania, które płynie od nas z pocałunku jakim wtedy Jan Paweł II obdarzył polską ziemię, zechciejmy po 40 latach przyjąć ciągle tak samo aktualną prawdę, którą wyraził na Błoniach: „Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni!” – mówił metropolita.

 

Abp Jędraszewski przypomina też nieustannie o konieczności dawania świadectwa o Chrystusie - mimo prześladowań i sprzeciwów ze strony współczesnego świata. – Tak wiele zależy od chrześcijaństwa. Tak wiele zależy od świadków Chrystusa. Od tego jak głęboko wierzą, jak silną mają nadzieję i niezłomną miłość – powiedział.

 

Jego postawa, wierność Ewangelii i jej odważne głoszenie sprawia, że metropolita raz po raz staje się znakiem sprzeciwu wobec zła i odważnym świadkiem Chrystusa. Równocześnie staje się celem lewicowych mediów, próbujących zdyskredytować mertopolitę.

 

W dniu 70. urodzin abpa Marka Jędraszewskiego pamiętajmy o metropolicie krakowskim w modlitwach. Wypraszajmy dla niego potrzebnych w dalszej posłudze łask. Szczęść Boże!

 

Przeczytaj także wybrane relacje z wystąpień abp. Marka Jędraszewskiego:

 

W komunizmie walczono z krzyżem i z Kościołem. To samo dzieje się dzisiaj

 

Krzyż nie jest narzędziem hańby lecz tronem chwały

 

Gender obraca się przeciwko rodzinie i posiadaniu dzieci

 

Halloween to antychrześcijańskie pseudoświęto

 

Reformacja zapoczątkowała proces prowadzący do degrengolady człowieka

 

Nie ma nic ważniejszego niż obrona życia!

 

 

Zobacz także:

Dlaczego nowy krakowski metropolita przestraszył „Kościół otwarty”?

 

Szczególnie znienawidzony przez lewackie media. Arcybiskup Marek Jędraszewski – nowy metropolita krakowski

 

„Polityka” atakuje arcybiskupa Jędraszewskiego. Za odchylenia prawicowo-nacjonalistyczne

 

Wykorzystano materiały deicezja.pl

MA


DATA: 2019-07-25 15:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ks.Abp.Marek J. Jest wyjatkowy, prawdziwy. Nie wolno niszczyć za Odwagę i Prawde, która wyzwala. Najgorzej się dzieje w Kosciele, jeśli się milczy.czyż Kościół nie powinien być "wojujacy". Zaraza zalewa ludzkosc, a w Kosciele próbuje się zamykać usta, Którzy jak Jezus- jest Droga ,Prawda i Życiem. Hierarchowie nie badzcie tchorzami przepraszam, aż serce boli i pęka, ze chcecie karać PRAWDE I ODWAGE. NIECH DUCH SW UMACNIA I PROWADZI Abp Marka. Szczęść Boże.
1 miesiąc temu / anna maria
 
Wcielony!
1 miesiąc temu / Diabeł
 
Takich duszpasterzy Boże dajcie więcej !!!
1 miesiąc temu / Szopen52
 
Dodać należy, że na początku lat 90-tych był również redaktorem naczelnym Przewodnika Katolickiego wydawanego od ponad stulecie przez KŚW w Poznaniu.
1 miesiąc temu / Podlasiak
 
księdzu arcybiskupowi długich lat życia w zdrowiu i działalności duszpasterskiej i publicystycznej
1 miesiąc temu / JARO
 
Wszelakiego wsparcia i Błogosławieństwa Bożego w działaniach na długie lata i podziękowania z modlitwą za wszystko co Ksiądz Arcybiskup zrobił dla Polski i Polaków. Szczęść Boże
1 miesiąc temu / Nico
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.