DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2018 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Pasek św. Dominika – historia oraz świadectwa szczęśliwych matek

Pasek św. Dominika – historia oraz świadectwa szczęśliwych matek

Bodaj każdy z nas zna małżeństwo, które przez długi czas starało się o dziecko, a akty miłości małżeńskiej wspomagane niekiedy odpowiednią terapią medyczną nie kończyły się poczęciem upragnionego dzieciątka. Właśnie dla nich – niekiedy zrozpaczonych długoletnimi staraniami o potomstwo – Kościół przeznacza sakramentalium, którego noszenie wraz z wytrwałą modlitwą przynosi niezwykle często cudowne efekty.


W dobie, gdy kobiety niejednokrotnie bardziej wierzą kolorowym pisemkom przeznaczonym rzekomo dla nich, niż Bogu i Kościołowi, zachęta do noszenia paska w razie problemów z płodnością wielu wyda się anachronizmem czy zabobonem. Jednakże do uznania cudownego działania owego sakramentalium nie jest potrzebna wyjątkowo silna wiara. Wystarczyłoby zobaczyć sterty kopert z listami, które znajdują się u mniszek dominikanek na krakowskim Gródku. A listy te zawierają dziękczynne świadectwa, w których matki opisują szeroko swoje kilku, a czasem nawet kilkunastoletnie zmagania z bezpłodnością. Zdecydowana większość tych relacji ma podobne zakończenie – gdy małżeństwo rozpoczynało modlitwę za wstawiennictwem św. Dominika połączoną z noszeniem przez kobietę paska, wkrótce następowało poczęcie dziecka. Inne z kolei świadectwa mówią o zagrożonych ciążach, o lekarzach wieszczących poronienie, wreszcie o pasku, modlitwie i narodzinach zdrowego potomka.


Skąd jednak św. Dominik Guzman, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego, wprawdzie ojciec, ale duchowy, a nie fizyczny, jest patronem bezpłodnych kobiet i zagrożonych ciąż? W klasztorze ojców dominikanów we włoskim mieście Soriano znajduje się cudowny wizerunek tegoż świętego. Co dlań charakterystyczne, artyści nie są w stanie go skopiować, a żadna z istniejących kopii nie jest wiernym odbiciem oryginału. Wśród ludności miasteczka w Kalabrii znany jest zwyczaj brania „świętych miar” – białych bawełnianych tasiemek odcinanych „według miary” obrazu, czyli jego obwodu, wynoszącego około półtora metra. Oczywiście tasiemki są następnie poświęcane. Rozprowadzane obecnie bawełniane paski zawierają na sobie napis „O spem miram…” („O nadziejo przedziwna…”), które to słowa są początkiem responsorium – modlitwy ku czci św. Dominika Guzmana. Wezwanie to powinno być z wiarą odmawiane, ponieważ pasek nie jest talizmanem – samo jego noszenie nie wystarczy, by otrzymać łaski.


Mniszki dominikanki z krakowskiego Gródka były tak uprzejme i udostępniły redakcji portalu PCh24.pl kilkanaście świadectw, spośród których wybraliśmy dwa, by przedstawić je Czytelnikom.


Mam na imię Anna. W styczniu 2011 r. dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Niestety, moja radość nie trwała długo, gdyż okazało się, że zarodek się nie rozwinął… W kwietniu następnego roku znów okazało się, że jestem w ciąży. Pełna obaw poszłam do lekarza i znów się okazało, że serduszko nie pracuje. Znów szpital.


Myślałam, że już nigdy nie zostanę matką. Jeździliśmy z mężem po lekarzach. Badania za badaniami i okazało się, że mój mąż ma problem z genami, u mnie zaś lekarz stwierdził zespół antyfosfolipidowy. Dawali nadzieję na urodzenie zdrowego dziecka, ale ja się załamałam, mój mąż także. Wtedy w jakimś programie usłyszałam o pasku św. Dominika. Pomyślałam, że jeśli on mi nie pomoże, to już chyba nikt.


Modliłam się codziennie, płakałam, błagałam i udało się… W październiku zeszłego roku zobaczyłam dwie kreski na teście ciążowym. Nie cieszyłam się za bardzo. Bałam się, że stanie się tak samo jak z tamtymi ciążami. Nosiłam pasek, modliłam się, a gdy po każdej wizycie u lekarza dowiadywałam się, że ciąża prawidłowo się rozwija, nie mogłam w to uwierzyć! Urodziłam śliczną córeczkę, zdrowiutką. Szaleliśmy z mężem ze szczęścia.


Wierzę, że to dzięki św. Dominikowi się nam udało. W tym miejscu chciałabym z całego serca podziękować za modlitwę. Wysyłam zdjęcie mojego małego cudu. Bóg zapłać za wszystko!


Oto kolejne świadectwo:


Mam na imię Barbara. Po zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego bardzo pragnęliśmy mieć dziecko. Niestety okazało się, że oboje z mężem mamy problemy zdrowotne, które uniemożliwiały nam posiadanie potomstwa. Było to dla nas trudne, ponieważ wielu znajomych oraz dalsza rodzina pytali nas, dlaczego jeszcze nie mamy dzieci. Wszystkie trudne doświadczenia oddaliśmy Panu Bogu. W pewnym momencie myślałam już o adopcji. Patrzyłam na inne mamy, które tuliły swoje dzieci… Myślałam, że już nigdy tego nie doświadczę i ominie mnie w życiu coś najwspanialszego – macierzyństwo i ogromna miłość, którą matka może dać swojemu dziecku.


Nosiłam pasek św. Dominika, który przeznaczony jest dla kobiet pragnących mieć dziecko. Modliłam się codziennie specjalną modlitwą do tego patrona i do św. Joanny Beretty Molla. To było niesamowite, gdyż po paru dniach dowiedziałam się, że pod moim sercem poczęło się dziecko. Nie muszę mówić, jaka to była dla nas ogromna radość i wzruszenie. Niestety, później nie było kolorowo, gdyż w szóstym tygodniu zaczęłam bardzo źle się czuć. Podczas badania USG gdy lekarz patrzył w monitor już wiedziałam, że coś jest nie tak. Diagnoza lekarska była taka, że mam puste jajo płodowe, że jest to ciąża bezzarodkowa. Ciąża nie rozwinie się i dojdzie do poronienia, a jeżeli nie dojdzie do tego samoistnie, to lekarz musi je wywołać sztucznie. Oczywiście od razu z mężem podjęliśmy decyzję, że na żadną ingerencję lekarza się nie zgodzimy i oddamy to woli Boga.


Codziennie jeszcze głębiej i dojrzalej modliłam się specjalną modlitwą do św. Dominika, nosiłam cały czas pasek.  Cudem było to, że dziecko „nadrobiło zaległości” i wykształciło się tak, jak powinno! Chciałam tylko zaznaczyć, że pasek św. Dominika nosiłam do końca ciąży, miałam go nawet podczas porodu. Synek urodził się zdrowy, a dzisiaj kończy cztery miesiące!


Poświęcony pasek św. Dominika można otrzymać w klasztorze mniszek dominikanek na Gródku w Krakowie:

Klasztor „Na Gródku”, ul. Mikołajska 21, 31-027 Kraków, tel. 12 4227925, e-mail: [email protected]Kajetan Rajski


DATA: 2014-08-31 10:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

św Dominiku proszę gorąco o wstawiennictwo i błogosławieństwo o cudowny dar macierzyństwa
2 dni temu / Elcia
 
Proszę o dar macierzyństwa Św Dominiku dla moich dzieci proszę o wstawiennictwo.
4 dni temu / Bożena
 
Św.Dominiku proszę o cud poczęcia dziecka,abym mogła zajść szczęśliwie w ciąże,donosić i urodzić zdrowe dziecko.Tak bardzo pragnę zostać matką,błagam o wstawiennictwo w tej intencji. AMEN
10 dni temu / ANIA
 
Święty Dominiku z całego serca dziękujemy ci wraz z mężem za dar rodzicielstwa,za długo wyczekiwanego synka Bartusia pomimo bezradności lekarzy ty dałeś nam nadzieje i wiare w powodzenie i dzięki twojemu wstawiennictwu u Najwyższego Boga udało sie. Z Bogiem Niemożliwe staje sie Możliwe
16 dni temu / szczesliwa mama
 
Św. Dominiku proszę Cię o wstawiennictwo u Ojca aby dobry Bóg zlitował się nade mną i zesłał łaskę macierzyństwa.
18 dni temu / Agnieszka
 
Prosze o dar macierzyństwa. Św Dominiku prosze o wstawiennictwo.
1 miesiąc temu / Marta
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.