8 lipca 2020

Obecność chrześcijan w Iraku pod znakiem zapytania. Uciekają przed ciągłym zagrożeniem

(Liturgia Wigilii Paschalnej w kościele Niepokalanego Poczęcia w al-Hamdaniya k. Mosulu, fot. Abdullah Rashid / Reuters )

Jeżeli wspólnota międzynarodowa nie pospieszy z natychmiastową pomocą, w ciągu najbliższych czterech lat przymusowa migracja może doprowadzić do zmniejszenia liczby chrześcijan w Iraku o 80 procent – alarmuje w specjalnym raporcie Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dokument analizuje zagrożenia, przed którymi stają chrześcijanie iraccy powracający do swoich domów.

 

Z raportu wynika, że praktycznie wszyscy tamtejsi chrześcijanie obawiają się o swe bezpieczeństwo, a prawie 90 procent z nich podkreśla, że obawy te są ogromne. Taki stan wynika między innymi z faktu, że niektóre oddziały lokalnych służb porządkowych, szczególnie te wspierane przez Iran, brutalnie traktują tamtejszą ludność, a wielu obawia się powrotu tzw. Państwa Islamskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

69 proc. ankietowanych zaznaczyło, że obawy te stanowią główną przyczynę przymusowej migracji. Wśród innych przyczyn opuszczania swego kraju iraccy chrześcijanie wymieniają bezrobocie (70 proc.), korupcję finansową i administracyjną (51 proc.) oraz dyskryminację religijną (39 proc.).

 

Liczba chrześcijan zamieszkujących tereny poprzednio zajmowane przez Państwo Islamskie spadła już z 102 000 do 36 000 osób. W raporcie stwierdzono, że niektórzy chrześcijanie, którzy powrócili do Doliny Niniwy, gdy tylko ich domy zostały odbudowane, teraz ponownie decydują się na wyjazd.

 

O sytuacji tamtejszych chrześcijan, wciąż porozumiewających się po aramejsku – w języku, jakim mówił Pan Jezus, opowiada film „Święci z Doliny Niniwy” Witolda Gadowskiego. Trwają prace nad premierą dokumentu rzucającego światło na straszliwe prześladowania, jakich potomkowie starożytnych chrześcijan doświadczyli z rąk islamskich fundamentalistów.

 

„W sierpniu 2014 roku ISIS przejęło kontrolę nad miastem Karakosz (niedaleko Mosulu), zamieniając życie jego mieszkańców w piekło. Na terenach okupowanych przez ISIS dochodziło do okropnych i barbarzyńskich wydarzeń. Codziennością stały się okrutne zabójstwa, gwałty, porwania. Często dochodziło do zabijania chrześcijan przez krzyżowanie. Barbarzyńsko niszczono kościoły ( w tym wysadzono w powietrze bezcenny klasztor Mar Behnam z IV wieku n.e. ). Niektóre ofiary (gwałcone codziennie przez wiele miesięcy przez terrorystów) będą prawdopodobnie w traumie do końca życia. W październiku 2016 roku Karakosz zostało wyzwolone od ISIS przez armię iracką” – czytamy na stronie gadowskiwitold.pl

 

Źródło: KAI / gadowskiwitold.pl / catholicnewsagency.com

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 714 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram